Magyarországnak komolyan meg kell fontolnia a halálbüntetés bevezetését a móri bankrablás után – mondta Orbán Viktor szokásos szerda reggeli rádióinterjújában. Hozzátette: a halálbüntetést korábban helytelennek tartotta, de megváltozott a véleménye, amikor találkozott a móri bankrablás áldozatainak hozzátartozóival. A miniszterelnök elmondta: tudja, hogy Magyarország nem csatlakozhat az Európai Unióhoz, ha visszaállítja a halálbüntetést, de változik az unió is.
– Nem a büntetés súlyossága, hanem biztos volta lehetne visszatartó erő, azaz a tudat, hogy a rendőrség megtalálja és börtönbe juttatja az elkövetőt – nyilatkozta lapunknak Zlinszky János volt alkotmánybíró. – A gyilkos azért öl, hogy elhallgattassa a tanúkat. Ezt akkor is megteszi, ha felakasztják érte. Az Alkotmánybíróság kimondta: a halálbüntetés alkotmányellenes. Visszaállítani csak alkotmánymódosítással lehetne, de az ellentétes lenne az emberjogi egyezményekkel.
Az ítélet mindig magában hordozza a tévedés lehetőségét – mondta lapunknak Fekete Tamás ügyvéd. Szerinte nem véletlen, hogy az USA-ban tíz-tizenöt év is eltelik a halálbüntetés kiszabása és végrehajtása között. A halálbüntetés éppúgy nem tartja vissza az elkövetőket, mint ahogy magyarországi eltörlése után nem emelkedett az emberölések száma. Annál erősebb hatása van viszont a társadalomtól való elkülönítésnek, a visszailleszkedési lehetőség megvonásának.
– A móri gyilkosság mérhetetlen bizonytalanságot szült a lakosság körében – mondta lapunknak Irk Ferenc, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatója. – Érdemes végiggondolni, hány helyen bicsaklott meg eddig a nyomozás, miközben iszonyatos nyomás nehezedik a rendőrségre, hogy „tettest produkáljon”. Vajon mennyire lehetünk biztosak abban, hogy a bíróság elé a valódi tettes áll? A kriminológus szerint az igazi visszatartó erő a lebukástó való félelem, azaz a sikeres felderítőmunka, nem pedig a halálbüntetés. Ha viszont nem sikerül megtalálni a móri gyilkosokat, meggyőződéssé válhat, hogy a hasonló cselekményeket meg lehet úszni. A kriminológus hozzáfűzte: természetes, hogy az ember úgy érzi, meg kell torolni ezt a rettenetet. Nyugaton azonban egyre-másra derülnek ki az iszonyatos tévedések: nem az igazi vétkest végezték ki. Ember élete fölött másik ember nem rendelkezhet, ez egyetemes erkölcsi elv – fogalmazott az igazgató.
A Jobboldali Ifjúsági Közösség közbiztonsági csoportja továbbra is kezdeményezi a halálbüntetés ügyének társadalmi vitára bocsátását, és üdvözli Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatát – közölte az MTI.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket