Szocialista tengelytörők

2002. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind több jel utal arra, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány kíméletlenül felszámolja azt a szoros külpolitikai kapcsolatrendszert, amely Magyarország és a hozzá legközelebb fekvő nyugat-európai államok, tartományok – így Ausztria, Bajorország és Baden-Württemberg – között az elmúlt négy évben megerősödött. Arról a kis-dunai csúcsról van szó, amelynek révén Magyarország külpolitikai, gazdasági és kulturális értelemben Nyugat-Európa leggazdagabb részéhez tudott – egyenrangú partnerként – csatlakozni.
Amennyiben az MSZP megtöri ezt a képzeletbeli tengelyt, és a keleti irányban erősít, miként azt deklarálja a szocialisták nemzetközi ügyekkel foglalkozó politikusa, úgy hazánk legfőbb szövetségeseit veszíthetjük el közvetlenül az európai uniós csatlakozás előtt. Azt tehát, hogy nagy változás lesz a külpolitikában, jelzik az első megnyilatkozások, és elgondolkodtató: a Magyarország mellett legtöbbet érvelő osztrák és német politikusokkal való találkozást a közeljövőben a jelek szerint sem Kovács László, sem pedig Medgyessy Péter kormányfő nem tervezi.
Az első, erre utaló kijelentések egyike azon a diplomáciai értelemben szokatlanul botrányos előadáson hangzott el, amelyet a minap Bécsben tett egy üzleti fórumon Szabó Vilmos, az MSZP parlamenti képviselője. A politikus, aki a közeli napokban egyébként a Határokon Túli Magyarok Hivatalának vezetője lesz, azt hangoztatta: nincs szükség az említett országok által alkotott „tengelyre”. A Volán Trösztnél, illetve az MSZMP XI. kerületi bizottságánál és Központi Bizottságánál külpolitikai tapasztalatokat szerzett honatya az ominózus összejövetelen azt is kifejtette: Orbán Viktor azon szorgoskodott az elmúlt években, hogy stratégiai centrum jöjjön létre, és ez az érzés – így Szabó – még jobban erősödött a kis-dunai együttműködés révén. Szabó a találkozón úgy vélte, hogy az Ausztria, Bajorország, Baden-Württemberg és Magyarország részvételével megindult együttműködés „irritálta keleti szomszédainkat”. Az MSZMP egykori kádere Ausztria fővárosában nem hagyott kétséget afelől, hogy a szocialisták ezen változtatni kívánnak, és magyar oldalról bizonytalan az osztrákok által meghirdetett regionális partnerség jövője is.
A bécsi Die Presse az esemény után így tudósított: Magyarország szocialistái távol tartják magukat Bécstől. Szabó egyébként még arról is beszélt: a külpolitikát nemcsak a nyugati, hanem a keleti irányban is kell folytatni. Ugye ismerős a szöveg? A hetvenes-nyolcvanas években is hallottunk már ilyeneket… Villantsuk fel röviden, hogy az MSZP– SZDSZ-kormánykolíciót megnyugtassuk, mi is ez az általuk szidalmazott regionális együttműködés. A dunai együttműködés alapja maga a nagy európai folyó. Annak idején a kezdeményezők abból indultak ki, hogy a Duna mentén fekvő országok együttműködése magától értetődő, hiszen a résztvevők – történelmi, gazdasági és kulturális értelemben – ezer szállal kötődnek egymáshoz. A Duna menti csúcs nem a gonoszok tengelye, hanem a „jók együttműködése” – jelentette ki ezzel kapcsolatosan pár hónapja Wolfgang Schüssel kancellár a Budapest, Bécs, München és Stuttgart alkotta képzeletbeli tengely kapcsán. Amit azonban az egyik oldalon józan együttműködésnek neveznek, azt a másik oldalon regionális hatalmi törekvésnek tekintik. Persze kétségtelen, hogy a Kis-Duna-csúcs működését nagyban elősegítette a résztvevő országok és tartományok vezetőinek személyes és pártszimpátiája – kizárólag ideológiai alapon azonban az együttműködést nem lehet értelmezni. Ausztria, Bajorország, Baden-Württemberg és Magyarország kapcsolata jóval több (volt?) ennél.
A minicsúcsok napirendjén szinte kivétel nélkül a régió fejlesztését érintő kérdések szerepeltek; ilyen volt például a Duna hajózhatóbbá tétele, illetve a térség infrastruktúrájának, közút- és vasúthálózatának fejlesztése, amelyre Ausztria, Bajorország és Baden-Württemberg több millió eurót különített el. Nem is beszélve a budapesti német nyelvű Andrássy Egyetemről, amely várhatóan szeptemberben nyitja meg kapuit. A találkozókon egyébként kiemelt helyet foglaltak el az Európai Unió bővítését érintő kérdések is, s a résztvevők mindannyiszor támogatásukról biztosították Magyarország csatlakozási törekvéseit. Az együttműködést egyébként Wolfgang Schüssel osztrák kancellár, Edmund Stoiber bajor és Erwin Teufel baden-württembergi miniszterelnök, valamint Orbán Viktor akkori magyar kormányfő személyes kezdeményezésére hívták életre.
Valljuk be: van azért ebben valami megnyugtató, hiszen ez az együttműködés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország a gyakorlatban is szakítani tudott a korábban negyven éven át ráerőltetett sötét múltjával, és visszatért oda, ahová tartozik: a Nyugathoz. A magyarországi kormányváltással a Kis- Duna menti csúcstalálkozók azonban véget érhetnek, és a Szabó által elmondottakból kitűnik: az új kormány részéről immár törvényszerű a szoros osztrák–magyar kapcsolatok fellazítása is.
A tűzzel játszik azonban az MSZP– SZDSZ alkotta új kormány, ha valóban megszakítja ezt a kapcsolatrendszert, hiszen nemcsak a német ajkú országokkal való kiváló kapcsolatokat lazítja fel, hanem legfontosabb külpiacaink is veszélybe kerülnek. Mert a piacok is reagálnak a változásokra! Ezzel kapcsolatosan nem árt tudni, hogy jelenleg az Európai Unióban Németország és Ausztria a legfontosabb külkereskedelmi partnerünk. A Gazdasági Minisztérium kimutatásai szerint a Németországba irányuló kivitel a teljes hazai export 35,6 százalékát jelenti, míg behozatalunk onnét az összimport csaknem 25 százalékát tette ki a múlt esztendőben. Ezen belül a Bajorországba irányuló kivitel 1994-től évente szinte 30-40 százalékkal bővül. A német statisztikai hivatal összesítése alapján 2000-ben már csaknem hétmilliárd márka volt a magyar export, ami ötszöröse az 1995-ös adatnak.
Tavaly pedig 26 százalékkal nőtt a kivitel. Ausztria az exportban a második, az importban pedig a harmadik helyet foglalja el külkereskedelmi partnereink között. A közvetlen nyugati szomszédunkba áramló kivitel volumenéről csak annyit, hogy az meghaladja az Amerikai Egyesült Államokba s az Oroszországba együttesen kiérkező exportot.
Miközben tehát az MSZP az uniós csatlakozásról beszél, gyakorlatilag az ellen tesz, és ezzel hergeli a piacokat. Az ember persze óhatatlanul arra asszociál, hogy a KGST-táboron belül a régi reflexek, beidegződések és elvtársi barátságok révén kívánják a külpolitikát erősíteni keleti irányba – ismét – a szocialisták. Mert nyugati irányba láthatóan csak nehézkesen megy. Az MSZP elődje, az MSZMP vitte már egyszer Keletre az országot. Sajnos mindannyian tudjuk, ez hová is vezetett. Ázsiai zsákutcába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.