A Bibó Társaság belterjes összejövetele

A Bibó István Közéleti Társaságnak április óta már arra is jut ideje, hogy ne a jelent, hanem a múltat elemezze összejövetelein. A résztvevők az 1956-os forradalom politikai irányait, valamint mának szóló üzenetét boncolgatták a társaság legutóbbi konferenciáján. A történészek elemző jellegű előadásait követő „kerekasztal-beszélgetésen” kiderült: a Bibó Társaság számára a múltidézés csupán ürügy arra, hogy egyes tagjai jobboldali személyiségek „összeesküvés-elméleteit” emlegessék, vagy lapunk ellen intézzenek indulatos kirohanást.

Haklik Norbert
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bibó Társaság hagyományainak megfelelően a Kossuth Klubban rendezte meg múlt pénteken legutóbbi tanácskozását, amelynek lebonyolításában társszervezőként a Liberális Fiatalok Társasága, a Respublika Kör, a XXI. Század Társaság, valamint az 1956-os Intézet is közreműködött. A konferencia első felében történészek értekeztek az 1956-os forradalom politikai irányairól – az előadások során dr. Kende Péter működött közre moderátorként (nem A Viktor című nyomdatermék szerzője, hanem a Párizsban élő történész). Rainer M. János, az 1956-os Intézet igazgatója a Nagy Imre-vonal híveinek szerepét elemezve kiemelte, hogy csupán a kivégzett miniszterelnök körül tömörülő csoport október 23. utáni álláspontját tekinthetjük reformszocialistának, hiszen azt megelőzően a társadalmi rendszeren – a kommunisztikus berendezkedésen – nem kívántak változtatni. M. Kiss Sándor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója a forradalom keresztény, konzervatív, valamint népi-nemzeti csoportjairól szólt, és arra is rámutatott, hogy a különféle erőket október 23-ig egyetlen közös pont forrasztotta egységbe: az, hogy egyaránt hallgatásra kényszerítette őket „a csend társadalmának megteremtésére tett kísérlet”. Varga László, a Budapesti Fővárosi Levéltár volt igazgatója a bázisdemokrácia képviselőinek szerepét elemezte, különös tekintettel a Munkástanácsok szerepkörére, amelyek október végére már országos jelentőségű politikai igényeket fogalmaztak meg, s amelyeknek komoly szerepük volt abban, hogy – Varga szavait idézve – „Kádárék úgy irtóztak a munkásosztálytól, mint ördög a tömjénfüsttől”. Végül az Open Society Intézet képviseletében Mink András történész, a Beszélő munkatársa értekezett a szélsőjobb forradalomban betöltött szerepéről. Mink megállapítása szerint a szélsőjobbnak elenyésző szerepe volt ’56-ban, viszont a Kádár-rendszer éppen a forradalom fasiszta restaurációs kísérletként történő beállításával próbálta legitimizálni magát.
A történészek szakmai igényű eszmecseréje után a közönség több tagja csalódottan távozott, pedig a rövid kávészünetet követő kerekasztal-beszélgetésen immár vérbeli Bibó Társaság-féle eszmefuttatásokkal rukkoltak elő a résztvevők. Göncz Árpád, volt köztársasági elnök és műfordító, Földes György, a Politikatörténeti Intézet munkatársa, az MSZP országos választmányának előző elnöke, Keller Márkus doktorandusz, Litván György akadémikus, valamint Pomogáts Béla, az Illyés Alapítvány jelenlegi és az írószövetség egykori elnöke vettek részt a beszélgetésen, amelyet Márton László moderált (nem a budapesti író, hanem a hajdani párizsi emigráns, aki április 21-ig előszeretettel szerepelt szónokként különféle antirasszista és antifasiszta rendezvényeken). Az első körkérdésre – amely arra keresett választ, hogy a rendszerváltást követően miért tűntek el a politikai palettáról a ’45-ös és ’56-os pártok – Göncz Árpád elevenítette fel Kovács Béla kisgazda pártelnök titkáraként szerzett élményeit, majd megállapította, hogy a Kádár-rendszer bukása után olyanok próbálták újjáéleszteni a kisgazdapártot, akik „azt sem tudták, mi az”. A demokráciát a Fidesztől féltő kiáltványokon nevét előszeretettel szerepeltető Pomogáts Béla a Parasztpárt ’56-os szerepét taglalta, majd azt firtatta, miért nem alakult újra a népi írókat tömörítő szervezet a rendszerváltáskor. „A Parasztpárt posszibilis vezetői más pártokban folytatták munkájukat” – fogalmazott az írószövetség volt elnöke, majd a jobboldal „összeesküvés-elméletéről” kezdett beszélni egy lapunkban megjelent Hankiss Ágnes-cikk kapcsán. Pomogáts megállapítása szerint Hankiss „titkosszolgálati–bolseviki összeesküvéssel” próbálja magyarázni a 2002-es választások eredményét és Orbán Viktor bukását. „Nem tudom, ki ismeri a cikket, hiszen a magunkfajta emberek mostanában nem szívesen olvassák a Magyar Nemzetet” – zárta eszmefuttatását Pomogáts, a Magyar Nemzet szerkesztőbizottságának egykori tagja. Az Illyés Közalapítvány elnöke a későbbiekben még „egy bizonyos Anna körüli csoportosulásról” is hosszan értekezett, a Szociáldemokrata Párt rendszerváltás utáni eljelentéktelenedését boncolgatva. E témával kapcsolatban Litván György azt vetette fel, hogy „érdemes volna megkérdezni Horn Gyulát, hogyan intézte el a rendszerváltás utáni szocdem pártot”, míg Földes György azt fejtegette, hogy szerinte a történelmi pártok azért nem lehettek sikeresek ’89 után, mert úgy hitték: igazolta őket a történelem, és onnan folytathatják tevékenységüket, ahol ’48-ban abbahagyták, pedig azt az időszakot több évtized választotta el a rendszerváltástól.
A későbbiekben Keller Miklós kereste a választ arra, hogy mit adhat ’56 a rendszerváltás után felnövő generációknak, mire azt felelte, hogy sajnos szinte semmit, mert a történészi diskurzusok idegenné tették a legifjabbak számára a forradalmat, majd kijelentette, hogy a teremben megjelent fiatalok csekély számából is látszik, mi a mai ifjúság viszonya ’56-hoz. (A résztvevőknek szemlátomást eszükbe sem jutott a fiatalok részvételi arányából a mai ifjúság és a Bibó Társaság által vallott nézetek közötti viszonyra következtetni.) Keller szerint az egymással rivalizáló ’56-os csoportok „verekedő öregeknek” tűnhetnek a zsenge korú szemlélő számára. Keller gondolatának fonalát Pomogáts Béla is továbbgombolyította, kijelentve, hogy koszorúzásokon rendszeresen találkozott „operett-egyenruhába öltöztetett, magukat tábornaggyá kinevező” öregekkel, akik „konzervdobozból hajtogatott kitüntetéseket viseltek a mellkasukon”, majd rámutatott az ’56 és 1848–49 közötti alapvető különbségre is, amely szerinte a következő: „lehet, hogy a ’48-as honvédek a millennium idejére elhülyültek, de ők legalább nem hülyézték le egymást.”
– Ha egy hatalom mindenkibe belerúg, akkor készüljön fel rá, hogy őbelé is mindenki bele fog rúgni – fogalmazta meg végül Göncz Árpád, hogy számára miben rejlik a negyvenhat évvel ezelőtti forradalom legfőbb üzenete.
Medgyessy Péter miniszterelnök – aki „civilben” a Bibó István Közéleti Társaság egyik alapító tagja – nem jelent meg a rendezvényen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.