A többség demokráciája

Izrael zsidó demokrácia, amely kizárólag a többséghez tartozóknak ad segítséget, a többieket pedig elnyomja – jelentette ki a Magyar Nemzetnek adott interjújában Azmi Bishara, az izraeli parlament palesztin tagja. A Nemzeti Demokratikus Gyűlést képviselő politikus szerint a zsidó állam rossz úton halad a valódi demokrácia megteremtése felé.

2003. 06. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többször hangoztatta, hogy Izraelt demokratikus országként szeretné látni, ugyanakkor az állam magát tartja a Közel-Kelet egyetlen demokráciájának. Mi a probléma az izraeli berendezkedéssel?
– Izrael nem liberális demokrácia, hanem zsidó demokrácia. Ez azt jelenti, hogy a rendszer csak a többségi zsidó társadalomnak nyújt segítséget, míg a kisebbségek – mint például az arabok – hátrányt szenvednek minden téren. Három nagy akadálya van a valódi demokrácia kialakulásának Izraelben. Az első és legfontosabb a megszállás. Minél tovább tart, annál inkább közelít Izrael az apartheidhez, egyre hasonlatosabb az egykori Dél-Afrikához. A második gátja az, hogy Izraelben nem választják szét a vallást és az államhatalmat, mint ahogy a nemzetiséget és a felekezeti hovatartozást is egy kalap alá veszik. A harmadik gond: Izrael nem tud mit kezdeni az országban élő nagyszámú arab kisebbséggel. Izrael ugyanis a zsidók számára épült fel, így már a kezdeti időktől fogva hátrányosan megkülönböztetik a más népekhez tartozókat.
– A demokrácia külső jegyei működnek Izraelben? Ön arról vált híressé, hogy az izraeli választási bizottság el akarta tiltani a megmérettetéstől, s ezt követően nemzetközi mozgalom indult a demokrácia védelmében.
– Izrael természetesen nem diktatúra. Szabad választásokat tartanak, többpárti demokrácia működik, mi, arabok is választunk és választhatók vagyunk – ilyen tekintetben tehát nincs probléma. Mégis nagyon nehéz a dolgom, hiszen a palesztinokkal szemben hihetetlenül ellenséges a hangulat. Engem is rendszeresen megpróbálnak ellehetetleníteni, meg akarják vonni a mentelmi jogomat, s eltávolítani a knesszetből. Az elmúlt három évben az állam egyre agresszívabb lett a palesztinokkal szemben, egyre erőszakosabb és egyre kevésbé demokratikus. Bizonyos dolgokról nem beszélhetünk, ha kínos témát érintünk, nem lehetünk a knesszet tagjai. Nagyon kemény, populizmussal és sovinizmussal jellemezhető a jelenlegi izraeli politikai élet. Ez azonban nemcsak az arabokkal szemben nyilvánul meg, hanem azokat a zsidókat is érinti, akik nem értenek egyet a jelenlegi felállással.
– Mit mutat az a tény, hogy tavaly már több oroszországi zsidó telepedett le Németországban, mint Izraelben?
– Izraelt azért hozták létre, hogy a zsidóság számára a világ legjobb helye legyen, de az idők során a legrosszabbá vált. Oroszországból egyébként nem vallási, identitási okokból távoznak a zsidók, hanem a jobb megélhetés reményében, s úgy látják, Németországban biztosabb a jövőjük, mint Izraelben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.