Palesztina mozlim harcosai

2003. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

És öljétek meg őket, bárhol is találtok rájuk, űzzétek ki őket, ahogy ők űztek ki titeket. A zaklatás rosszabb az öldöklésnél. (…) S ha ők felhagynak szándékukkal, hát lám! Allah megbocsátó, könyörületes – írja le a Korán a hithű mozlimok által követendő viselkedést. Ez az alapja a Hamász gondolkodásának is. Abdelaziz ar-Rantiszi, a fegyveres szervezet politikai vezetője tavaly így foglalta össze az ideológiát: „az intifáda célja Ciszjordánia, a Gázai övezet és Jeruzsálem felszabadítása. Ahhoz nincs elég erőnk, hogy Palesztina egészéről kiűzzük a megszállókat. Vallásunk tiltja, hogy feladjuk földünk egy részét a megszállóknak, ezért nem ismerhetjük el Izrael államot. Ennek ellenére megegyezhetünk velük, s békében együtt élhetünk.”
A Hamász – mint azt Ar-Rantiszi szavai is bizonyítják – vallási alapon álló palesztin ellenálló szervezet. A kezdetekkor rövid távú célként Palesztina teljes felszabadítását tűzték ki, amelyen később terveik szerint létrejöhetne egy iszlám alapon álló állam. A csoportosulást tizenöt évvel ezelőtt, az első palesztin felkelés megindításakor hozták létre, hogy harcoljanak a megszálló izraeliek ellen, mindenféle módon, ahogy el lehet képzelni. Ez magába foglalja a fegyverek gyártását, az öngyilkos merényleteket, s a civil lakosság elleni erőszakcselekményeket is – a Hamász szerint ugyanis a palesztin civilek halálát csak izraeli polgárok megölésével lehet megbosszulni. A szervezet sokszor hangoztatta az idők során, hogy nem fogja letenni a fegyvert, amíg az izraeli katonák ki nem vonulnak a földjeikről.
A nemzetközi közvélemény, az Egyesült Államok és Izrael a Hamászt terrorszervezetnek tartja, ám támogatóik szerint szabadságharcosok, akik életüket is feláldoznák hazájuk függetlenségéért. Hivatalos kimutatások ugyan nincsenek a tagság létszámáról, ám beszédes adat, hogy 2002 decemberében, amikor a Hamász alapításának 15. évfordulóját ünnepelték, Gázában negyvenezer ember vett részt a felvonuláson. Ezen az eseményen Ahmed Jaszin sejk, a szervezet szellemi vezetője Izrael megsemmisítésének végső dátumát 2025-re jósolta. A harcias megfogalmazások, támadások és robbantások mellett a Hamász azonban jószolgálati tevékenységet is folytat. A főként külföldről érkező támogatásnak köszönhetően iskolákat, kórházakat és vallási intézeteket alapítottak a palesztin fiataloknak, ahol a leendő tagok ideológiai alapot kapnak a jövendő harchoz, amelyet a Hamász fegyveres csoportja, az Ezzedin al-Kasszám Brigádok hajt végre. A szervezet egyébként különösen erős az izraeli hadsereg által körülvett városokban. Itt a Hamász sok hívet szerzett, főleg olyan emberek közül, akik kiábrándultak a véleményük szerint nem eléggé kemény, korruptnak tartott Palesztin Felszabadítási Szervezetből (PFSZ). Izraeli vélemények szerint elképzelhető, hogy a Hamász már nagyobb hatással bír a palesztinok körében, mint a Jasszer Arafat vezette PFSZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.