Tűzvonal

2003. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy évvel ezelőtt, 2002. június 23-án úgy döntött az izraeli kormány, hogy falat épít, amely elválasztja egymástól az izraeli és a palesztin lakosságot. Ez az „apartheidfal” három részből állna: északi, déli és jeruzsálemi szakaszból. A tervek szerint a mintegy 360 kilométer hosszú védvonal végighúzódna Ciszjordánia nyugati részén, s mélyen benyúlna Jeruzsálem körzetében a palesztin területekre.
Az izraeli fal ellen sokan tiltakoznak a palesztin szervezetektől egészen az Európai Unió vezetőiig, s nemtetszésének adott hangot George W. Bush amerikai elnök, valamint Tony Blair brit kormányfő is. A tiltakozók legfőbb érve az volt, hogy a fal északi része nem az 1949-ben meghúzott „zöld vonal” mentén emelkedne, hanem a palesztin területeken belül. Az izraeli Háárec című napilap cikkírója úgy véli, a fal többszörös rendeltetést töltene be. Egyrészt bizonyos fokú védelmet nyújtana a terroristák átszivárgása ellen, másrészt a telepesek számára hatalmi jelképként is funkcionálna.
Az izraeli kormány elkötelezte magát a telepesek jogainak védelmére, így a döntéshozókat nem zavarta, hogy egy tollvonással százezrek életét tehetik tönkre. A kérdéses területen 57 zsidó telep van mintegy 303 ezer izraeli lakossal, emellett 385 ezer palesztin él itt, akik a fal megépülése után Izrael földjén lesznek kénytelenek élni – már ha erre engedélyt kapnak. Egy palesztin forrásnak azonban más információi is vannak. A LAW nevű jogvédő szervezet szerint a kérdéses területek lakossága négy lezárt körzetben, a Dél-Afrikából ismert „bantusztánokban” fog élni. Ezek magukban foglalják Túl-Karm és Kalkilíja városokat, valamint több kisebb települést, összesen mintegy 110 ezer palesztin lakost. A felmérés szerint az akció célja elsősorban a kiváló minőségű földek és vízlelőhelyek megszerzése, ezek ugyanis a sivatagos Izraelben rendkívül nagy értékkel bírnak. A lezárt területeken élő palesztinok ugyanakkor el lesznek zárva Ciszjordániától is, így sem a valamikor létrehozandó palesztin állam, sem Izrael polgárai nem lehetnek.
Kalkilíja és környéke talán a legszemléletesebb példája a falépítés kockázatainak. A fal úgy húzódik majd a város körzetében, hogy a településhez tartozó ültetvények nagy része Izrael oldalára kerül, a település maga viszont el lesz zárva a földjeitől, ennek következtében a lakosok nem tudják learatni a termést. Egyes vélemények szerint Izrael így akarja elüldözni a palesztinokat a „biztonsági zónából”, ahogyan a zöld vonal és a fal közötti területet nevezik. További érdekessége Kalkilíjának, hogy alatta húzódik az az ér, amely Ciszjordánia vízszükségletének 51 százalékát fedezi.
A déli rész, amely Jeruzsálemig húzódik, 215 kilométer hosszú lesz, ám erről még nem döntött az izraeli kormány. Az előzetes tervek szerint 400 négyzetkilométernyi földet itt is elvesznek a palesztinoktól, ennek harmada Jeruzsálem városából kerül át Izraelhez. Ezen a területen 39 illegális telep létesült az évek során, amelyen 270 ezer telepes él, mellettük nagyjából ugyanennyi palesztin. A legproblematikusabb régió Jeruzsálem és környéke. Ariel Saron kormányfő úgy döntött, hogy a város körül 54 kilométer hosszú falat építtet, amely a lehető legtöbb telepet magában foglalja, ugyanakkor gyűrűként övezi a szent várost, annak keleti, arablakta felével együtt. Mivel a terv – a Palesztin Hatóság információi szerint – a „minél több zsidó, minél kevesebb palesztin” elvet érvényesíti, két falat építhetnek a város köré. Az első elválasztaná a „problematikus” lakosokat az izraeliektől, a második pedig Ciszjordánia felé zárná le a határt.
Ám a palesztinok a terv továbbfejlesztésétől is tartanak. Eszerint a bantusztánok már nem kisebb területeken jönnének létre, hanem Ciszjordániának legalább a felét foglalnák magukba, a többi pedig izraeli katonai megszállási övezet maradna. Az új katonai terv szerint délen és északon is lenne egy-egy lezárt régió, amelyekbe beszorítanák a palesztin lakosságot, s a jól ismert szalámitaktikával egyre csökkentenék az ellenállását. Bár ezt a tervet sehol sem ismertették, s valószínűleg nem is lenne életképes, a palesztinok tartanak tőle, hogy ha Izrael elkezdi építeni a megosztó falakat, soha nem fog leállni az építkezés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.