Mi a valós probléma Mahmúd Abbász kormányfő és Jaszszer Arafat elnök között? Valóban más véleményük van a palesztin függetlenség kivívásáról, vagy csak a média torzít?
– A két ember, akiről szó van, hosszú éveken át együtt dolgoztak. Arafat elnök volt, Abbász pedig az ő egyik helyettese. A mostani reformmal megváltoztak a szerepek. A Palesztin Hatóság politikailag áttért az amerikai rendszerről a francia rendszerre. Az előbbiben minden hatalom az elnök kezében van, az utóbbi viszont megosztja a hatáskört a kormány s a miniszterelnök, valamint az elnök között. Az ilyen helyzetekben természetesen időbe telik, hogy a politikusok meg tudják határozni jogkörüket, vannak bizonyos súrlódások. A stratégiai kérdésekben azonban egyetért Abbász és Arafat. Minden más csak izraeli hisztériakeltés.
– Ön optimistának vallja magát az útitervvel kapcsolatban. Teszi ezt annak ellenére, hogy ez a béketerv nem tartalmaz semmit a palesztin menekültek sorsának rendezésére, s Izrael kijelentette, ezt a témát nem hajlandó megtárgyalni, a menekültek ugyanis nem térhetnek vissza szülőföldjükre.
– Az útiterv tartalmaz bizonyos elemeket, amelyek a menekültekkel kapcsolatosak. Ezek szerint Jeruzsálem státusának rendezésével és a menekültek ügyével a tárgyalások utolsó fázisában kell foglalkozni. A béketerv kimondja, hogy a megbeszélések alapját a témában meghozott ENSZ-határozatok és az oslói megállapodás kell hogy képezze. Hogy Izrael mit mond, az valójában nem lényeges.
Ha Tel-Avivon múlna, semmit sem tárgyalnának meg a palesztinokkal, Amerika nyomása nélkül továbbra is fenntartanák a megszállást. Nem akarják visszaadni a földeket, esetleg kivonulnak a városainkból, emellett nem állítják le az illegális telepek építését, fejlesztését sem. Nem akarnak semmit sem tenni. Ennek ellenére látni kell, hogy nem ők uralják a világot. Háromszázezer katonát küldenek Irakba, hogy elmozdítsák a vezetőjét, ugyanúgy, mint Afganisztán esetében. Libéria elnökét felszólítják a távozásra, aki ezt meg is teszi. Koszovó függetlenségéért a NATO csapatait küldik harcba, hogy a szerbeket bombázza. Látni kell, a világot nem Szaddám Huszein, nem Milosevics és nem Ariel Saron mozgatja.
– Kovács László külügyminiszter, mikor Izraelbe látogatott, kizárólag izraeli politikusokkal találkozott, a palesztinokkal azonban nem. Eleget fog tenni az ön meghívásának, s találkozni fog Jasszer Arafattal, bár ezzel Ariel Saron szemében szalonképtelenné válik?
– Az önök külügyminisztere elfogadta a meghívásomat, s azt mondta, találkozik az elnökkel, a kormányfővel és velem is. Emellett közölte, Magyarország egyetért az Európai Unió álláspontjával, miszerint nem szabad bojkottálni Jasszer Arafatot, a palesztinok választott vezetőjét. Ha volt is bármilyen probléma e téren, annak mára vége.
Sikkasztás és hűtlen kezelés miatt feljelentették Magyar Péteréket