Lezárulhat a Pest megyei szemétügy

Nem várnak több jelentkező települést az észak-pesti és a Nógrád megyei központi hulladéklerakó befogadására, helyette március elejéig alternatív, a már meglévő létesítményekre alapuló tervet dolgoznak ki az érintett önkormányzatokkal és befektetőkkel – tudtuk meg Donáth Bélától, a környezetvédelmi minisztérium fejlesztési igazgatójától.

2004. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc település, Püspökszilágy, Sződ, Kosd, Kartal, Keszeg, Hévízgyörk, Verseg, az elmúlt vasárnap pedig Romhány lakossága mondott nemet a központi óriás szeméttelep befogadására, amíg egy helyszín, Valkó polgárai decemberben igennel voksoltak a beruházásra. Mivel Valkó a 99 települést tömörítő régió szélén helyezkedik el, úgy tűnik, ott meghiúsul a másfél millió köbméteres központi telep felépítése, ám az nem kizárt, hogy egy kisebb létesítmény azért felépíthető a Gödöllő szomszédságában fekvő falu határában.
Korábban többször is beszámoltunk a zöldek által csak szemétcirkusznak nevezett népszavazás-sorozat fejleményeiről. A nemegyszer komoly feszültségekhez vezető helyi kampányok és ellenkampányok megosztották a települések lakóit, s a legtöbb esetben az sem derült ki, hogy pontosan miről szavaznak a helyiek, például merre haladna a beígért elkerülő út, vagy ki fizetné ki a mindig csak szóban szereplő, több száz millió forintra rúgó kompenzációs összegeket.
– A következő projektekben jobban oda kell figyelni a szakmai előkészítésre. Olyan helyszínt kell választani, amely valóban alkalmas a beruházás megvalósítására, sokkal jobb propagandatevékenységet kell végezni, s csak úgy lehet uniós pályázatot beadni, hogy a mögötte álló társulási szerződést minden érintett önkormányzat aláírja – summázta a kudarcsorozat tapasztalatait kérdésünkre Donáth Béla, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium fejlesztési hivatalának igazgatója. Az északkelet-Pest megyei hulladékkezelési projekt sorsáról elmondta: Brüsszel a hárommilliárd forintos, már odaítélt uniós ISPA-támogatás megtartása fejében azt kérte, hogy a csatlakozás időpontjáig jóváhagyható legyen az alternatív javaslat.
Emlékezetes, hogy a nyertes pályázatban még az első, püspökszilágyi hulladéklerakó helyszín szerepelt. Az EU-támogatás mellett további hárommilliárd forintot a magyar költségvetésnek, hatszázmilliót az érintett önkormányzatoknak kellett volna állniuk. Ez utóbbit azonban a beruházás szakmai befektetője, az ASA Hungária Kft. nevű multinacionális vállalat egy köztes kft.-n keresztül átvállalta. A központi szeméttelep költsége körülbelül a felét tette volna ki a teljes beruházás költségének, a fennmaradó tételt a térség régi, korszerűtlen lerakóinak helyre állítására és a a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésére fordították volna.
– Egy héten belül egyeztetünk az önkormányzatokkal és a részt vevő vállalkozásokkal az alternatív javaslatról. Reményeink szerint megszületik a megállapodás, és azt március elejéig kívánjuk Brüsszelbe küldeni – fejtette ki Donáth Béla, hozzátéve: a megegyezés viszont csak akkor lehet végleges, ha a 99 települést tömörítő önkormányzati társulási szerződést mindenki aláírja. Most ugyanis alig harminc település vesz részt ténylegesen a grémiumban. A fejlesztési igazgatótól megtudtuk: alternatívaként a nógrádmarcali és a gödöllői lerakó bővítése, a galgamácsai veszélyeshulladék-lerakó bevonása és a valkói helyszín felhasználása jött szóba, de a lista még nem végleges. Meg kell választani a társulás új gesztorát is, a posztot ugyanis még mindig az egyik elbukott lerakóhelyszín, Sződ polgármestere, Hertel László tölti be.
Donáth rámutatott arra is, hogy ha nem kell megépíteni a központi telepet, az új helyszín és a kapcsolódó beruházások elhagyása komoly megtakarítást eredményez. Ezt szerinte a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésének felgyorsítására és a feldolgozás növelésére lehetne fordítani a térségben. – A hulladékgazdálkodási törvény alapján jövő nyárra minden településnek el kell készítenie a hulladékgazdálkodási tervét, s ez Damoklesz kardjaként lóg az önkormányzatok feje fölött. Ezért bízom abban, hogy mindenki a brüsszeli milliárdok megtartásában, így a gyors megegyezésben lesz érdekelt – tette hozzá.
– Az ASA Hungária nem lehet akadálya a megállapodásnak, mindig is hangoztattuk, hogy hajlunk a kompromisszumra – felelte lapunk kérdésére Szamek Zsolt, a szakmai befektetőcég projektigazgatója. Kiemelte, hogy bevonhatók a már meglévő lerakók, de nem felejthető el, hogy Valkón mégiscsak megszavazta a lakosság a telep befogadását. – Itt egy előzetes környezeti hatástanulmányt kell készíteni arról, megvalósítható-e egy kisebb-nagyobb komplexum – mutatott rá.
A legtöbb helyszínen a lakosság ellenkampányát segítő Másik Oldal – Ökoszociális Mozgalom tegnap közleményben üdvözölte a szakminisztérium új állásfoglalását, hangsúlyozva, hogy végre van esély a „szemétcirkusz” lezárására. Kifejtették, hogy már több mint fél éve a kisebb, korszerű lerakók bevonásáért és a szelektív gyűjtés bevezetésének felgyorsításáért kampányolnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.