Öt újabb laktanyára volna szükség Budapesten ahhoz, hogy az évente körülbelül tízezer alkalommal vonuló tűzoltók mindenhova időben odaérhessenek – mondta lapunknak Molnár Péter, a fővárosi tűzoltóság szóvivője. Hozzáfűzte: a város kerületeiben lévő tizenhat objektumban lévő 1600 budapesti tűzoltó közül 1347-en vonulnak a helyszínekre.
A fővárosi tűzoltóság vonulási körzete nagyjából megegyezik a gyulai tűzoltókéval, azzal a különbséggel, hogy míg Gyulán a turistaidényben körülbelül kilencvenezer ember biztonságáról gondoskodnak, Budapesten ez a szám elérheti a hárommilliót, mivel hozzájuk tartozik 22 környékbeli település is. A főváros határai azonban mindinkább kitolódnak, és folyamatosan nő a közutak forgalma is. Ezért a távolság és a csúcsforgalom miatt sokszor kevés esélyük van arra, hogy az elvárható 10 perc alatt a helyszínre érkezzenek. Ez az az idő, ami a szakemberek szerint szükséges ahhoz, hogy a sérültek túlélési esélyei ne romoljanak nagymértékben, illetve – tűz esetén – a kárérték ne növekedjen hatványozottan.
Emlékezetes, Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese nemrégiben alkotmányos visszásságot állapított meg Gyula Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságánál. A vizsgálat szerint a gyulai tűzoltóság jármű- és eszközparkja elavult és elégtelen.
Molnár hozzáfűzte: a budapesti tűzoltóság a költségvetésből tavaly 6,7 milliárd, a fővárosi önkormányzattól – informatikai fejlesztésre – 115 milliót, gépjárműfejlesztésre pedig ötvenmillió forintot kapott. Az összeg alulmúlja a nyugat-európai szintet. Olyannyira, hogy a fővárosi önkormányzat 540 millió forintos kiegészítése nélkül május– júniusban pénzügyi csődbe kerülne a fővárosi tűzoltóság. Célirányos támogatást a kerületi önkormányzatok is adtak nekik, volt, ahonnan felújításra vagy jutalmazásra szánták a pénzt, máshonnan gépjárművet kaptak használatra és akadtak olyan önkormányzatok is, amelyek tévét, videót vagy sportszereket, bútorokat vásároltak nekik.
Mindent együttvéve, az összeg – a plusztámogatásokkal együtt – éppen arra volt elég, hogy elfogadható szinten biztosítani tudták a főváros tűzvédelmét – fűzte hozzá a szóvivő. Leszögezte: évente hetvenmillió forint jut a tizenhat objektum felújítására, ebből csak toldozgatni lehet az épületeket, nagy, átfogó rekonstrukcióra nem futja. Így már az is eredmény, ha kicserélik a tönkrement zuhanyozót vagy kifestenek egy-egy körletet. Ahhoz, hogy tervezhető ingatlanfelújításokat végezhessenek, a mostaninál háromszor több támogatást kellene kapniuk évente. Molnár elmondta: az idén a főváros négyszázmillió forintos és a III. kerületi önkormányzat negyvenmillió forintos támogatásával elkezdik egy laktanya építését Békásmegyeren.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban