Hiányzó fővárosi tűzoltólaktanyák

Legalább öt új tűzoltólaktanyára lenne szükség Budapesten ahhoz, hogy a távolabb eső, de a fővárosi tűzoltósághoz tartozó kerületekbe és településekre idejében eljussanak a tűzoltók. A tavalyi támogatás – mindennel együtt – az inflációt sem követi, komolyabb felújításra nem, csak a régi épületek állapotának javítgatására elegendő.

2004. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt újabb laktanyára volna szükség Budapesten ahhoz, hogy az évente körülbelül tízezer alkalommal vonuló tűzoltók mindenhova időben odaérhessenek – mondta lapunknak Molnár Péter, a fővárosi tűzoltóság szóvivője. Hozzáfűzte: a város kerületeiben lévő tizenhat objektumban lévő 1600 budapesti tűzoltó közül 1347-en vonulnak a helyszínekre.
A fővárosi tűzoltóság vonulási körzete nagyjából megegyezik a gyulai tűzoltókéval, azzal a különbséggel, hogy míg Gyulán a turistaidényben körülbelül kilencvenezer ember biztonságáról gondoskodnak, Budapesten ez a szám elérheti a hárommilliót, mivel hozzájuk tartozik 22 környékbeli település is. A főváros határai azonban mindinkább kitolódnak, és folyamatosan nő a közutak forgalma is. Ezért a távolság és a csúcsforgalom miatt sokszor kevés esélyük van arra, hogy az elvárható 10 perc alatt a helyszínre érkezzenek. Ez az az idő, ami a szakemberek szerint szükséges ahhoz, hogy a sérültek túlélési esélyei ne romoljanak nagymértékben, illetve – tűz esetén – a kárérték ne növekedjen hatványozottan.
Emlékezetes, Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese nemrégiben alkotmányos visszásságot állapított meg Gyula Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságánál. A vizsgálat szerint a gyulai tűzoltóság jármű- és eszközparkja elavult és elégtelen.
Molnár hozzáfűzte: a budapesti tűzoltóság a költségvetésből tavaly 6,7 milliárd, a fővárosi önkormányzattól – informatikai fejlesztésre – 115 milliót, gépjárműfejlesztésre pedig ötvenmillió forintot kapott. Az összeg alulmúlja a nyugat-európai szintet. Olyannyira, hogy a fővárosi önkormányzat 540 millió forintos kiegészítése nélkül május– júniusban pénzügyi csődbe kerülne a fővárosi tűzoltóság. Célirányos támogatást a kerületi önkormányzatok is adtak nekik, volt, ahonnan felújításra vagy jutalmazásra szánták a pénzt, máshonnan gépjárművet kaptak használatra és akadtak olyan önkormányzatok is, amelyek tévét, videót vagy sportszereket, bútorokat vásároltak nekik.
Mindent együttvéve, az összeg – a plusztámogatásokkal együtt – éppen arra volt elég, hogy elfogadható szinten biztosítani tudták a főváros tűzvédelmét – fűzte hozzá a szóvivő. Leszögezte: évente hetvenmillió forint jut a tizenhat objektum felújítására, ebből csak toldozgatni lehet az épületeket, nagy, átfogó rekonstrukcióra nem futja. Így már az is eredmény, ha kicserélik a tönkrement zuhanyozót vagy kifestenek egy-egy körletet. Ahhoz, hogy tervezhető ingatlanfelújításokat végezhessenek, a mostaninál háromszor több támogatást kellene kapniuk évente. Molnár elmondta: az idén a főváros négyszázmillió forintos és a III. kerületi önkormányzat negyvenmillió forintos támogatásával elkezdik egy laktanya építését Békásmegyeren.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.