Rendőrségi források szerint a tavaly év végi 655 millió forintos adósság az idén szinte megduplázódott, a helyszíni bírságokból befolyt pénz pedig nem az államkasszába kerül, hanem a napi kiadásokra kénytelenek fordítani azt. A legnagyobb bajban a Fejér és a Pest megyei főkapitányságok vannak.
*
Fejér megyében például a tavaly december végi 108 millió forint adóssághoz az idei első három hónapban újabb 32 millió gyűlt össze.
Nem csoda, hogy a madridi terrortámadás után a rendőrségi vezetők meglehetősen szkeptikusan fogadták az országos rendőrfőkapitány utasítását, hogy az eddiginél szigorúbban és gyakrabban ellenőrizzék az állomásokat, szórakozóhelyeket, szállodákat, útkereszteződéseket, tömegközlekedési eszközöket, azaz minden olyan helyet, ahol sok ember megfordul. Ugyanakkor az esetleges terrorveszély elhárításához, az óvintézkedésekhez több pénzt, eszközt, embert nem kaptak.
A kapitányságok tehát saját erejükből kénytelenek megoldani az újabb feladatot, miközben nem- csak a pénztelenséggel, hanem a létszámhiánnyal is meg kell küzdeniük. Szinte gyakorlattá vált, hogy a munka egy részét szabadnapos rendőrökkel végeztetik el. A pluszmunkáért törvény szerint pénz és szabadság járna, de azon már senki nem lepődik meg, ha jó ideig egyikre sem futja. Szorult helyzetükben a rendőri vezetők a területükön tevékenykedő polgárőrszervezetek, polgári védelmisek, személy- és vagyonőrcégek, közterület-felügyelők együttműködésére számítanak.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közben a megyéktől külön listát kér azokról a költségekről, amelyekre az újonnan bevezetett intézkedések miatt kényszerültek.
Kozák László, a BRFK kommunikációs osztályának vezetője szerint üzemanyaghiány miatt a fővárosban egyetlen járművet sem állítottak le. Hozzáfűzte: a tavaly alakult URH-s egység számára nincsen sem üzemanyag-, sem kilométer-korlátozás, de egyelőre csak a létszám kétharmadát sikerült feltölteniük.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni