Gyapjukat vesztett, lesoványodott őshonos rackajuhok, szürke marhák, szédelgő holstein-fríz tehenek, megkopaszodott komondorok, pumik, két-három juhtetem, haldokló és már elpusztult tehén, gyulladástól vöröslő fülű kutya és kölykök, amelyek testéről foltokban hiányzik a szőr. Ezek a képek láthatók azon a filmen, amelyet négy állatvédő szervezet – a Noé Állatotthon Alapítvány, a Fauna Egyesület, a Fehérkereszt Állatvédő Liga és a Tolna Megyei Állat- és Természetvédő Alapítvány – kapott két nappal ezelőtt egy ismeretlentől. Kísérőlevelében a feladó azt állítja: a felvételek Úny közelében, egy állattenyésztéssel foglalkozó cég telephelyén készültek.
Ketten a megkeresettek közül azonnal a helyszínre utaztak, de nem sikerült bejutniuk a birtokra. A felvétel és a látottak alapján azonban úgy vélik: a legyengült, elhanyagolt állatok sürgős segítségre szorulnak. Sándor Hédi, a Noé Állatotthon Alapítvány vezetője lapunknak elmondta: körülbelül 160 rackajuh és bárányaik, 110 szürke marha, negyven holstein-fríz tehén, nyolc ló és negyven kutya éhezik a telepen. A szálastakarmányt húsz kis bála széna jelenti, ami ennyi állatnak mutatóba sem elég. Állapotuk annyira leromlott, hogy napokon-heteken belül elpusztulhatnak. A négy civil szervezet ezért ma feljelentést tesz a helyi jegyzőnél, a levelet az ÁNTSZ-nek és a megyei állat-egészségügyi állomásnak is továbbítja.
Megkerestük Nedeczky Árpádot, a Komárom-Esztergom Megyei Állat-egészségügyi Állomás igazgatóját, aki lapunknak elmondta: novemberben a telep magánállatorvosa értesítette őket arról, hogy nem tudja ellátni a munkáját, mert hiányoznak a feltételek hozzá. Az állomás szakemberei a helyszíni ellenőrzés után felszólították a tulajdonost, hogy többek között gondoskodjon az elhullott állatok elszállításáról, állatorvosról, a kutyák beoltásáról. Januárban a tulajdonos jelezte, hogy intézkedett. Azt, hogy valóban teljesítette-e mindezt, a hatóság még nem tudta ellenőrizni, az igazgató szerint azért, mert az állomásnak nincs terepjárója, amivel ilyen időben bejárhatnák a telepet. Az állatvédők telefonos bejelentése után munkatársai tegnap ellenőrzést tartottak a telepen: 120 bála szénát és 100 mázsa takarmányt találtak. A gondozó úgy vélte, ez a mennyiség néhány napig elég az állatok ellátására. Nedeczky hozzáfűzte: amint az idő megengedi, állományszemlét is tartanak. Balogh Attila, a telep szóvivője lapunknak elmondta: valakik állatvédőket tévesztenek meg és használnak fel arra, hogy megszerezzék a birtokot. Két évvel ezelőtt valaki rendkívül alacsony árat – 35 millió forintot – ajánlott a 90 hektáros birtokért és a rajta lévő, összesen kétezer négyzetméter alapterületű épületekért. Nem adták, mert nem eladó. Azóta többször feljelentették őket, a hatóságok minden alkalommal kiszálltak, vizsgálódtak, de mindent rendben találtak. Rendszeressé váltak a fenyegetések is. Az egyik alkalmazottjuk azért mondott fel, mert egy éjszaka fegyveresek felszólították: tűnjön el, különben megjárja. Az egyik traktorost verőlegények vették körül és zavarták el, miközben betörték a jármű ablakát. Még mindig őriz egy sms-t is, amelyben az áll: tönkreteszik, takarodjon, mert különben csúnya dolgok történnek vele. Balogh hozzáfűzte: a dolgozók és a telep biztonsága érdekében kénytelen volt egy őrző-védő céget alkalmazni. A fenyegetőzők ellen rendőrségi feljelentést tett, de ott azt mondták: nem tehetnek semmit, míg nem történik valami. A szóvivő elmondta: igen aszályos évük volt, és a megígért állami támogatás sem érkezett meg, ezért nem halmozott fel több hónapra való eledelt. Annyi takarmányról azonban mindig gondoskodik, hogy a következő fuvar megérkeztéig elég legyen. Két-három állatvédő szervezet és a szakhatóságok képviselőit szívesen látja, hogy a saját szemükkel győződjenek meg arról, miként tartják az állatokat – fűzte hozzá Balogh.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban