Érdemes körültekintőbben kirándulni a bozótos és erdős területeken, mert a meleg időben ismét veszélyesek a kullancsok. Európában tucatnyi kullancs okozta betegséget ismernek, hazánkban ezek közül főleg az agyvelőgyulladás, a Lyme-kór és a tibola fordul elő – mondta lapunknak Lakos András, a kullancsfertőzések specialistája. Vírusos agyvelőgyulladással korábban 3-400, egy ideje azonban már viszonylag kevés – évente 50-70 – ember fertőződik meg. Ezzel szemben a környező országokban folyamatosan nő a megbetegedések száma. A fertőzés akár bénulást is okozhat. Szerencsére létezik védőoltás ellene.
A környező országok adatait figyelembe véve feltételezhető, hogy évente tízezer Lyme-kóros eset fordul elő Magyarországon – folytatta Lakos. Ijesztő tünetei ellenére a betegek többsége tökéletesen meggyógyul. Rövidesen elkezdődhet a Lyme-kór elleni vakcina klinikai kipróbálása is.
A Lakos doktor és egyik francia kollegája által néhány évvel ezelőtt felfedezett tibola főleg a hosszú hajú, ötévesnél fiatalabb kislányokat veszélyezteti. A hajas fejbőrben megduzzad vagy váladékozik a csípés helye, és megdagadhatnak a gyermek nyirokcsomói is. A betegség antibiotikumokkal kezelhető, de akár magától is elmúlhat.
A kullancs leggyakrabban az aljnövényzetben és a bozótos területeken húzódik meg. Mindig fölfelé mászik, hogy onnan, akár kétméteres magasságból is, áldozatába akaszkodjék. Ha észrevesszük, hogy az állat már a bőrbe fúrta magát, óvatosan – lehetőleg csipeszszel –, a bőrhöz minél közelebb megfogva húzzuk ki.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó