Este fél tíz előtt érkezett meg Ferihegyre a magyar légierő An–26-os gépe, amely hazaszállította Nagy Richárd holttestét. Lapzártánk után katonai tiszteletadás mellett fogadták az Irakban hősi halált halt magyar szakaszvezető földi maradványait. Az AN–26-ossal érkezett vissza az a négytagú vizsgálóbizottság is, amely azt derítette ki a helyszínen, hogy szabályosan jártak-e el a parancsnokok, amikor a tragédiával járó szállítást megszervezték. A vizsgálatról egyelőre annyit tudni, hogy megállapították: a magyar alakulat nem hibázott, a tragédia elkerülhetetlen volt. A testület holnap számol be a parlament honvédelmi bizottságának a vizsgálatról.
Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs igazgatója elismerte, hogy a konvoj előtt nem járták be felderítők az útvonalat. Mint elmondta, azért vezette a szállítókat egy katonai dzsip, mert ennek a járműnek volt a feladata a felderítés. A területért felelős nemzet képviselői viszont az út előtti estén jelentést tettek a magyarok táborában. Ukrán és lengyel felderítők is beszámoltak az útvonalról, mert az éppen a felelősségi körzetek határán fekszik.
*
Isaszegi János dandártábornok, a magyar vizsgálóbizottság vezetője ezzel szemben Irakba utazása előtti sajtótájékoztatóján, Szolnokon még azt nyilatkozta: az általános gyakorlat szerint jártak el szállítókontingens parancsnokai, és előreküldtek egy felderítőegységet, amely tagjai körülbelül fél órával jártak a szállítók előtt, de nem érkezett tőlük visszajelzés.
Eddig egyetlen Irakban szolgáló magyar katona sem jelezte, hogy haza szeretne térni a magyar szakaszvezető halála miatt – közölte Kuti Ferenc, az arab országban állomásozó magyar zászlóalj sajtótisztje. Tájékoztatása szerint a munka nem állt le a bázison, a kontingens tegnap is teljesítette szállítási feladatait. Matyuc Péter bejelentette: a Magyar Honvédség kártérítési kötelezettséggel felel az Irakban elhunyt katona haláláért. A honvédelmi miniszter 434 ezer forint gyorssegélyt utalt Nagy Richárd családjának, és a tárca fizeti a temetés költségeit is. A honvédség megvizsgálja, hogy a katona milyen mértékben segítette a családfenntartást, így további támogatást kaphat édesanyja. Nagy Richárdot várhatóan szerdán helyezik végső nyugalomra.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a parlament mai plenáris ülésén beszédet mond majd, de lapunknak azt állította, hogy csak a részvétét kívánja kinyilvánítani, és nem készül politikai bejelentésre.
Keleti Györgytől, a parlament honvédelmi bizottságának szocialista elnökétől megtudtuk, a párt frakciója belső utasításban rendelte el, hogy a temetésig senki sem tehet politikai nyilatkozatokat az iraki halálesettel kapcsolatban.
Ezért nem reagált Juhász Ferenc arra a kijelentésre sem, amelyet Orbán Viktor tett tegnap az iraki szerepvállalásról a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. A volt miniszterelnök úgy vélekedett, hogy az amerikaiak vezette koalíció nem tudja teljesíteni küldetését, mert nem lehet egy nép akaratával szemben demokráciát építeni. A körülmények megváltozására való hivatkozással meg kell tenni a szükséges lépéseket, és haza kell hívni a magyar katonákat Irakból – szögezte le Orbán Viktor.
Információink szerint Juhász Ferenc felszólítására egy perc néma felállással emlékeznek meg majd a képviselők Nagy Richárdról az Országgyűlésben.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja