Iraki színjáték

2004. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némi gúnnyal azt is mondhatnánk, olyan jól mennek a dolgok Irakban, hogy meg sem várva június 30-át, az amerikaiak előre hozták a hatalomátadást. Kinek van azonban kedve élcelődni, mikor a közép-keleti országban a helyzet manapság rosszabb, mint a háború előtt. Ráadásul mindez nem csupán Irak, s nem is egyedül Washington problémája, hiszen saját, jól felfogott érdekében mindenen átgázolva, az ENSZ-t félretolva az Egyesült Államok úgy felforgatta a nemzetközi viszonyokat, beleértve szövetségesi kapcsolatait is, hogy ma már senki sem szemlélheti közömbösen, mi történik Bagdadban.

Geostratégiai helyzete, s nem utolsósorban olajkincse miatt kapott kulcsszerepet az egypólusú világrend régen tervezett berendezését célzó elgondolásokban Irak megszállása. Bush úgy számolt, hogy a bevonuló amerikai csapatokat majd virágeső fogadja, s Szaddám Huszein megdöntése után ünnepélyesen bemutatják azokat a tömegpusztító fegyvereket, amelyek felkutatására az ENSZ képtelen volt. Ilyet azonban máig nem találtak, mint ahogy nem derült fény Szaddám terrorkapcsolataira sem. Washingtont azonban nem zavarta meg a helyzet fokozatos romlása, ahogyan az sem, hogy hiányoznak azok az okok, amelyekre hivatkozva megindította a háborút. Bush ezután azt kezdte el hangoztatni, hogy a sokat szenvedett iraki népet meg kellett szabadítani a diktátortól. Az Abu Graib börtönben történtek után azonban már ez a szlogen sem állta meg a helyét. A háború tehát több problémát hozott felszínre, mint amiért elindították, s miután megfeneklett az iraki sivatagban az újkonzervatívoknak a világ átrendezését célzó, nagy ívű terve, érthető módon egyre inkább előtérbe került a kármentés. Szorult helyzetében George W. Bush már nem beszélt oly fennhangon a nem is olyan régen még lesajnált ENSZ-szel, s igyekezett megbékíteni a háború ellen következetesen kiálló „vén Európát” is. A Franciaország, Németország, valamint Oroszország vezette béketábor most sem volt könnyű helyzetben, hiszen egyrészről nem nézhette tétlenül a helyzet nemzetközi viszonyokra is kiható romlását, másrész nem lehet egyik napról a másikra túllépni Washingtonnak a nemzetközi diplomáciában súlyos károkat okozó magatartásán sem. A világrendért érzett felelősség végül kompromisszumként a Biztonsági Tanács 2003. október 16-án megalkotott 1511-es és az idén június 8-án meghozott 1546-os számú határozataihoz vezetett, amelyek jobb híján utólag legitimizálták az amerikai megszállást. Párizs és Berlin azonban nem voltak ilyen nagylelkűek, és azt már nem engedték, hogy a NATO is mentőövet dobjon az Egyesült Államoknak. Az észak-atlanti szövetség csak a kisujját mozdította, amikor iraki kérésre segítséget nyújt az új haderő kiképzésében, védőernyőjét azonban nem terjeszti ki a bagdadi stabilizálás fölé. Éppen elég neki a szintén amerikaiak által megkezdett koszovói és afganisztáni „rendteremtés” befejezése. Ráadásul a legutóbbi BT-határozatot – nem túl szigorú – kivonulási menetrendhez kötötték.

Ennek első lépése a mostani hatalomátadásnak nevezett színjáték, amelynek keretében a CIA által kiképzett emigránsokból verbuvált „szuverén” iraki hatalom hivatalosan felveszi a diplomáciai kapcsolatot az „ideiglenesen az országban állomásozó” amerikaiakkal, s az is lehet, hogy utólag még be is hívja őket. Aztán jönnek a természetesen demokratikus választások, majd 2006 elejéig a kivonulás. Ez a menetrend csak azzal nem számol, hogy mit szólnak a demokrácia eme exportjához maguk az irakiak, mitől maradnának abba a merényletek, ha nem olyan rendszer alakul – lehetne az akár tekintélyelvű is, ha stabil, és nem ön- és közveszélyes –, amit a nép is elfogad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.