Nem figyeltek arra a jogszabályok megalkotásánál, hogy sok diák akár 10 éven át tanul, mivel egymás után több képzést is elvégez – mondta lapunknak Nagy Zoltán, a Hallgatói Önkormányzatok Konferenciájának (HÖOK) elnökségi tagja. Hozzátette: a diákhitelt a legmagasabb képzési időre, azaz öt évre lehet felvenni. Sok diák az első diploma megszerzése után rögtön jelentkezik egy másik felsőoktatási intézménybe. Itt hiába lesz nappali tagozatos hallgató, a hitelfolyósítás határidejének leteltével meg kell kezdenie a törlesztést.
*
Nagy Zoltán szerint sürgősen orvosolni kellene ezt a problémát, a legtöbb nem fizető ugyanis ezekből a diákokból kerül ki.
A Diákhitelközpont tájékoztatása szerint a 286 tartósan nem fizető fiatal csupán fél százaléka az összes törlesztőnek. Ők hónapokon keresztül egy fillért sem fizettek, ezért adataikat átadták az APEH-nek, a további eljárás az adóhatóság dolga. A késedelemben lévők először felszólítást kapnak. Hat, illetve 12 hónapos nem fizetés után (attól függően, hogy 2003 januárja előtt vagy után kötöttek-e hitelszerződést) felszólították őket, hogy nyolc napon belül fizessék be tartozásukat, különben felbontják a szerződést, és azután már nemcsak a törlesztőrészleteket, hanem a teljes kölcsönt kell egy összegben visszafizetni. Ha ez sem használ, átkerül az ügy az APEH-hoz.
Marad a kamat. Mivel a diákhitel kamata csak évente kétszer változik, így csak késleltetve követi a piaci viszonyokat. A januárban megállapított kamat tehát augusztusig érvényben marad. Így előfordulhat, hogy a piacról beszerzett pénz költségei jelentősen csökkennek, a kamat mégis ugyanannyi marad.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha