A hét szakmai szervezet részt vett a felsőoktatási törvénytervezet előkészítésében és hosszú hónapok során alakították ki azt a jogszabály-tervezetet, amelyet mindannyian támogattak. A szakemberek attól tartanak, hogy a jogszabály parlament elé kerülése során lényeges elemek is megváltozhatnak.
A Magyar Rektori Konferencia (MRF), a Főiskolai Főigazgatói Konferencia (FFK), a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ), a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ), a Felsőoktatási és Tudományos Tanács, valamint a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke levélben fordult a miniszterelnökhöz. Azt kérik, hogy a közösen kiérlelt alapelvek megtartásával fogadja le az Országgyűlés a törvényt, a kormánypártok által támogatandó módosító indítványokról pedig kérje ki az ő véleményüket is.
Ekler Gergely, a HÖOK elnöke lapunknak azt mondta: tart attól, hogy lényeges elemek változnak meg a szövegben. A minisztérium és az MSZP között ugyanis bizonyos pontokon nézetkülönbségek vannak, így a szocialista módosító indítványok több részt is átírhatnak. Példaként említette, hogy az utolsó pillanatban Draskovics Tibor pénzügyminiszter a minimálbér helyett az átlagbérhez kötötte a hallgatói képzési normatívát, holott a szakmai szervezetek nem ebben állapodtak meg. – A szocialistáknak valóban vannak fenntartásai a törvénytervezettel kapcsolatban – ismerte el lapunknak Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista alelnöke. Hozzátette: Magyar Bálint mindenáron kompromisszumra törekedett a szakmai és érdek-képviseleti szervekkel, és ezzel talán túl sok engedményt tett. A politikus vitás pontnak tartja az irányító testületek összetételét és jogkörét, amely túl nagy szabadságot ad az intézményeknek. Felmerülhetnek pénzügyi aggályok is a finanszírozási garanciák kapcsán. Szabó szerint ugyanakkor lényeges pontokon nem változik a szöveg.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának