Hét elnök levele Gyurcsánynak

Közös levélben fordultak a miniszterelnökhöz a felsőoktatási szakmai és érdek-képviseleti szervezetek vezetői. Azt kérik, hogy a felsőoktatási törvény módosító indítványainál a kormánypártok vegyék figyelembe az ő véleményüket is. Attól tartanak, hogy a szaktárca és az MSZP közötti nézetkülönbségek miatt lényeges pontokon változhat a tervezet. Az MSZP elismerte: vannak fenntartásai a törvénytervezet kapcsán.

2005. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét szakmai szervezet részt vett a felsőoktatási törvénytervezet előkészítésében és hosszú hónapok során alakították ki azt a jogszabály-tervezetet, amelyet mindannyian támogattak. A szakemberek attól tartanak, hogy a jogszabály parlament elé kerülése során lényeges elemek is megváltozhatnak.
A Magyar Rektori Konferencia (MRF), a Főiskolai Főigazgatói Konferencia (FFK), a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ), a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ), a Felsőoktatási és Tudományos Tanács, valamint a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke levélben fordult a miniszterelnökhöz. Azt kérik, hogy a közösen kiérlelt alapelvek megtartásával fogadja le az Országgyűlés a törvényt, a kormánypártok által támogatandó módosító indítványokról pedig kérje ki az ő véleményüket is.
Ekler Gergely, a HÖOK elnöke lapunknak azt mondta: tart attól, hogy lényeges elemek változnak meg a szövegben. A minisztérium és az MSZP között ugyanis bizonyos pontokon nézetkülönbségek vannak, így a szocialista módosító indítványok több részt is átírhatnak. Példaként említette, hogy az utolsó pillanatban Draskovics Tibor pénzügyminiszter a minimálbér helyett az átlagbérhez kötötte a hallgatói képzési normatívát, holott a szakmai szervezetek nem ebben állapodtak meg. – A szocialistáknak valóban vannak fenntartásai a törvénytervezettel kapcsolatban – ismerte el lapunknak Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista alelnöke. Hozzátette: Magyar Bálint mindenáron kompromisszumra törekedett a szakmai és érdek-képviseleti szervekkel, és ezzel talán túl sok engedményt tett. A politikus vitás pontnak tartja az irányító testületek összetételét és jogkörét, amely túl nagy szabadságot ad az intézményeknek. Felmerülhetnek pénzügyi aggályok is a finanszírozási garanciák kapcsán. Szabó szerint ugyanakkor lényeges pontokon nem változik a szöveg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.