Közpénzből fizetett privát vagyon

Állami hitelből épül fel két új kollégium, közpénzből fizetik vissza az építésre felvett kölcsönt, az épület azonban a magánbefektetőé lesz – értesült lapunk. Az állami kölcsönt a Miskolci és Veszprémi Egyetem által az épületekért húsz éven át fizetett bérleti díjakból törleszti a befektető, ám az ingatlanok ezután is a magánkonzorcium tulajdonában maradnak.

2005. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) adja a hitelt a magánbefektetőnek a felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési program keretében épülő, a Miskolci és a Veszprémi Egyetemhez tartozó, új kollégiumi férőhelyek építéséhez. Így az épületek állami pénzből épülnek fel, közvetve – bérleti díj formájában – közpénzből fizetik vissza a kölcsönt, az ingatlanok azonban a magánbefektetőé lesznek.
A Miskolci Egyetemen 605 új kollégiumi férőhelyet hoznak létre 1,9 milliárd forintból, a Veszprémi Egyetemen pedig nyolcszáz új hely készül el 2,6 milliárdért. Az építésre kiírt pályázatot mindkét esetben a Magyar Építő Rt. és az OTP Ingatlan Rt. konzorciuma nyerte meg. A hitelt azonban nem az OTP, hanem az állami tulajdonú MFB adja a beruházáshoz.
Korda Péter, az OTP Ingatlan Rt. ügyvezető igazgatója megerősítette lapunk információját. Hozzátette: több hónapos eljárás során döntöttek arról, hogy melyik banktól vegyék fel a kölcsönt, végül mindkét fél számára az MFB ajánlata volt kedvezőbb. Korda szerint a 2006 végén beköltözhető kollégiumi helyekért havonta átlagosan 40 500 forintos bérleti díjat fizetnek az egyetemek.
*
Számításaink szerint így a Miskolci Egyetem a 605 helyért havonta öszszesen 24,5 millió forintot fizet, vagyis húsz év, azaz 240 hónap alatt 5,88 milliárd forintot. A Veszprémi Egyetem havonta 32,4 millió forintért bérli a 800 helyet, így két évtized alatt 7,776 milliárd forintot fizet a magánbefektetőnek. Az egyetemek és az állam így két évtized alatt majd a háromszorosát fizetik vissza az összegnek, az ingatlanok azonban akkor is a magáncégek tulajdonában maradnak.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerdán, a felsőoktatási infrastrukturális fejlesztési programban kötött megállapodások aláírásakor azt mondta, hogy közjó nincs magán-erőfeszítés nélkül. Az oktatási tárca írásbeli összefoglalója szerint azért van szükség a magántőke bevonására, mert kizárólag állami, költségvetési forrásból nem vagy csak hosszú évek alatt valósulhatna meg a program. Kérdéses viszont, hogy miként valósul meg a magántőke bevonása és a magán-erőfeszítés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.