Négy egyetem közös levele Gyurcsánynak

Nő a feszültség az egyetemeken a kényszerű elbocsátások miatt. Az ELTE Természettudományi Karának kari tanácsa nyíltan szembehelyezkedett a rektorral, a négy legnagyobb egyetem természettudományi karának dékánjai levélben fordultak a miniszterelnökhöz.

2005. 03. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli ülésen határozott az ELTE Természettudományi Karának (TTK) kari tanácsa március 7-én arról, hogy továbbra is érvényesnek tekinti az egyetem és a kar valamennyi szabályzatát. Ezzel egyértelműen szembeszegült az egyetemi tanács határozatával, amely rektori biztost nevezett ki az elbocsátásokra, visszavonta a dékán munkáltatói jogkörét, és felfüggesztett minden szabályt, amely a biztos munkáját akadályozhatja.
László Lajos, a TTK egyetemi docense szerint a rektor azért nevezte ki a biztost, mert a dékán és a kari tanszékvezetők nem akarták végrehajtani a leépítéseket. Egy nyilatkozattervezetet is eljuttatott lapunknak, amit némi finomítás után az egyetem dékánja hirdet ki és bocsát aláírásgyűjtésre a hallgatók körében. A szövegtervezetben azt követelik, hogy a korábbi 360 ezer helyett 540 ezer forintban állapítsa meg a képzési normatíva összegét az Oktatási Minisztérium, és térítse vissza azt a pénzt, amit a rossz normatívával elvont.
*
A hallgatók azt is kérik, hogy az egyetemi tanács azonnal vonja viszsza a kart érintő döntését és a rektori biztos jogosítványait. Láng Ferenc, az ELTE TTK dékánja megerősítette a kari tanács határozatát, és a nyilatkozat létét is. A dékán szerint a szakterületi csoportvezetőknek el kellett küldeniük egy listát a rektornak, amelyen az elbocsátandók, nyugdíjazandók nevét kellett feltüntetni. Az általuk leírt leépítési terv azonban vélhetőleg nem éri el a kívánt mértéket. A dékán kijelentette: a mai napig nem látta Székely Mózes rektori biztos megbízólevelét. Láng Ferenc megerősítette, hogy kétségbeesésükben a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi, illetve a Debreceni Egyetem Természettudományi Karával együtt levélben fordultak a miniszterelnökhöz, amelyben a hallgatói normatíva 540 ezer forintra történő emelését kérik, máskülönben lehetetlen helyzetbe kerülnek a karok. Hozzátette: valóban forrong a hangulat a karon, a hallgatók a leépítések elleni tiltakozásul már közterületen is röpiratokat osztogatnak, plakátokat ragasztanak.
Klinghammer István, az ELTE rektora gyerekes dolognak tartja a TTK kari tanácsának határozatát, amellyel megpróbálnak szembehelyezkedni az egyetemi tanács döntésével. A rektor szerint az egyetemi tanács a többi testület fellett áll, így határozata kötelező érvényű. Hozzátette: ő is méltánytalannak tartja, hogy elbocsátásokra kényszerül az egyetem, de a pénzügyi gondok ellen védekezni kell. A TTK azért került ilyen súlyos helyzetbe, mert a többi karral ellentétben nem kezdte el időben a védekezést. Nem hiszi, hogy a tiltakozás lenne a célravezető megoldás, hisz az a kar teljes öszszeomlásához vezet. Mint mondta, a léket kapott hajót meg kell foltozni, és ha ezt nem teszik meg, akkor az reménytelenül elsüllyed.

*****
Elbocsátások országszerte. Az ország többi egyetemén is súlyos leépítésekkel számolnak. Összesen 2318 státus szűnik meg, azaz a dolgozók 4,3 százalékát küldik el. A Debreceni Egyetem tudományegyetemi karain 361 státust érint a leépítés. A Pécsi Tudományegyetemen 180 státus szűnik meg, ezeknek kétharmada az egészségügyi, illetve az orvosi kart érinti. A Miskolci Egyetemen nagyrészt rendes, illetve korkedvezményes nyugdíjazással oldják meg a leépítéseket, de ha a szeptemberi béremelésekhez nem kapnak plusztámogatást, akkor az aktív korú oktatók is sorra kerülnek. Szintén a nyugdíjazásra törekszik a gödöllői Szent István Egyetem, ezenkívül felülvizsgálja a vállalkozói szerződéseket, és ha kell, megszünteti azokat.



Gondok a közoktatásban is. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a tavaly év végén módosított közoktatási törvény átgondolására és módosítására kéri Magyar Bálintot. Az oktatási miniszterhez írt levelében a szakszervezet felhívja a figyelmet arra, hogy a módosítás miatt növekedett
a pedagógusok túlterheltsége, szűkültek a diákmozgalmak, a szabadidő-szervezői tevékenységek lehetőségei, több intézményben pedig feloldották a nem pedagógus munkakörben dolgozókra vonatkozó létszámhatárt. (B. Á.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.