Elismerték a hibát

A Felvételi Információs Szolgálat (FISZ) elnöke elismerte, hibázott, amikor olyan kérdéseket tettek fel egy a felsőoktatással és az érettségivel kapcsolatos véleménymérő kutatásban diákoknak, pedagógusoknak, amelyeket a napi politika felhasználhat. Csikesz Tamás szerint így fordulhatott elő, hogy szándékaik ellenére politikai ügy lett a felmérés értékválasztási kérdéséből.

2005. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soha többé nem teszünk fel olyan kérdéseket a felméréseinkben, amelyek bármilyen szinten érinthetik a napi politikát – mondta lapunknak Csikesz Tamás, a FISZ elnöke. Hozzátette: jelenleg már folyik a 2005. évi szokásos diákkutatás, és az űrlapon szerepel a közéleti személyiségek elismertségére, illetve elutasítottságára vonatkozó kérdés is, de ezeket már nem fogják feldolgozni.
A szakember elismerte, hogy hibázott, amikor engedélyezte, hogy ilyen félreérthető kérdések szerepeljenek a felmérésben, és akkor sem járt el helyesen, amikor hozzájárult az eredmények közzétételéhez. Látnia kellett volna ugyanis annak kockázatát, hogy az adatok alkalmasak arra, hogy megütközést keltsenek, és a napi politika felhasználja azokat. Csikesz szerint senki nem gondolhatja komolyan, hogy Orbán Viktor rosszabb Szálasinál vagy Rákosinál, az eredmények mégis ezt mutatják, ugyanis a válaszadók zöme mindig napi politikában gondolkodik.
A FISZ elnöke kijelentette: igaz, hogy korábban a Magyar Hírlapnál és a Világgazdaságnál dolgozott, de ennek semmi köze nincs a kutatáshoz. Sem ő, sem az újság nem kötődik egyik párthoz sem. Hozzátette: az Oktatási Minisztérium nem oldalakat fizet a magazinban, hanem éves szinten 2,5 millió forinttal támogatja a megjelenést, ahogy korábban a Pálinkás József vezette minisztérium is segítette őket. A jelenlegi tárca csak annyit kér, hogy ha egy minisztériumi munkatárssal interjú készül, azt a megjelenés előtt ellenőrizhesse, illetve ha érintettek egy témában, akkor őket is szólaltassák meg.
Mint megírtuk, a FISZ kutatása szerint – amelynek során 265 középiskola 2268 pedagógusát kérdezték meg – a tanárok között Orbán Viktor a legelutasítottabb XIX–XX. századi magyar közéleti személyiség. A negatív listán Szálasi Ferenc és Rákosi Mátyás követi a miniszterelnököt. A felmérés szerint a pedagógusok másik része kedveli Orbánt, hiszen egyúttal ő a második legelismertebb személy is Göncz Árpád után. Az eredmény 135 ezer példányban, a FISZ középiskolásoknak készülő ingyenes lapjában jelent meg.
Publicisztika a 6. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.