Soha többé nem teszünk fel olyan kérdéseket a felméréseinkben, amelyek bármilyen szinten érinthetik a napi politikát – mondta lapunknak Csikesz Tamás, a FISZ elnöke. Hozzátette: jelenleg már folyik a 2005. évi szokásos diákkutatás, és az űrlapon szerepel a közéleti személyiségek elismertségére, illetve elutasítottságára vonatkozó kérdés is, de ezeket már nem fogják feldolgozni.
A szakember elismerte, hogy hibázott, amikor engedélyezte, hogy ilyen félreérthető kérdések szerepeljenek a felmérésben, és akkor sem járt el helyesen, amikor hozzájárult az eredmények közzétételéhez. Látnia kellett volna ugyanis annak kockázatát, hogy az adatok alkalmasak arra, hogy megütközést keltsenek, és a napi politika felhasználja azokat. Csikesz szerint senki nem gondolhatja komolyan, hogy Orbán Viktor rosszabb Szálasinál vagy Rákosinál, az eredmények mégis ezt mutatják, ugyanis a válaszadók zöme mindig napi politikában gondolkodik.
A FISZ elnöke kijelentette: igaz, hogy korábban a Magyar Hírlapnál és a Világgazdaságnál dolgozott, de ennek semmi köze nincs a kutatáshoz. Sem ő, sem az újság nem kötődik egyik párthoz sem. Hozzátette: az Oktatási Minisztérium nem oldalakat fizet a magazinban, hanem éves szinten 2,5 millió forinttal támogatja a megjelenést, ahogy korábban a Pálinkás József vezette minisztérium is segítette őket. A jelenlegi tárca csak annyit kér, hogy ha egy minisztériumi munkatárssal interjú készül, azt a megjelenés előtt ellenőrizhesse, illetve ha érintettek egy témában, akkor őket is szólaltassák meg.
Mint megírtuk, a FISZ kutatása szerint – amelynek során 265 középiskola 2268 pedagógusát kérdezték meg – a tanárok között Orbán Viktor a legelutasítottabb XIX–XX. századi magyar közéleti személyiség. A negatív listán Szálasi Ferenc és Rákosi Mátyás követi a miniszterelnököt. A felmérés szerint a pedagógusok másik része kedveli Orbánt, hiszen egyúttal ő a második legelismertebb személy is Göncz Árpád után. Az eredmény 135 ezer példányban, a FISZ középiskolásoknak készülő ingyenes lapjában jelent meg.
Publicisztika a 6. oldalon
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő