Több mint fél százalékkal értékelődött le tegnap a BUX index azt követve, hogy a hazai piacon a befektetők a vezető részvények többségét nem preferálták. Az eladói nyomás alól kivételt képezett a Richter, amely 150 forintos megugrással zárta a napot. A BUX 27 ponttal nyitott előző zárószintje alatt, majd két hosszan tartó lépcsőben – napi minimumáig – 17 256 pontig zuhant. A délutáni korrekciós próbálkozás nem volt túl sikeres, így a hazai tőzsdemutató 107,91 ponttal csökkenve 17 372,57 ponton fejezte be a kereskedést. A forgalmi indikátor 9,1 milliárd forintot jelzett, ami igen alacsony, tekintve a korábbi napokban elért tízmilliárd forint feletti volument.
A gyengülő blue chipek közül a Mol ára csökkent a legjobban, 1,41 százalékkal. A Mol gyengülése mögött egyértelműen még mindig a profitrealizálás áll, de vannak olyan hiedelmek is, hogy az állami részvénycsomag eladása körüli pletykák miatt gyengült az olajpapírok árfolyama.
Az OTP 38 forinttal, a Matáv három forinttal gyengült. A távközlési papírokra negatívan hatott az a bejelentés, hogy a Standard and Poor’s (S&P) szerint véget ért az európai távközlési szektor befektetési besorolású cégeinek két és fél éve tartó adósminőségi javulása. A felminősítések utolsó nagy mozzanata jó eséllyel a France Télécom, valamint a Deutsche Telekom – és vele a Matáv – idei első negyedévi felminősítése volt – áll a Standard and Poor’s Londonban kiadott negyedéves szektorjelentésében. A világ legnagyobb hitelminősítője szerint hónapok óta először ismét meghaladja a szektor besorolással ellátott vállalatai között a negatív kilátású, illetve ennek megelőző mozzanataként figyelőlistára helyezett adósi osztályzatok száma a pozitív kilátásúakét. A S&P március 3-án emelte vissza befektetői szintre a Deutsche Telekomot, s vele együtt a német szolgáltató magyarországi stratégiai befektetését, a Matávot egyaránt „A mínusz”-ra a spekulatív elemeket is tartalmazó közepes befektetői „BBB plusz”-ról.
A kis forgalmú papírok is változatos árakat mutattak, a nap nyertese a Phylaxia lett 4,05 százalékos drágulásával. A Zwack kereken tíz százalékkal, a TVK 0,19 százalékkal, a Rába 0,68 százalékkal javult. Meglepetésre a BUX-ot követte mozgásában a 300 forinttal gyengülő FHB és a 25 forinttal lassuló BorsodChem. A forint kurzusa a bankközi devizapiacon napközben gyengült, az eurót 246,75–246,85 forinton jegyezték, ami 60 filléres erősödésnek felel meg.
A legnagyobb ázsiai tőzsdén tovább folytatódott a gyengülési irány, a Nikkei 225 index 0,64 százalékkal csökkent. Lefelé mozogtak az európai piaci mutatók is, az elemzők megjósolták, hogy a fogyasztói bizalom csökkenése a befektetők kedvét fogja szegni. Emelkedéssel nyitottak viszont a tengerentúli börzék, de a növekedés nem tartott sokáig, a második órában már javában fél százalék körüli árfolyamveszteséget könyvelhetett el a Nasdaq és a Dow Jones.
Újabb részletek derültek ki a budapesti hajóbalesetről, óriási az anyagi kár