Együtt haladva a nagy nemzetközi értékpapír-piaci mutatókkal, a BUX 89,43 ponttal zárt előző szintje alatt. A mérsékelt csökkenés alacsony forgalommal párosult, amiről elemzők azt nyilatkozták, hogy a befektetők határozatlansága a néha-néha feltörő pesszimizmust erősítette. A 7,47 milliárd forintos forgalomból a legnagyobb részt a 45 forinttal gyengülő Molra kötötték. Az olajipari részvények ára 2,95 milliárd forintos forgalom mellett csökkent. A többi blue chip kurzusa is lefelé mozgott, a Richter 100 forinttal, a Magyar Telekom 10 forinttal, az OTP 30 forinttal lett olcsóbb.
A legtöbb kis forgalmú papír is a gyengülő trendet követte, ez alól az Antenna Hungária, a Rába, a NABI és a Brau Union volt kivétel. A Rába esetében a befektetők örömmel vették tudomásul, hogy a gépipari társaság vezérigazgatója újabb három évre kapott megbízást. Ez azt jelenti, hogy az eddig követett stratégia – ami bevált – tovább tartható fenn. A nap nyertese a Synergon lett 6,5 százalékos emelkedésével, amiről a szakértők azt nyilatkozták, hogy az informatikai cégnek már ideje volt korrigálnia. Fundamentálisan semmi nem alapozta meg, hogy a Synergon akkorát essen, amekkorát a napokban zuhant. Befektetők azzal indokolták az eladási nyomást, hogy a társaság legnagyobb partnere, a Cisco Systems felmondta szerződését.
A csökkenő papírok irányvonalával együtt haladt az Egis és az FHB is. A portfolio.hu elemzői az Egistől üzemi szinten 30 százalékos, nettóprofit-szinten 35 százalékos növekedést várnak a cég gyorsjelentésében. A jelentős profitdinamika mellett is a negyedév fő tanulsága az lehet, hogy az előző negyedév drámai profitugrásához viszonyítva a társaság visszatér egy normalizált profitpályához – írta a portfiolio.hu.
Gyengüléssel zárt a Nikkei, a DAX és az FTSE is, a legnagyobb ázsiai index, a Nikkei 225 mutató 0,19 százalékkal 11 171,32 pontra zuhant. A német piacon a DAX 0,55 százalékkal gyengült, amit részben a Deutsche Post nem túl sikeres első negyedévi adata okozott.
Ajánlatot kérnek. Bosznia arra szólította fel az osztrák OMV-t és a magyar Mol Rt., illetve a horvát INA alkotta konzorciumot, hogy tegyenek közös ajánlatot a bosnyák Energopetrol megvásárlására – ezt az ország bosnyák–horvát felének miniszterelnöke, Ahmet Hadzipasic közölte a Reutersszel. Az Energopetrol 67 százalékának felvásárlására ajánlatot tevő cégek közül a Mol–INA ajánlatát tekintette a tendert kiíró privatizációs bizottság a legjobbnak, az OMV-t és a bosnyák Euroinzenjeringt megelőzően. A bosnyák fél azonban attól tart, hogy ha a Mol–INA kettős privatizálja az Energopetrolt, ez esetben olyan monopólium jönne létre, amelyben az INA-ban többségi tulajdonnal rendelkező horvát kormány jutna erős szerephez.
Azbej Tristan: A szíriai keresztények számíthatnak Magyarországra