Elnöki túra a Zengőre

Nem mondott beszédet és nem nyilatkozott Sólyom László köztársasági elnök, amikor szombaton több száz környezetvédővel együtt megmászta a Zengő hegyet, ám a jelenléte jelzésértékű volt a döntéshozók számára. Az államfő egyelőre nem kapta meg a titkos dokumentumokat a honvédelmi minisztertől, de lépésével még egyértelműbbé tette, hogy ellenzi a zengői beruházást.

2005. 09. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László köztársasági elnök feleségével együtt szombaton délelőtt részt vett a környezetvédők hagyományos Zengő-túráján. Az államfő hangsúlyozta, hogy magánemberként, természetszerető állampolgárként mássza meg a hegyet, ezért nem mondott beszédet és nem nyilatkozott a sajtónak.
Sólyom nem először vesz részt a Zengő-túrán, például februárban is felment a csúcsra, de akkor még nem volt a Magyar Köztársaság elnöke.
A hétvégi túrázás azonban sokak szerint nemcsak baráti gesztusnak tekinthető az államfő részéről – aki a Védegylet zöldszervezet tanácsadója is, évek óta jó kapcsolatokat ápol a zöldekkel –, hanem egyértelmű jelzés is a döntéshozóknak, hogy a honvédelmi tárca nyomása ellenére sem támogatja egy NATO-lokátor megépítését a védett területen.
Mint ismert, az államfő nemrég a Honvédelmi Minisztériumban (HM) járt, és aláírta az ország védelmi tervét. Juhász Ferenc tárcavezető ezt az alkalmat arra is kihasználta, hogy egy rövid feljegyzést nyújtson át a köztársasági elnöknek Magyarország légvédelmi helyzetéről. A miniszter azonban csak egy későbbi időpontra ígérte, hogy átadja Sólyom Lászlónak azokat a titkos dokumentumokat, amelyek a szaktárca szerint bizonyítják a Zengőre tervezett lokátor megépítésének szükségességét.
A történtek szépséghibája, hogy a köztársasági elnöknek nincs döntési jogköre az ügyben. A lokátorépítésről a kormánynak kell határoznia, amely legutóbb felhatalmazta Juhász Ferencet, hogy legkésőbb 2006 első negyedévében zárja le a radarberendezés lehetséges telepítési helyszíneinek vizsgálatát. A kormányhatározatban a Zengő mellett Mórágy és Hármashegy szerepel alternatív helyszínként. A szaktárcának úgy kell megvalósítani a több milliárd forintnyi NATO-forrással támogatott beruházást, hogy ne sérüljenek a természet védelmének érdekei. A honvédelmi miniszter a kabinet felhatalmazása alapján nemrég elérte, hogy a NATO beruházási ügynöksége (NC3A) elhalasztotta a magyar lokátor legyártását. A HM azonban továbbra is állítja, a szakmai érvek alapján a zengői beruházás a legoptimálisabb megoldás, információink szerint viszont a szaktárca szakértői még csak most végzik a részletes vizsgálatát annak, hogy a többi lehetséges helyszínen milyen műszaki szempontoknak kell megfelelni egy korszerű radar üzemeltetéséhez. A Hármashegyen ugyanis szintén természetvédelmi érdekek sérülhetnének, Mórágyon viszont réskitöltő radarokat is kéne működtetni a lokátorhoz, ami lényegesen megdrágítaná a beruházást. A HM ráadásul a déli határvidéken tevékenykedő radarkezelő egységek megszüntetését tervezi, de ez sem valósulhat meg a zengői építkezés elmaradásával.
Az eredeti elképzelések szerint az ország légvédelmének megerősítése érdekében három korszerű lokátort építettek volna meg a déli határvidéken, amelyekkel lényegesen javítottak volna hazánk légterének lefedettségén.
A légterünkről Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a soproni Volt fesztiválon jelentette ki először, hogy déli irányból az ország rendkívül nyitott, és egy tesztrepülés alkalmával egy kisgép a határvidéktől egészen Dunaújvárosig jutott, ami „már Paks után van”. Mint később kiderült, a tesztrepülést Vári Gyula szocialista országgyűlési képviselő, expilóta végezte a HM megbízásából, de a kísérlettel nem bizonyított szinte semmit, hiszen eddig is tudvalevő volt, hogy pár száz méter magasság alatt nem fedezik fel a kisgépeket Magyarország légterében. A zöldek ezért olyan kampányfogásnak nevezték a kormányfő bejelentését, amely a zengői lokátor megépítését szolgálja.
A kormány állítása szerint megtették a szükséges lépéseket a légtérvédelem javítsa érdekében, de a kabinet továbbra is hangsúlyozza, a jövőben elengedhetetlen lesz egy korszerű lokátor megépítése a déli határ mentén.
A Magyarországra tervezett három lokátor közül eddig kettő épült meg Bánkúton és Békéscsabán, a zengői beruházást azonban egyelőre meghiúsították a környezetvédők. A zöldek aktivistái szombaton tapssal és ovációval fogadták az államfőt Pécsváradon.
Csizmadia László, a Civilek a Zengőért Mozgalom alapító tagja a köztársasági elnököt és feleségét a környezetvédők nevében egy-egy jelvény és vándorbot átadásával „tiszteletbeli Zengő-őrré” fogadta.
Sólyom László és felesége több száz környezetvédő és helyi polgár társaságában gyalogolt fel a hegycsúcsra, ahol aláírta a Zengő-emlékkönyvet, majd régészeti előadást hallgatott meg az egykori Zengő-várról.
Csizmadia László értékelése szerint az államfő a túrán való részvételével bizonyította: fontos számára a Zengő ügye, és ahogy megválasztása előtt, úgy ezután is elkötelezett híve a környezet védelmének.
Emlékezetes: a civilek 2004 februárjában akadályozták meg, hogy megkezdődjenek az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátorállomás megépítéséhez nélkülözhetetlen fakitermelési munkák a Mecsekben.
Az építkezéshez a tervek szerint mintegy háromszáz fát kellett volna kivágni a hegycsúcsra vezető erdészeti út mentén. A radarhoz vezető bitumenburkolatú út megépítésével a zöldek szerint megbontanák a terület biológiai egyensúlyát, veszélyeztetve a szigorúan védett növények, például a Zengőn egyedülálló példányszámban megtalálható bánáti bazsarózsa élőhelyét.
A lakossági felháborodás és a sorozatos megmozdulások hatására tavaly egy szakértői testület vizsgálta meg a lokátor elhelyezésének lehetőségeit.
A Zengőre tervezett katonai radarról Sólyom László a megválasztását követő interjúk sorában fogalmazott úgy, hogy csak akkor lehet alkotmányos a lokátor megépítése, ha bebizonyították, hogy nincs semmilyen más lehetőség. Ilyen bizonyítékot mindeddig nem szolgáltattak. Az úgynevezett Zengő-bizottság által 2004 őszén nyilvánosságra hozott szakértői jelentés szerint is van alternatív megoldás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.