Csaknem négyezer fővel kívánják csökkenteni az elkövetkezendő években a Honvédelmi Minisztérium (HM) és intézményei, valamint a Magyar Honvédség összlétszámát – tudtuk meg Havril András vezérkari főnöktől. Közlése szerint 2006 végére 1814 fővel kívánják apasztani a tárcalétszámot, 2007–2008-ban pedig további kétezer ember távozik a teljes állományból. Ez nem jelent minden esetben elbocsátásokat, hiszen a távozók közül sok katonát nyugdíjaznak, és a szerződésesek közül többen önként kiválnak a hadsereg kötelékéből – állította. A nyugdíjazás egyébként gyakori létszámcsökkentési módszernek számít a honvédségnél, hiszen egy katona huszonöt év szolgálat után az állománykategóriának megfelelő, teljes nyugdíjat kaphat.
Jelenleg 30 300 a teljes állomány létszáma, ezt jövő év végéig hozzávetőlegesen 29 ezer főre kívánják lefaragni. A leépítés részben abból adódik, hogy megszüntetnek helyőrségeket – például bezárják a tapolcai kiképzőközpontot –, de a hadsereg szerkezeti átalakításon is átesik majd.
Havril András tájékoztatása szerint az átalakulás egyik lényeges eleme, hogy a honvédség egy szakaszában négy helyett három raj szolgál a jövőben, s a három, közel harminc katonából álló szakaszból lesz egy század. A vezérkar főnöke elmondta: a létszámcsökkentés azt is jelenti, hogy a szerződést bontó katonák helyére a közeljövőben nem kívánnak felvenni embereket.
Mint ismert, a HM tavaly több tízmillió forintos költségvetésű fesztiválokat szervezett toborzás címén Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és politikai államtitkára választási körzetének megyéjében. Szolnokon – ahol Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára, az MSZP megyei elnöke – a honvédség részvételével 2004. szeptember 11-én gulyásfesztivált tartottak, amelyre a katonaság népszerűsítése címén az előzetes tervek szerint több mint 25 millió forintot szántak a honvédség költségvetéséből. A szaktárca – toborzás és arculatépítés címén – több tízmillió forintot irányzott elő a Juhász Ferenc választókörzete közelében lévő Rakamazon tartott almafesztivál programjaira és kommunikációjára is. A minisztérium korábbi közlése szerint a toborzóprogramok nem voltak feleslegesek, hiszen egy több ezer fős adatbázist tudtak kiépíteni, az utánpótlás állandó biztosításához.
Látogatás. Külszolgálaton lévő magyar katonák meglátogatására kapott meghívást a köztársasági elnök. Sólyom László csütörtökön tájékozódott a Honvédelmi Minisztériumban, és Juhász Ferenc szakminiszter úgy nyilatkozott, az államfő „nyitottságot és érdeklődést tanúsított a katonák külföldi szerepvállalásai iránt”. Egyelőre nem tudják, melyik külföldi miszszióhoz utazik el elsőként az államfő, több lehetőség is felvetődött, így a Balkán, Ciprus, a Sínai-félsziget és Afganisztán is.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe