Négy és fél millió forintos környezetvédelmi bírságot kell fizetnie annak a társaságnak, amely gyakorlatilag felismerhetetlenné tette a természetvédelmi területen lévő tatabányai Szelim-barlangot és környékét egy amerikai film forgatása miatt. Végül egy különleges technológiával dolgozó takarítóbrigádnak kellett megtisztítania a 40 ezer éves barlangot, ahol a díszletesek hagyományos úton eltávolíthatatlan, szénpor alapanyagú festékkel „antikoltak”. Ráadásul mind a barlangot, mind a környékét mázsaszámra lepte el a forgatás után otthagyott hulladék. A napokban egy helyi takarítócég különleges eljárással, mínusz 78 Celsius-fokos szárazjég és levegő nagy nyomású fecskendezésével távolította el a barlang falára tapadt szennyezést. Csak október első hetére sikerült eredeti színűre visszavarázsolni a sziklafalakat, eltávolítani a szemetet, kijavítani a barlanghoz vezető, korábban a városi önkormányzat által 23 millió forintos költséggel megépített tanösvényen a világítást, amelyet többek között a daruk mozgatásával tettek tönkre. Tatabányának a forgatócsoport hatszázezer forintnyi területhasználati díjat fizetett a rombolásért. A filmforgatás során károk keletkeztek a tanösvényen is. A terület tulajdonosa a magyar állam. Az erdőterület kezelője a Vértesi Erdő Rt., a Szelim-barlangé pedig a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság. A tanösvény, a közvilágítás, a parkoló tulajdonosa és kezelője Tatabánya önkormányzata. A hatósági jogköröket az Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, valamint az Állami Erdészeti Szolgálat budapesti igazgatósága gyakorolja.
A forgatás alatt igénybe vett hatszáz méteres erdészeti utat helyreállították – közölte Szentpéteri Sándor, az erdészeti szolgálat igazgatóságának vezetője. Az engedélyezésért felelős felügyelőségtől az utóbbi két napban a többszöri ígéret ellenére nem kaptunk választ.
Természeti és régészeti érték. A Szelim-barlang nemcsak természetvédelmi érték, de komoly régészeti leleteket is találtak a helyszínen. Egy helyi legenda szerint a Tatabánya feletti barlangnál a török hódoltság idején Szelim szultán az ide menekülő hét falu népét a bejáratnál rakott máglya füstjével pusztította el. A barlangban ősemberi maradványokat is feltártak.