Jóval több állami forrást biztosítanak az európai nemzetek kutatás-fejlesztésre, mint Magyarország – mondta a Fidesz elnöke. A mindenkori kormánynak kötelessége támogatni és garantálni az Akadémia működését, a kutatói, szellemi, fejlesztési bázisok működését – jegyezte meg Orbán Viktor.
A volt miniszterelnök az előző kormányzati ciklusra utalva kifejtette, hazánkban is voltak olyan évek, amikor egyre növekedtek a kutatásra fordítható pénzek. Soha nem szabad megengedni, hogy a napi gondok eltakarják a jövőt, hiszen a jövőbe is invesztálni kell – vélekedett Orbán Viktor. A politikus méltatlannak és áldatlannak nevezte, hogy több száz akadémikusnak levélben kell tiltakozni a kutatás-fejlesztéstől megvont állami pénzek miatt. A Fidesz kiemelt fontosságúnak tartja a szellemi élet támogatását – közölte.
Az MTA elnöke – akinek meghívására folytatott megbeszélést a volt miniszterelnökkel – arról beszélt, hogy a magyar nemzeti jövedelem egyre kisebb hányadát szánják kutatás-fejlesztésre. Tavaly ez a ráfordítás 0,89 százalékot tett ki, míg 2002-ben egy százalék fölött volt. Vizi E. Szilveszter szerint ez az arány komoly aggodalomra ad okot, mivel Magyarország jövője attól függ, hogy azt a szellemi tőkét, amiben gazdagok vagyunk, hogyan tudjuk magyar áruvá, termékké átalakítani.
A tudományos akadémia vezetője beszámolt arról is, hogy a Kóka János által beharangozott plusz 700 millió forintos kutatási támogatásnak egy jelentős részét, mintegy 300 millió forintot az Akadémiának kell kipótolnia saját forrásaiból, átcsoportosításokkal.
Fiktív bérleti szerződésekkel is kivehettek pénzt a Tisza Párt kasszájából