Miután látogatásának első napján az orosz elnök lerótta kegyeletét az 1956-os Kossuth téri sortűz áldozatainak emlékműve előtt, tegnap első útja a Hősök terére vezetett, ahol az ismeretlen katona sírjánál koszorúzott, majd a Szabadság téren a Szovjet Hősök Emlékműve előtt hajtott fejet. A fővárosban továbbra is rendkívüli biztonsági intézkedések közepette zajlott Vlagyimir Putyin minden programja: az események helyszíneit civil és egyenruhás rendőrök hada lepte el, vaskordonokat állítottak fel a járdaszegélyeknél. A Nemzeti Múzeum tetejéről is távcsöves mesterlövészek pásztázták a környéket, a levegőben két rendőrségi helikopter körözött, amikor az orosz államfő Moszkvából repülővel ideszállított páncélozott limuzinjával megérkezett.
Amikor felcsendült a Rolla János vezette Liszt Ferenc Kamarazenekar muzsikája, a díszteremben már helyet foglaltak az orosz hivatalos küldöttség tagjain kívül a magyar parlamenti pártok vezetői, valamint állami vezetők és a kulturális közélet ismert személyiségei.
*
Köszönöm, Oroszország, köszönöm, Putyin elnök úr! – kezdte beszédét Gyurcsány Ferenc, aki méltatta mindazokat, akik áldozatosan munkálkodtak azért, hogy a könyvek visszataláljanak sárospataki otthonukba. Mint fogalmazott, a történelmi idők oly sokszor megszakított folytonosságának helyreállításáról van szó.
Vlagyimir Putyin kiemelte, ezekben a könyvekben tükröződik a két nép múlt századi tragikus sorsa. Aláhúzta, hogy Európa valamennyi népe pótolhatatlan veszteségeket szenvedett a II. világháborúban, az orosz kulturális értékek jelentős része elpusztult, ezért az orosz nép érti a sárospataki könyvek „elszármazásával” kapcsolatos veszteséget. Az orosz elnök aláhúzta, a könyvek visszatérése annak köszönhető, hogy gyökeresen megváltozott a két ország politikai viszonya. Putyin kiemelte az egyházi vezetők jelenlétét, és megemlítette, örvendetes, hogy a magyarok emlékeznek Jegorov századosra, aki parancsot adott a sárospataki kollégium értékeinek megvédésére. Putyin ezután elismeréseket nyújtott át olyan magyar személyeknek, akik sokat tettek a magyar–orosz kulturális és tudományos kapcsolatok fejlesztéséért, majd a vendégek megtekintették az Oroszországból több mint hatvan év után hazakerült könyveket bemutató tárlatot.
Az ünnepélyes megnyitó után a múzeum épületében Putyin találkozott a négy parlamenti párt vezetőjével. Biztosította a pártelnököket arról, hogy Oroszország a kétoldalú viszony fejlesztésére törekszik. Megjegyezte, a sárospataki könyvek visszaadásához hasonló gesztusoknak kölcsönöseknek kell lenniük. Orbán Viktor értékelte az orosz gazdaságpolitika pragmatizmusát, hozzátéve, hogy a Fidesz támogatja az ideológiáktól mentes együttműködést a két ország között. Hiller István, az MSZP elnöke megköszönve a sárospataki könyvtár értékeinek visszaadását azt emelte ki, hogy mindent megtesznek itthon is a könyvek megőrzéséért.
A Nemzeti Múzeumból az orosz elnök a kormányfői rezidenciára, az Apró-villába hajtatott, ahol szűk körben tárgyalt és ebédelt Gyurcsány Ferenccel. Magyarországi látogatásának utolsó állomásaként Vlagyimir Putyin ellátogatott a Petőfi téri ortodox templomba, ahol Hilarion püspök, a Moszkvai Patriarchátus joghatóságához tartozó Magyar Ortodox Egyházmegye kormányzó főpapja köszöntötte. Az orosz elnök megcsókolta a templom ikonjait. Tiszteletére a kórus egy orosz szentekhez szóló dalt is előadott. Putyin a délutáni órákban továbbutazott Prágába.

Megkötözve, fej nélkül hevertek az áldozatok - döbbenetes leleteket találtak a magyar régészek