KLEINE ZEITUNG
Semjén Zsolt, a magyar kereszténydemokraták elnöke felkérte az Európai Uniót, hogy foganatosítsanak intézkedéseket a szlovák kormány ellen arra az esetre, ha a szomszédos országban megsértik a magyar kisebbség jogait. Igen fontos az, hogy az Európai Unió a szlovákiai fejleményeket kövesse a pozsonyi koalíció megalakulását követően. Semjén a szlovák kormányt „katasztrófakoalíciónak” nevezte, amely Szlovákiát a múltba veti viszsza. Attól tart, hogy az új szlovák kabinet olyan rossz lépéseket tesz majd, amelyek az országban társadalmi és gazdasági feszültségekhez vezetnek – idézi a lap Semjént. Ilyen esetekben a kormány kijátszhatja a kisebbségi kártyát.
Herald Tribune
Többévnyi politikai stabilitás és gyors gazdasági növekedés után Közép-Európa országai uniós csatlakozásuk óta a legnagyobb kihívással néznek szembe – kezdődik a Párizsban szerkesztett amerikai lap elemzése, amely Lengyelországgal, Szlovákiával, Csehországgal és Magyarországgal foglalkozik. A „nacionalisták” a népjólétért aggódnak – húzódik végig a cikk elemzésén a gondolat, míg a „liberális reformerek” nem. A lap letérve elméletéről Magyarországra kanyarodik, ahol a gazdasági bajok a legegyértelműbbek. Magyarország deficitje tavaly a GDP 6,1 százalékát tette ki, vagyis csaknem a kétszeresét annak, amit az EU szabályzata előír. Ugyanakkor politikailag a négy ország közül Magyarország az egyetlen, amelynek a miniszterelnökét biztos többséggel újraválasztották, stabil koalíciós pártjával együtt. Ennek ellenére az ország adóssága az idén minden bizonnyal a GDP 11 százalékát éri majd el. Gyurcsány az állami kiadások megnyirbálásával máris elidegenítette választóinak egy részét. Az Európai Unió Magyarországot már kétszer figyelmeztette, és az idén egy harmadikra is sor kerülhet majd. Az Európai Bizottságban azt fontolgatják, hogy tegyenek-e olyan komolyabb lépéseket, mint például az uniós alapok kifizetésének megnyirbálása. A címoldalról induló cikk felvétele Gyurcsányt ábrázolja.
DIE WELT
Az Európai Bizottság pénzügyi biztosa, Joaquín Almunia kijelentette a jobboldali német lapnak, hogy Magyarország nagyobb probléma, mint Lengyelország, mert az előbbi országban nagyobb a költségvetési hiány. Almunia ezután kijelentette: az EU-ban „jelenleg a magyar közszféra pénzügyi helyzete a legproblematikusabb az EU-ban”.
AFP
A keletnémetek európai társaiknál kevesebbet tudnak az EU-ról, és egyre kevésbé tetszik nekik a demokrácia – számol be a francia hírügynökség az Eurobarometer egy kedden napvilágot látott felmérési eredményéről. A megkérdezettek 65 százaléka jelentette ki, hogy csalódtak a német típusú demokráciában.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő