Tárgyalnak a traumatológusok

Az egészségügyi miniszter tegnap tárgyalt a Magyar Traumatológus Társaság képviselőivel. Állítólag megegyezés is született, de egyik fél sem volt hajlandó elárulni, hogy pontosan miről. A tagság szeptember 22-én dönt arról, hogy elfogadja-e a tárcavezető tegnap még nyilvánosságra sem hozott ígéreteit, vagy októbertől valóban nem vállal ügyeletet a kötelező óraszámon fölül.

2006. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel négyórás tárgyalás után megegyeztünk Molnár Lajos egészségügyi miniszterrel – így fogalmazott a találkozó után Fröhlich Péter, a Magyar Traumatológus Társaság alelnöke. Nem adott azonban egyértelmű választ lapunk azon kérdésére, hogy mik az egyezség részletei. Hiába próbáltuk megtudni, hogy bérköveteléseiknek enged-e a szaktárca, és ha igen, milyen mértékű emelésre számíthatnak. Fröhlich Péter annyit mondott: számszerű megegyezés nem született. Közleményükben az olvasható, hogy a megindult reform keretein belül már novemberben javítják a betegek ellátásának és az orvosok munkájának anyagi feltételeit, az európai uniós munkaerő- normák magyar jogszabályokba illesztését azonnal megkezdik. Ismeretes: a traumatológustársaság nemrég ultimátumot adott a kormánynak. Számos pontból álló követeléslistát fogalmazott meg – többek között 350 százalékos alapbéremelés, illetve az ügyeleti probléma rendezésének igényével –, s közölte: ha mindezt nem teljesíti a kabinet, októbertől nem vállalnak a kötelezően elrendelhető heti 40+8 órán túl ügyeletet.
A kezdeményezéshez azóta már több szakma – a gyermeksebészek, az altatóorvosok egy része, a Magyar Neurotraumatológus Társaság, a Magyar Sebész Társaság továbbá az érsebészek, a mellkassebészek és a transzplantációs szakorvosok társasága is csatlakozott. Szakmától függetlenül pedig számos kórházból jelezték a dolgozók, hogy hasonló lépést terveznek.
Az alapprobléma az, hogy a magyar Legfelsőbb Bíróság – az Európai Bíróság hasonló döntése után – kimondta, hogy az ügyeletben töltött idő teljes egészében munkaidőnek számít. Csakhogy Magyarországon annak még mindig csak egy kisebb részét tekintik munkaidőnek, csak ezután fizetnek érte túlmunkadíjat. Így az orvosok és a szakdolgozók sokkal kevesebbet kapnak az ügyeletért, mintha annak minden óráját munkaidőnek tekintenék. Egészen eddig azonban volt egy kiskapu. Mégpedig az, hogy vállalkozóként, s ebből adódóan több pénzért is ellátható volt az ügyelet, ám a színleltnek minősített szerződések megszüntetése miatt ez a lehetőség is megszűnt.
Orbán Viktor tegnap közölte: az egészségügyben dolgozók szándékával ellentétben és annak ellenére nem lehet bevezetni semmifajta változást az egészségügyben. Nyilvánvaló, hogy ezt az átgondolatlan, reformnak nevezett intézkedéssorozatot vissza kell vonni, úgyhogy tisztelettel arra kérjük a kormányt, ne sodorja veszélybe az emberek gyógyítását, ne sodorja veszélybe az intézmények működését, ne csináljon politikai presztízskérdést ebből a dologból – fogalmazott a Orbán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.