Közel négyórás tárgyalás után megegyeztünk Molnár Lajos egészségügyi miniszterrel – így fogalmazott a találkozó után Fröhlich Péter, a Magyar Traumatológus Társaság alelnöke. Nem adott azonban egyértelmű választ lapunk azon kérdésére, hogy mik az egyezség részletei. Hiába próbáltuk megtudni, hogy bérköveteléseiknek enged-e a szaktárca, és ha igen, milyen mértékű emelésre számíthatnak. Fröhlich Péter annyit mondott: számszerű megegyezés nem született. Közleményükben az olvasható, hogy a megindult reform keretein belül már novemberben javítják a betegek ellátásának és az orvosok munkájának anyagi feltételeit, az európai uniós munkaerő- normák magyar jogszabályokba illesztését azonnal megkezdik. Ismeretes: a traumatológustársaság nemrég ultimátumot adott a kormánynak. Számos pontból álló követeléslistát fogalmazott meg – többek között 350 százalékos alapbéremelés, illetve az ügyeleti probléma rendezésének igényével –, s közölte: ha mindezt nem teljesíti a kabinet, októbertől nem vállalnak a kötelezően elrendelhető heti 40+8 órán túl ügyeletet.
A kezdeményezéshez azóta már több szakma – a gyermeksebészek, az altatóorvosok egy része, a Magyar Neurotraumatológus Társaság, a Magyar Sebész Társaság továbbá az érsebészek, a mellkassebészek és a transzplantációs szakorvosok társasága is csatlakozott. Szakmától függetlenül pedig számos kórházból jelezték a dolgozók, hogy hasonló lépést terveznek.
Az alapprobléma az, hogy a magyar Legfelsőbb Bíróság – az Európai Bíróság hasonló döntése után – kimondta, hogy az ügyeletben töltött idő teljes egészében munkaidőnek számít. Csakhogy Magyarországon annak még mindig csak egy kisebb részét tekintik munkaidőnek, csak ezután fizetnek érte túlmunkadíjat. Így az orvosok és a szakdolgozók sokkal kevesebbet kapnak az ügyeletért, mintha annak minden óráját munkaidőnek tekintenék. Egészen eddig azonban volt egy kiskapu. Mégpedig az, hogy vállalkozóként, s ebből adódóan több pénzért is ellátható volt az ügyelet, ám a színleltnek minősített szerződések megszüntetése miatt ez a lehetőség is megszűnt.
Orbán Viktor tegnap közölte: az egészségügyben dolgozók szándékával ellentétben és annak ellenére nem lehet bevezetni semmifajta változást az egészségügyben. Nyilvánvaló, hogy ezt az átgondolatlan, reformnak nevezett intézkedéssorozatot vissza kell vonni, úgyhogy tisztelettel arra kérjük a kormányt, ne sodorja veszélybe az emberek gyógyítását, ne sodorja veszélybe az intézmények működését, ne csináljon politikai presztízskérdést ebből a dologból – fogalmazott a Orbán.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete