A kormányfő mindenért Orbánt vádolta

A Fidesz és a KDNP szerint provokáció volt, ami 1956. október 23. ötvenedik évfordulóján történt. A kormánypártok pedig a Fideszt tették felelőssé az eseményekért, és a brutálisan fellépő rendőrök védelmére keltek. Gyurcsány Ferenc szerint Orbán Viktor felelős a rendbontásokért. Tegnap a Parlament közelében, a Kossuth téren a rendőrség szétoszlatott egy húszfős tiltakozó csoportot.

Török László
2006. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudtak megállapodni a frakciók a házbizottság tegnapi rendkívüli ülésén a Fidesz és a KDNP által az október 23-i eseményekről kezdeményezett vitanap ügyében, mert a kormánypártok nem támogatták, hogy az Országgyűlés házszabálytól való eltéréssel kedden folytassa le a politikai vitát. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója az ülés után azt mondta: komolytalannak tartják, hogy a hétfői eseményekről – a házszabály szerint – csak legkorábban 14 nap múlva lehetne megtartani a vitanapot.
Napirend előtt mégis hosszas vita alakult ki a hétfői eseményekről. – Egyesek csúfos és felelőtlen hatalmi játszmába kezdtek, nemzeti önérzetünket megalázó kalandba kívánják belerángatni az országot, de nem fogjuk megengedni – mondta Gyurcsány Ferenc az MSZP- és az SZDSZ-frakció lelkes tapsa közepette. A kormányfő kifejtette: a tüntetők jogait meg kell védeni, míg a rendbontókkal szemben a rendőrségnek határozottan és törvényesen fel kell lépnie. – Ez a köztársaság rendőrségének nemcsak joga, hanem kötelessége – fogalmazott.
Ezután a miniszterelnök arról beszélt, hogy akik hétfőn a kormány ellen tiltakoztak, azok „roszszul tették, nem egyszerűen hibát követtek el, annál többet”. Úgy vélte, a Fidesz és Orbán Viktor a felelős azért, hogy a rendzavarók, akik szégyenteljes gondolataikkal és tetteikkel csak három fröccs után a kocsmában, illetve focimeccseken mertek előállni, büszkén utcai törés-zúzásba kezdtek. – Nem értik, mivel játszanak!? – fordult a Fidesz- és a KDNP-frakció ülésteremben lévő két vezetőjéhez a miniszterelnök, felróva nekik, hogy az Astoriánál a forradalom ötvenedik évfordulójára megemlékezést szerveztek. Gyurcsány leszögezte, ami ma az országban történik, az nem a kormány és az ő hibája, hanem Orbán Viktoré, aki azt üzente, hogy a magyar baloldalt megtámadni hazafias tett. Miután a kormányfő azon polemizált, hogy elvenni könnyű, míg adni nehéz, egy váratlan kérdéssel fordult az Országgyűléshez: ki fogja visszaadni a lányomnak, hogy nem mehetett el sétálni?
A miniszterelnök felszólalása kezdetén a Fidesz és a KDNP képviselői (kivéve a két frakcióvezetőt) most is kivonultak az ülésteremből. Ezzel egy időben Géczi József Alajos, az MSZP képviselője elfoglalta az egyik megüresedett fideszes helyet, és innen hallgatta végig a napirend előtti felszólalásokat, így például a legnagyobb ellenzéki képviselőcsoport nevében szóra emelkedő Navracsics Tibort, aki kijelentette: a Fidesz előre bejelentett hétfői megemlékezésén a rendőrök attakot hajtottak végre, békés embereket, családosokat, országgyűlései képviselőket vertek meg. Kiemelte: az elmúlt 16 évben egyedülálló módon Gyurcsány Ferencnek sikerült minden társadalmi csoportot megsértenie eddigi kormányzása során, márpedig a Magyar Köztársaságnak olyan miniszterelnökre van szüksége, aki összeköt és nem megoszt, aki kormányoz, nemcsak beszél, és aki képes megtalálni a kivezető utat az ország jelenlegi helyzetéből. Gyurcsány Ferenc alkalmatlan, nemkívánatos személy a magyar politikában, nem lehet miniszterelnöke a Magyar Köztársaságnak, hangsúlyozta. Végül, utalva a Fidesz padsoraiba áttelepült MSZP-s honatyára, hozzátette: egy valóban bátor miniszterelnök kell az országnak, hiszen a mostani beülteti egyik frakciótársát saját magával szembe, „hogy legyen kire néznie, mert ránk nem mer nézni”.
A KDNP-s Semjén Zsolt hangsúlyozta, hétfőn provokáció történt. – A demokráciának, a jogállamnak, a parlamentarizmusnak nem ellentéte a demonstráció és a tüntetés, hanem az éppen ebből következő szabadság – hangsúlyozta. A brutalitásért és a provokációért elsősorban Gyurcsányt tette felelőssé, valamint a rendőrségért felelős minisztert, a rendőrség és a titkosszolgálatok vezetőit. Mint mondta, minden ütésért, a földön fekvő emberek megtaposásáért és rúgásáért felelni fognak előbb-utóbb. A Szövetség nevében jogvédő segítségnyújtást kínált fel azoknak, akik az október 23-i események kapcsán erre igényt tartanak, és arról biztosított, hogy kivizsgálják az előző nap történteket. Emellett az Európai Parlamentben is vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezik, illetve nemzetközi jogvédő szervezetekhez fordulnak. Semjén beszédét a szocialista padsorokból felhangzó folyamatos, „Ne hazudj!, Ne hazudj!” közbekiabálás kísérte. A jelek szerint már saját környezetét is zavarhatta a hangoskodó képviselő, mert egy másik MSZP-s egy idő után, megelégelve mindezt, azt vetette oda politikustársának: „szedjél inkább Seduxent!”
Dávid Ibolya (MDF) azt taglalta Gyurcsány szavaira reagálva, hogy minden normális ember szerint szégyen, az ’56-os forradalom meggyalázása, ami hétfőn történt. Szerinte az ügy kapcsán két személy, Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor felelőssége megkerülhetetlen, a válságból kivezető utat az jelenthetné, ha mindketten visszavonulnának a politikából.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője azt vetette a Fidesz szemére, hogy noha a rendőrség tájékoztatta a legnagyobb ellenzéki párt szervezőit az Astoria felé tartó randalírozókról, senki nem szólt a tömeghez, hogyan és merre menjenek haza. A szocialista képviselő lényegében Orbán Viktort tette felelőssé a történtekért. Kuncze Gábor szerint nem lehet a rendőrök provokációjáról beszélni, hiszen fejszékkel, furkósbotokkal és Molotov-koktélokkal támadtak az emberek a hatóságra, s mindezt „a nyilas jelkép, az Árpád-sávos lobogók alatt”. Majd ordítozva azt kérte számon a Fidesztől, miért nem közlik a pódiumról, hogy ezekkel a jelképekkel „takarodni kell”. Az október 23-i események a Fidesz politikájának nemcsak következménye és felelőssége, hanem taktikája is – mondta Kuncze Gábor, aki úgy vélte, hogy a tüntetők visszaéltek a gyülekezési joggal.
– Mindazon társaim nevében, akik a kádári megtorló gépezet áldozatai voltunk, akik elhatárolódtunk egy közös ünnepléstől, a régi kádári rendszer kiszolgálóitól és haszonélvezőitől, vádoljuk Gyurcsány Ferencet mindazért, ami az 50 éves évforduló megemlékezése alkalmából történt – kezdte napirend előtti felszólalását a fideszes Wittner Mária, egykori ’56-os halálraítélt. Mint mondta, Gyurcsány Ferenc elvesztette realitásérzékét, kicsinyes boszszújából eredően, hatalmával viszszaélve rászabadította rendőreit és kommandósait az emlékezőkre. Hangsúlyozta: mindez a brutalitás nem következhetett volna be a legfelsőbb utasítás, vagyis Gyurcsány Ferenc nélkül. Wittner tehát szintén azon az állásponton van, hogy provokáció történt, s a brutális erőszakért a miniszterelnök a felelős. A képviselő a Fidesz, a KDNP, illetve minden ’56-os együtt emlékező társa nevében követelte a hétfőn történtek kivizsgálását, a felelősök megnevezését. Wittner végül távozásra szólította fel a notórius hazudozó Gyurcsányt, illetve kormányát. Hiller István oktatási és kulturális miniszter emlékeztette Wittnert arra, hogy a randalírozók megkéseltek egy rendőrt, elkötöttek egy tankot, és megsértették a törvényeket.
Lanczendorfer Erzsébet kereszténydemokrata képviselő arra szólította fel a kormánykoalíció pártjait, hogy ne asszisztáljanak a Kádár-diktatúra után egy Gyurcsány-diktatúra kialakulásához. Többek között azt nehezményezte, hogy miért volt szükség a békés, családos tüntetők bántalmazására, egészségre káros tömegoszlató eszközök bevetésére. Kiss Péter szociális miniszter úgy fogalmazott: meg kell érteni, hogy a tömegoszlató eszközöket nem egészségfejlesztő céllal vetik be.
A Kossuth téren este feloszlatott a rendőrség egy húszfős, békésen tiltakozó csoportot, egy embert előállítottak. A hatóság által műveleti területté nyilvánított téren ezután minden járókelőt igazoltattak, egyeseket falhoz állítva megmotoztak a rendőrök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.