Nem tudtak megállapodni a frakciók a házbizottság tegnapi rendkívüli ülésén a Fidesz és a KDNP által az október 23-i eseményekről kezdeményezett vitanap ügyében, mert a kormánypártok nem támogatták, hogy az Országgyűlés házszabálytól való eltéréssel kedden folytassa le a politikai vitát. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója az ülés után azt mondta: komolytalannak tartják, hogy a hétfői eseményekről – a házszabály szerint – csak legkorábban 14 nap múlva lehetne megtartani a vitanapot.
Napirend előtt mégis hosszas vita alakult ki a hétfői eseményekről. – Egyesek csúfos és felelőtlen hatalmi játszmába kezdtek, nemzeti önérzetünket megalázó kalandba kívánják belerángatni az országot, de nem fogjuk megengedni – mondta Gyurcsány Ferenc az MSZP- és az SZDSZ-frakció lelkes tapsa közepette. A kormányfő kifejtette: a tüntetők jogait meg kell védeni, míg a rendbontókkal szemben a rendőrségnek határozottan és törvényesen fel kell lépnie. – Ez a köztársaság rendőrségének nemcsak joga, hanem kötelessége – fogalmazott.
Ezután a miniszterelnök arról beszélt, hogy akik hétfőn a kormány ellen tiltakoztak, azok „roszszul tették, nem egyszerűen hibát követtek el, annál többet”. Úgy vélte, a Fidesz és Orbán Viktor a felelős azért, hogy a rendzavarók, akik szégyenteljes gondolataikkal és tetteikkel csak három fröccs után a kocsmában, illetve focimeccseken mertek előállni, büszkén utcai törés-zúzásba kezdtek. – Nem értik, mivel játszanak!? – fordult a Fidesz- és a KDNP-frakció ülésteremben lévő két vezetőjéhez a miniszterelnök, felróva nekik, hogy az Astoriánál a forradalom ötvenedik évfordulójára megemlékezést szerveztek. Gyurcsány leszögezte, ami ma az országban történik, az nem a kormány és az ő hibája, hanem Orbán Viktoré, aki azt üzente, hogy a magyar baloldalt megtámadni hazafias tett. Miután a kormányfő azon polemizált, hogy elvenni könnyű, míg adni nehéz, egy váratlan kérdéssel fordult az Országgyűléshez: ki fogja visszaadni a lányomnak, hogy nem mehetett el sétálni?
A miniszterelnök felszólalása kezdetén a Fidesz és a KDNP képviselői (kivéve a két frakcióvezetőt) most is kivonultak az ülésteremből. Ezzel egy időben Géczi József Alajos, az MSZP képviselője elfoglalta az egyik megüresedett fideszes helyet, és innen hallgatta végig a napirend előtti felszólalásokat, így például a legnagyobb ellenzéki képviselőcsoport nevében szóra emelkedő Navracsics Tibort, aki kijelentette: a Fidesz előre bejelentett hétfői megemlékezésén a rendőrök attakot hajtottak végre, békés embereket, családosokat, országgyűlései képviselőket vertek meg. Kiemelte: az elmúlt 16 évben egyedülálló módon Gyurcsány Ferencnek sikerült minden társadalmi csoportot megsértenie eddigi kormányzása során, márpedig a Magyar Köztársaságnak olyan miniszterelnökre van szüksége, aki összeköt és nem megoszt, aki kormányoz, nemcsak beszél, és aki képes megtalálni a kivezető utat az ország jelenlegi helyzetéből. Gyurcsány Ferenc alkalmatlan, nemkívánatos személy a magyar politikában, nem lehet miniszterelnöke a Magyar Köztársaságnak, hangsúlyozta. Végül, utalva a Fidesz padsoraiba áttelepült MSZP-s honatyára, hozzátette: egy valóban bátor miniszterelnök kell az országnak, hiszen a mostani beülteti egyik frakciótársát saját magával szembe, „hogy legyen kire néznie, mert ránk nem mer nézni”.
A KDNP-s Semjén Zsolt hangsúlyozta, hétfőn provokáció történt. – A demokráciának, a jogállamnak, a parlamentarizmusnak nem ellentéte a demonstráció és a tüntetés, hanem az éppen ebből következő szabadság – hangsúlyozta. A brutalitásért és a provokációért elsősorban Gyurcsányt tette felelőssé, valamint a rendőrségért felelős minisztert, a rendőrség és a titkosszolgálatok vezetőit. Mint mondta, minden ütésért, a földön fekvő emberek megtaposásáért és rúgásáért felelni fognak előbb-utóbb. A Szövetség nevében jogvédő segítségnyújtást kínált fel azoknak, akik az október 23-i események kapcsán erre igényt tartanak, és arról biztosított, hogy kivizsgálják az előző nap történteket. Emellett az Európai Parlamentben is vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezik, illetve nemzetközi jogvédő szervezetekhez fordulnak. Semjén beszédét a szocialista padsorokból felhangzó folyamatos, „Ne hazudj!, Ne hazudj!” közbekiabálás kísérte. A jelek szerint már saját környezetét is zavarhatta a hangoskodó képviselő, mert egy másik MSZP-s egy idő után, megelégelve mindezt, azt vetette oda politikustársának: „szedjél inkább Seduxent!”
Dávid Ibolya (MDF) azt taglalta Gyurcsány szavaira reagálva, hogy minden normális ember szerint szégyen, az ’56-os forradalom meggyalázása, ami hétfőn történt. Szerinte az ügy kapcsán két személy, Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor felelőssége megkerülhetetlen, a válságból kivezető utat az jelenthetné, ha mindketten visszavonulnának a politikából.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője azt vetette a Fidesz szemére, hogy noha a rendőrség tájékoztatta a legnagyobb ellenzéki párt szervezőit az Astoria felé tartó randalírozókról, senki nem szólt a tömeghez, hogyan és merre menjenek haza. A szocialista képviselő lényegében Orbán Viktort tette felelőssé a történtekért. Kuncze Gábor szerint nem lehet a rendőrök provokációjáról beszélni, hiszen fejszékkel, furkósbotokkal és Molotov-koktélokkal támadtak az emberek a hatóságra, s mindezt „a nyilas jelkép, az Árpád-sávos lobogók alatt”. Majd ordítozva azt kérte számon a Fidesztől, miért nem közlik a pódiumról, hogy ezekkel a jelképekkel „takarodni kell”. Az október 23-i események a Fidesz politikájának nemcsak következménye és felelőssége, hanem taktikája is – mondta Kuncze Gábor, aki úgy vélte, hogy a tüntetők visszaéltek a gyülekezési joggal.
– Mindazon társaim nevében, akik a kádári megtorló gépezet áldozatai voltunk, akik elhatárolódtunk egy közös ünnepléstől, a régi kádári rendszer kiszolgálóitól és haszonélvezőitől, vádoljuk Gyurcsány Ferencet mindazért, ami az 50 éves évforduló megemlékezése alkalmából történt – kezdte napirend előtti felszólalását a fideszes Wittner Mária, egykori ’56-os halálraítélt. Mint mondta, Gyurcsány Ferenc elvesztette realitásérzékét, kicsinyes boszszújából eredően, hatalmával viszszaélve rászabadította rendőreit és kommandósait az emlékezőkre. Hangsúlyozta: mindez a brutalitás nem következhetett volna be a legfelsőbb utasítás, vagyis Gyurcsány Ferenc nélkül. Wittner tehát szintén azon az állásponton van, hogy provokáció történt, s a brutális erőszakért a miniszterelnök a felelős. A képviselő a Fidesz, a KDNP, illetve minden ’56-os együtt emlékező társa nevében követelte a hétfőn történtek kivizsgálását, a felelősök megnevezését. Wittner végül távozásra szólította fel a notórius hazudozó Gyurcsányt, illetve kormányát. Hiller István oktatási és kulturális miniszter emlékeztette Wittnert arra, hogy a randalírozók megkéseltek egy rendőrt, elkötöttek egy tankot, és megsértették a törvényeket.
Lanczendorfer Erzsébet kereszténydemokrata képviselő arra szólította fel a kormánykoalíció pártjait, hogy ne asszisztáljanak a Kádár-diktatúra után egy Gyurcsány-diktatúra kialakulásához. Többek között azt nehezményezte, hogy miért volt szükség a békés, családos tüntetők bántalmazására, egészségre káros tömegoszlató eszközök bevetésére. Kiss Péter szociális miniszter úgy fogalmazott: meg kell érteni, hogy a tömegoszlató eszközöket nem egészségfejlesztő céllal vetik be.
A Kossuth téren este feloszlatott a rendőrség egy húszfős, békésen tiltakozó csoportot, egy embert előállítottak. A hatóság által műveleti területté nyilvánított téren ezután minden járókelőt igazoltattak, egyeseket falhoz állítva megmotoztak a rendőrök.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön