Orbán Viktor egy magyar reformalap létrehozásának tervéről beszélt a minap hazai és külföldi üzletemberek előtt; a tanácskozást a Széll Kálmán Alapítvány szervezte. A Fidesz elnöke a szóban forgó eseményen, majd a közszolgálati rádióban, illetve a hvg.hu portálnak is kifejtette: öt nagy reform elindítását tervezik. Mégpedig a közigazgatás-államigazgatásét, az egészségügyét, az oktatásét, a nyugdíj- és az adórendszerét. Az ellenzéki politikus szerint úgy lehet a reformokhoz pénzt szerezni, ha az állam felállítja a „magyar reformalapot”. A volt miniszterelnök magyarázata szerint a reformalap pénzügyi alap, amelybe bele kell tenni azokat a forrásokat, amelyeket azután nem használhat másra a magyar állam. Újságírói kérdésre, hogy honnan szerezne a reformokhoz forrást a Fidesz, Orbán Viktor azt válaszolta: az a gazdasági élet szereplőivel történő megállapodástól függ. „Célzottan kell megállapodni a nagy jövedelemtulajdonosokkal, kifejezetten arról, hogy az állam nem megsarcolja őket, és elveszi a pénzüket, hanem ami pénzt ők odaadnak, azok nem szétfolynak a költségvetésben, hanem egy ilyen magyar reformalapba összpontosulnak” – hangsúlyozta.
Matolcsy György a Világgazdaság című napilapnak azt részletezte, hogy legalább 500–1000 milliárdos forrás kellene a nemzeti reformalapnak, amely az átmeneti időben finanszírozná az öt megreformálandó terület átalakítását. Az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere közölte azt is: az alap működését a szakértői kormány felügyelné, s létrehoznának egy társadalmi tanácsot is. Hogy milyen forrásokból képeznék az alapot? Matolcsy erre a kérdésre azt felelte, hogy ez megegyezés tárgya lenne a szakértői kormány és a nemzeti kerekasztalok résztvevői között. Ugyanakkor tehetne az alapba összegeket az állami költségvetés, valamint szóba kerülhetnének önkéntes adományok és a vállalkozói szektor egyes befizetései is. Emellett az európai uniós források egy részét is ide lehetne terelni. A politikus hozzátette: a gazdasági válság kezelésére minden eddigi műhelyprogramot elő kellene venni.
– A válságból kiutat kell találni, s erre az egyik lehetséges megoldás a Fidesz által javasolt korlátozott mandátumú szakértői kormány – ez az álláspontja Varga Mihálynak. A Fidesz alelnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában pontosan egy hete azt hangsúlyozta: lehet, hogy szükség van megszorításokra, illetve olyan lépésekre, amelyek megteremtik az államháztartás egyensúlyát. A volt pénzügyminiszter egy kérdésre válaszolva kifejtette: a külföldi befektetőknek is érdekük, hogy az országban stabilitás legyen, de a Fidesz szerint a stabilitás Gyurcsány Ferenccel ma már nem fenntartható. Úgy tudjuk, a jobboldalhoz kötődő szakértők, üzletemberek és kutatói csoportok készítik a legnagyobb ellenzéki párt reformterveit.
Képben a CEMI. Mint megírtuk, egy esetleges, felfrissített jobboldali kormányprogram elemei igen közel állnak a CEMI (Central European Management Intelligence) kutatócsoport által az idén tavaszszal készített azonnali intézkedéssorozathoz. A Makroegyensúly és gazdasági növekedés Magyarországon című tanulmány azzal számol, hogy összesen 1100-1200 milliárd forintos kiigazításra van szükség 2008-ig ahhoz, hogy elkerülhető legyen a válság, és tartósan 4-5 százalékkal növekedjen a gazdaság.
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet