Október 23.: vádak, vizsgálatok

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap ismét kiállt a rendőrség mellett. Szerinte elfogadhatatlan, hogy békés tüntetőknek titulálják a rendzavarókat. A miniszterelnök egy szakértőkből álló testület felállítását kezdeményezte a 23-án történtek kapcsán. Kövér László (Fidesz) szerint ma már nem az a kérdés, hogy követtek-e el törvénytelenséget, sőt bűncselekményeket a rendőrök, hanem az, hogy mennyi esetben, kiknek az utasítására, és milyen politikai felhatalmazás alapján. Az ellenzék több kérdést intézett a történtek kapcsán Petrétei József rendészeti miniszterhez.

Munkatársainktól
2006. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlan, ha a rendőrséget alaptalanul rendőrterrorral vádolják, és a diktatúra rendőrségéhez hasonlítják, aki ezt teszi, az indokolatlanul gyengíti a köztársaságot, nem a rend, hanem a rendzavarók pártján áll – jelentette ki tegnap, egy héttel az október 23-i véres rendőrattakot követően a miniszterelnök. Hozzátette, az is elfogadhatatlan, ha a rendzavarókat szabadságharcosnak vagy békés tüntetőknek titulálják. A kormány álláspontja, hogy a rendőrség fellépése október 23-án összességében törvényes, indokolt és arányos volt.
– Megvédjük a rendőrséget – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. Közölte ugyanakkor, hogy a héten a kabinet egy szakértői testületet fog felállítani. Jelezte, mindenki jogorvoslatot kérhet, aki a rendőri fellépés áldozatának érzi magát. (A Kormányszóvivői Iroda közleményben tudatta, hogy a testület vezetőjének Gönczöl Katalin miniszteri főtanácsadót kérték fel, és a bizottságnak 60 napja lesz munkája elvégzésére.) A kormányfő beszédében ismét az ellenzéket okolta az országban tapasztalható nyugtalanságért.
Az eddigi adatok szerint 423 bejelentés érkezett a Fidesz dokumentációs központjába az október 23-i rendőri fellépés törvénytelenségei kapcsán – jelentette ki napirend előtt Kövér László (Fidesz). A politikus több konkrét példát sorolt fel a rendőrterrorral összefüggésben. – Ma már nem az a kérdés, hogy követtek-e el törvénytelenséget, sőt bűncselekményeket a rendőrök, hanem az, hogy mennyi esetben, kiknek az utasítására, és milyen politikai felhatalmazás alapján – fogalmazott. Kövér László szerint az is kérdés még, hogy az elkövetőknek sikerül-e megúszniuk a büntetőjogi felelősségre vonást Bene és Gergényi rendőr tábornokok előrelátó, bár törvénysértő belső utasításának köszönhetően, amely alapján a rendőrök azonosító jel nélkül, maszkok mögé bújva ütöttek, vágtak, rúgtak, kardlapoztak, lőttek könnygázgránáttal és gumilövedékkel, akit csak értek. Felhívta a figyelmet a Nemzetbiztonsági Hivatal október elején nyilvánosságra hozott közleményére is, amely folytán a békés emberek puszta jelenlétük miatt is pszichikai bűnsegédként válhatnak bűncselekmények elkövetőivé. Kifejtette azt is, a hatóság a mentőket is akadályozta munkájukban, a rendőri akciókban civilek is részt vettek, semmibe vették Révész Máriusz mentelmi jogát, feldúltak vendéglátó-ipari egységeket. Mindezek olyan súlyos problémák, amelyek a rendőri vezetőknek nemcsak a szakmai, hanem az emberi alkalmatlanságát is felvetik – hangsúlyozta Kövér, aki szerint a fő felelősök mégsem a rendőrparancsnokok, hanem Gyurcsány Ferenc, a kormányfő ugyanis szeptember 19-i bevallása szerint jogszerűen utasíthatja a rendőrséget, és az október 23-i nemzetbiztonsági kabineti ülésen nemhogy megálljt parancsolt volna a nyilvánvaló törvénytelenségeknek, hanem tovább ösztönözte azokat. – Gyurcsány Ferenc a demokrácia hajóján egy elszabadult hajóágyú, ideje megfékezni, amíg nagyobb baj nem lesz – mondta a képviselő. Kövér László szerint ezek után már nem kell fiainak elmesélnie, „hogy miért tekintik önöket (a koalíció képviselőit – a szerk.) olyan sokan november 4-e örököseinek. Hát ezért”. A kancelláriaminiszter válaszában politikai koholmánynak nevezte az elhangzottakat. Szilvásy György úgy vélte, hogy Kövér László a randalírozók védelmére kelt. A miniszter azt ígérte, a mai összevont bizottsági ülésen tételesen cáfolja a vádakat.
Ezután Révész Máriusz lesétált Gyurcsány Ferenchez és Szilvásy Györgyhöz, valamint az MDF elnökéhez, és a laptopján mutatta meg azokat a róla készült fényképfelvételeket, amelyeken véresen, összeverve áll néhány rendőr mellett az Astoria és a Deák tér között. Az MSZP-frakcióból többen hangosan nevettek, amikor a felvételeket megmutatta a máig felkötött kezű fideszes képviselő.
Az MSZP részéről Hárs Gábor arról beszélt, hogy Orbán Viktor az utcára vitte híveit, s egy Heti Hetessel akar népszavazást tartani, valamint le akar számolni a kormánnyal. Az utca felheccelése után a Fidesz elnöke az unióhoz rohant, és ott próbálta lejáratni Magyarországot azokhoz a politikustársaihoz hasonlóan, akik szintén más országokban vádolták meg a magyar kormányt modern nemzetirtással és nemzetrombolással – mondta. Göncz Kinga külügyminiszter szerint nemcsak szélsőséges csoportok viselkednek agreszszíven, hanem már egy politikai vezető is elfogadhatóvá teszi az agressziót azokkal a nyilatkozataival, amelyekkel az egyik oldalra a nagytőkét, a hazugságot, a versenyképességet és a kommunizmust sűríti, míg a másik oldalra az igazságot. Kifejtette azt is, hogy civil szervezetek, önkormányzatok és emberek eshetnek el az uniós támogatásoktól Orbán Viktor európai parlamenti beszéde miatt.
Az SZDSZ támogatja a miniszterelnök által említett bizottsági vizsgálatot csakúgy, mint a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos szabályozás szakértői áttekintését. Fodor Gábor ugyanakkor óvott attól, hogy a gyülekezési törvényt kampányszerűen módosítsa a T. Ház. Herényi Károly (MDF) a szocialista képviselők tapsától kísérve arra kérte a kormánypártiakat, hogy tartózkodjanak az általánosítástól az ellenzékről szólva, az MDF ugyanis a frakciószövetségtől eltérően ítéli meg az október 23-i rendőri intézkedéseket.
– A rend három dolgon nyugszik: a demokrácián, a nép tiszteletén, illetve az emberi jogok és a törvények tiszteletén. A napokban mindhármat megsértették – szögezte le Semjén Zsolt, a KDNP elnöke.
– Milyen irányt mutatott Gyurcsány Ferenc és Petrétei József igazságügyi miniszter október 23-án a rendőröknek, és kérték-e tőlük, hogy hagyják abba a kardlapozást és a gumilövedékek használatát? – kérdezte Lázár János (Fidesz) az azonnali kérdések órájában. Petrétei válaszában elmondta, a rendőrség fellépése a törvényben foglaltaknak és más rendeleteknek megfelelt, ezért nem volt szükség iránymutatásra. Kontrát Károly (Fidesz) azt kérdezte a tárcavezetőtől, hogy a rendőrök miért vetettek be viperát, lőttek fejre gumilövedékkel, és dobták a Dunába egy megvert diáklány iratait. – A rendőrség szabályosan járt el – ismételte Petrétei, majd hozzátette, hogy pontos választ a mai bizottsági ülésen adnak.
Lapunk tegnap megkérdezte a rendészeti minisztert, utasította-e a kormány, illetve valamely kormánytag a rendőri vezetést, milyen módon lépjenek fel a demonstrálókkal szemben október 23-án, illetve folytattak-e konzultációt a tömegoszlatást előtt vagy közben a hatóságokkal. A tárcavezető erre a kérdésre azt felelte: mindenki a jogszabályok alapján járt el. Ezek után újra feltettük a kérdést, ám arra sem kaptunk konkrét választ, mindössze megismételte előző mondatát Petrétei József. A parlamentben ugyanakkor megjegyezte: a felvételek alapján alapos a gyanú, hogy egyes rendőrök törvénysértően léptek fel október 23-án, ezért ezeket az ügyeket is ki kell vizsgálni.
Tegnap délutánig 41 feljelentés érkezett a Fővárosi Főügyészséghez a rendőri intézkedésekkel kapcsolatban, 13 ügyben már nyomozást rendeltek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.