Gyurcsány Ferenc kocogás után, nyakig leizzadva irodájába érkezik, Gyurcsány Ferenc blogot diktál, a háttérben feltűnik Gál J. Zoltán, a miniszterelnök emberi oldaláról mutatkozik, olyan mint mi. Leginkább ez a beállítás jellemezte azt a dokumentaristának nevezhető ötvenperces filmet, amelyet Egy válság vágóképei címmel sugárzott szerdán este a köztelevízió.
Kert Attila, az MTV hírigazgatója elmondta: nem az volt a cél, hogy Gyurcsányról propagandafilmet forgassanak. – A jelenlegi rendkívül kiélezett belpolitikai helyzetben a két legfontosabb politikai frontember, Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor személyes emberi szemszögéből kívántuk bemutatni az eseményeket, a kormányfő nem, a Fidesz elnöke viszont elutasította a felajánlott szereplési lehetőséget – mondta lapunknak Kert. A Fidesznél ugyanakkor nincs nyoma annak, hogy a köztévé megkereste volna Orbán Viktort. Úgy értesültünk, hogy a tévében többen ellenezték a Gyurcsány-propagandának is tekinthető műsor adásba kerülését, a döntést – információink szerint – a legfelső vezetés hozta meg. Rudi Zoltán tévéelnök tegnap elérhetetlennek bizonyult, csakúgy, mint Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke, a Népszabadság volt főszerkesztője.
Cser-Palkovics András, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának fideszes tagja elmondta: pártja kifejezetten elítéli, hogy a közpénzből fenntartott közszolgálati televízió PR-műsorban igyekszik egy morálisan megbukott miniszterelnök népszerűségét javítani, a tévének nem ez a dolga. A képviselő szerint elképzelhető, hogy az ügynek vizsgálattal, esetleg jogi lépésekkel mennek utána. – Megszűnt a közszolgálati Magyar Televízió, ma már csak kormánytelevízióról beszélhetünk, amely viszont ellentétes minden európai közszolgálati gyakorlattal – közölte Semjén Zsolt az Egy válság vágóképei című mű sugárzása apropóján. A KDNP elnöke úgy vélte, az MTV munkatársai kiállították a „végbizonyítványt szakmai alkalmatlanságukról”, végtelenül egyoldalú politikai elfogultságukkal az egész újságírói szakmát csúfolták meg.
Pető Iván, a sajtóbizottság elnöke érdeklődésünkre kifejtette: a konkrét műsort nem látta, ezért arról véleményt mondani sem tud. Az SZDSZ-es politikus szerint a miniszterelnöknek mint közjogi méltóságnak lehetőséget kell adni, hogy véleményét megoszthassa a nyilvánossággal. – Az, hogy mondanivalója visszaigazolja-e megszólalásának indokoltságát, vagy esetleg más célokat, adott esetben például propagandacélokat szolgál, vizsgálható, erre megvannak az illetékes szervek – közölte a képviselő, az ORTT feladataira híva fel a figyelmet. Pető Iván egyébként nem ért egyet azzal, hogy vezető politikusok alanyi jogon, közszolgálati médiumokon keresztül „kinyilatkoztatásokat” tegyenek. Leszögezte, politikai elkötelezettségtől is függ, hogy ki mit tart propagandafilmnek, illetve releváns beszámolónak. A szabad demokrata képviselő általánosságban sem kívánta elmondani véleményét arról, hogy mit gondol egy, a propagandafilmek minden kritériumát magán hordozó alkotás köztelevízióban való lejátszásáról.
A testület szocialista tagja, Tatai-Tóth András egy kis részt látott a dokumentumfilmből, ami alapján annak mondanivalójáról így szólt: kiderült, hogy minden gyalázkodó híresztelés ellenére a miniszterelnök is ember. Az MSZP-s politikus Orbán Viktorról is szívesen megnézne egy ilyen összeállítást, már ha a Fidesz elnökének van emberi arca. – Javaslom, vegyék át a televízió szerkesztését, vagy tegyenek panaszt – válaszolta Tatai-Tóth felvetésünkre, hogy nem ez volt az első eset, amikor Gyurcsány Ferencről készült filmet műsorváltoztatással adtak adásba.
Pettkó András is belenézett a miniszterelnök munkás hétköznapjairól szóló adásba, szerinte ebben az esetben a köztelevízió egy PR-filmet adott műsorba. – Akár minden képviselőről készíthetnének ilyen filmeket, ugyanis aki mandátumot kapott a választóktól a népképviseletre, hasonlóan Gyurcsány Ferenchez, szinte egész nap dolgozik – fogalmazott az MDF-es politikus, aki hozzátette: a kormányfőnek természetesen lehetőséget kell biztosítani, ha szólni akar, ám elvárható, hogy szavainak üzenete is legyen.

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes