Rendkívüli Gyurcsány-film

Eredeti műsortervét megváltoztatva Egy válság vágóképei címmel sugárzott ötvenperces filmet szerdán este az MTV. A mű Gyurcsány Ferenc szemszögéből a dolgozó embert és politikust a színfalak mögül bemutatva elemezte az elmúlt időszak belpolitikai történéseit. A mű nem aratott osztatlan sikert.

Török László
2006. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc kocogás után, nyakig leizzadva irodájába érkezik, Gyurcsány Ferenc blogot diktál, a háttérben feltűnik Gál J. Zoltán, a miniszterelnök emberi oldaláról mutatkozik, olyan mint mi. Leginkább ez a beállítás jellemezte azt a dokumentaristának nevezhető ötvenperces filmet, amelyet Egy válság vágóképei címmel sugárzott szerdán este a köztelevízió.
Kert Attila, az MTV hírigazgatója elmondta: nem az volt a cél, hogy Gyurcsányról propagandafilmet forgassanak. – A jelenlegi rendkívül kiélezett belpolitikai helyzetben a két legfontosabb politikai frontember, Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor személyes emberi szemszögéből kívántuk bemutatni az eseményeket, a kormányfő nem, a Fidesz elnöke viszont elutasította a felajánlott szereplési lehetőséget – mondta lapunknak Kert. A Fidesznél ugyanakkor nincs nyoma annak, hogy a köztévé megkereste volna Orbán Viktort. Úgy értesültünk, hogy a tévében többen ellenezték a Gyurcsány-propagandának is tekinthető műsor adásba kerülését, a döntést – információink szerint – a legfelső vezetés hozta meg. Rudi Zoltán tévéelnök tegnap elérhetetlennek bizonyult, csakúgy, mint Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke, a Népszabadság volt főszerkesztője.
Cser-Palkovics András, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának fideszes tagja elmondta: pártja kifejezetten elítéli, hogy a közpénzből fenntartott közszolgálati televízió PR-műsorban igyekszik egy morálisan megbukott miniszterelnök népszerűségét javítani, a tévének nem ez a dolga. A képviselő szerint elképzelhető, hogy az ügynek vizsgálattal, esetleg jogi lépésekkel mennek utána. – Megszűnt a közszolgálati Magyar Televízió, ma már csak kormánytelevízióról beszélhetünk, amely viszont ellentétes minden európai közszolgálati gyakorlattal – közölte Semjén Zsolt az Egy válság vágóképei című mű sugárzása apropóján. A KDNP elnöke úgy vélte, az MTV munkatársai kiállították a „végbizonyítványt szakmai alkalmatlanságukról”, végtelenül egyoldalú politikai elfogultságukkal az egész újságírói szakmát csúfolták meg.
Pető Iván, a sajtóbizottság elnöke érdeklődésünkre kifejtette: a konkrét műsort nem látta, ezért arról véleményt mondani sem tud. Az SZDSZ-es politikus szerint a miniszterelnöknek mint közjogi méltóságnak lehetőséget kell adni, hogy véleményét megoszthassa a nyilvánossággal. – Az, hogy mondanivalója visszaigazolja-e megszólalásának indokoltságát, vagy esetleg más célokat, adott esetben például propagandacélokat szolgál, vizsgálható, erre megvannak az illetékes szervek – közölte a képviselő, az ORTT feladataira híva fel a figyelmet. Pető Iván egyébként nem ért egyet azzal, hogy vezető politikusok alanyi jogon, közszolgálati médiumokon keresztül „kinyilatkoztatásokat” tegyenek. Leszögezte, politikai elkötelezettségtől is függ, hogy ki mit tart propagandafilmnek, illetve releváns beszámolónak. A szabad demokrata képviselő általánosságban sem kívánta elmondani véleményét arról, hogy mit gondol egy, a propagandafilmek minden kritériumát magán hordozó alkotás köztelevízióban való lejátszásáról.
A testület szocialista tagja, Tatai-Tóth András egy kis részt látott a dokumentumfilmből, ami alapján annak mondanivalójáról így szólt: kiderült, hogy minden gyalázkodó híresztelés ellenére a miniszterelnök is ember. Az MSZP-s politikus Orbán Viktorról is szívesen megnézne egy ilyen összeállítást, már ha a Fidesz elnökének van emberi arca. – Javaslom, vegyék át a televízió szerkesztését, vagy tegyenek panaszt – válaszolta Tatai-Tóth felvetésünkre, hogy nem ez volt az első eset, amikor Gyurcsány Ferencről készült filmet műsorváltoztatással adtak adásba.
Pettkó András is belenézett a miniszterelnök munkás hétköznapjairól szóló adásba, szerinte ebben az esetben a köztelevízió egy PR-filmet adott műsorba. – Akár minden képviselőről készíthetnének ilyen filmeket, ugyanis aki mandátumot kapott a választóktól a népképviseletre, hasonlóan Gyurcsány Ferenchez, szinte egész nap dolgozik – fogalmazott az MDF-es politikus, aki hozzátette: a kormányfőnek természetesen lehetőséget kell biztosítani, ha szólni akar, ám elvárható, hogy szavainak üzenete is legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.