Orbán erős Európát akar

Példátlan a magyar állam magatartása az energiapolitikában – jelentette ki Orbán Viktor, amikor pártja európai politikával kapcsolatos álláspontját ismertette. A Fidesz elnöke szerint élesen szemben áll az európai és az orosz gondolkodás; míg előbbi a piac szabályait és a versenyt támogatja, utóbbi az állami szerepvállalást és a monopóliumok kialakítását részesíti előnyben.

2007. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kijelentette, a Fidesz szerint az uniónak közös európai energetikai politikára lenne szüksége, a magyar kormánynak pedig egyértelműen ki kellene állnia az EU által preferált Nabucco gázvezeték mellett.
A magyar politikus felszólalása után – a diplomáciában szokatlan módon – szót kért a budapesti orosz nagykövet is. Igor Szavolszkij szerint Orbán szavainak „épp az ellenkezője az igaz”. Úgy vélte, az olajat és a gázt nem az állam szállítja, hanem vállalkozók, akik ha bizalmatlanságot éreznek magukkal kapcsolatban, akkor továbbállnak. „Ami jó a magyar gazdaságnak, azt el kell fogadni. Ha nem tetszik, máshová megyünk, de nem lesz harag” – mondta. Litvánia nagykövete erre válaszul megjegyezte, az orosz fél nyolc hónapra befagyasztotta az olajszolgáltatást hazájának. Megkérdezték Moszkva vilniusi képviselőjét, mikor küldik újra az olajat, a diplomata válasza az volt: soha.
*
Orbán Viktor előzőleg méltatta a római szerződés aláírásának ötvenedik évfordulóját. Mint elmondta, az elmúlt ötven év igazi sikertörténet a kontinens életében, mégpedig a párját ritkító fél évszázados béke, valamint a szociális piacgazdaság bevezetése okán. Ez utóbbiról elmondta, hogy a neoliberális gazdaságpolitika téziseinek szöges ellentéte, amely nem az állam szerepének a lehető legkisebbre zsugorítását és a piac kiterjesztését tanítja, hanem bizonyos területeken szükségesnek látja az állami szerepvállalást. Ilyennek nevezte a Fidesz elnöke az egészségügyet, az államigazgatást, az oktatást, a szociális ellátást, valamint a kultúrát.
Orbán leszögezte, erős Európára van szükség, amely azonban csak erős nemzetállamokkal lehetséges. „Aki bizonytalan saját identitásában, az nem lehet erős” – utalt a politikus az Európai Unió alkotmánytervezetének hiányos voltára. Meglátása szerint a kereszténységre való utaláshoz nem kell istenhívőnek lenni, ez egyszerű kultúrantropológiai kérdés. Hitet tett a családbarát európai gazdaságpolitika mellett, s tragikusnak nevezte, hogy bevándorlással próbálja a magyar kormány orvosolni az ország demográfiai gondjait.
A Fidesz rendezvényén felszólalt még Schöpflin György, a párt európai parlamenti képviselője, aki úgy vélte, az uniós integráció máig magán visel háború utáni nemzetállam-ellenes jegyeket. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke pedig az 1956-os forradalomnak az európai egyesülésre gyakorolt hatására hívta fel a figyelmet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.