Helyzetben a hölgyek, javíthatnak a férfiak

Három hete abban bíztunk, hogy a magyar férfiak és a hölgyek szereplése nem egymást követi, hanem összeér a kosárlabda Európa-bajnoki pótselejtezőben. Így történt, mégsem vagyunk elégedettek. A férfiak ugyanis nem az Eb-részvételért túlóráznak holnaptól Svédország és Dánia ellenében, hanem az A osztályban maradásért. A nők esetében már az is egyértelműen kudarcnak számított, hogy egyenes ágon nem jutottak ki a kontinensviadalra, így a ma Bulgáriában kezdődő pótselejtezőben – Izrael a másik vetélytárs – csak az első helyezés fogadható el.

2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egy évvel ezelőtti selejtezőben a magyar női kosárlabdázás minden gyengesége kiütközött. Nem sikerült a lehető legjobb csapatot összeállítani – Béres Tímea nem vállalta a válogatottságot, Iványi Dalma Amerikából az utolsó pillanatban esett be –, a szövetség ezen felül sem biztosította a megfelelő feltételeket, ráadásul gyanítható klubellentét miatt Pécs helyett Zalaegerszegen – néhány ezer helyett néhány száz néző előtt – rendezték az első, kulcsfontosságú meccset Görögország ellen. Az akkori kudarcot ugyan még sikerült ellensúlyozni idegenbeli sikerrel, de végeredményben a magyar válogatott rosszabb kosáraránnyal lemaradt az első helyről.
A pótselejtezőre szavakban és tettekben is nagyobb tervekkel és lendülettel vág neki a csapatunk. A szövetség új elnöke, Berényi János kijelentette, ő nem éri be az Eb-részvétellel, csak akkor lesz elégedett, ha hölgyeink kijutnak az olimpiára. Ennyire egyelőre nincs értelme előreszaladni, de azért rögzítsük, hogy ehhez a tizenhat csapatos kontinensbajnokságon az első öt között kellene végezni. Bizakodásra ad okot, hogy a várandós Papp Krisztina kivételével ezúttal valóban a legjobbak alkotják a válogatottat. (Legfeljebb azon lehetne vitatkozni, hogy a junior vb-n remekelt Horti Dóra miért nem tagja a szűk keretnek, de hát ez Bencze Tamás szövetségi kapitány hatásköre.) Egy fontos bizonytalansági tényező azért így is akad. A közelmúlt eredményei alapján – akár válogatott, akár klub szinten – a legponterősebb magyar játékos, Cserny Réka csak az első, bulgáriai mérkőzés után csatlakozik a többiekhez, mert jelenleg másoddiplomáját védi Bostonban. Ezen az ingatag kompromisszumon sok múlhat. De bízzunk abban, a pótselejtező első körét nélküle is könnyedén veszi a magyar válogatott, a másodikra pedig Cserny is formába lendül.
Egyöntetű vélemény, hogy Bulgária és Izrael ellen csak magunkat verhetjük meg. Érdeklődésünkre a kötelező óvatosság mellett ezt Iványi Dalma is megerősítette:
– Ha a tudásunknak megfelelően játszunk, akkor nem jelenthet gondot a továbbjutás. Bár Izrael mindig kellemetlen ellenfél, most is keveset tudunk róla.
Bulgáriát annál jobban ismerjük, a selejtezőben is egy csoportban voltunk vele, idegenben (67-53) és idehaza is (90-58) magabiztosan legyőztük. Itt tényleg nem lehet gond. Sokkal inkább a második körben, várhatóan Lengyelország és Szlovákia ellen. De ha tényleg a pekingi olimpia a cél, akkor tőlük sincs okunk tartani.
A női keret: Iványi Dalma, Fegyverneky Zsófia (Pécs), Fűrész Diána (BSE), Honti Katalin, Horváth I Zsuzsanna, Károlyi Andrea, Németh Bernadett (Sopron), Fürész Emőke (Szeged), Horváth II Zsuzsanna (Győr), Béres Tímea (Brno), Császár Andrea (Hondarribia Irun), Ujhelyi Petra (Ramat Hasharon).
A nők programja. Augusztus 29.: Bulgária–Magyarország, szeptember 1.: Magyarország–Izrael, szeptember 8.: Magyarország–Bulgária, szeptember 12.: Izrael–Magyarország.

Délen az északiak ellen. A jövő hétfőn kezdődő spanyolországi férfi Európa-bajnokság egyik színhelyén, a Baleár-szigetekhez tartozó Menorcán mától péntekig hat válogatott csap össze egymással két hármas csoportban, az egyik trió az Eb-szereplésért, a másik az A divízióban maradásért. Két éve a magyar nemzeti csapat az előbbiekhez tartozott, legyőzte a cseheket, de kikapott az izraeliektől, most viszont a kiesés elkerüléséért kénytelen küzdeni. Ha visszaemlékezünk a mieink selejtezős útjára, egy éve még Meszlényi Róbert irányításával két győzelemmel és négy vereséggel a C csoport harmadik helyén végeztek az oroszok és a csehek mögött, a belgák előtt. Most augusztusban, immár Sztojan Ivkovics vezetésével, a pótselejtezőn már jobban ment, de nem elég jól: két, győzelem, két vereség, harmadik hely ugyanúgy hat ponttal, mint amennyit az előttünk végzett bosnyákok és bolgárok szereztek.
Bár nem vigasztal senkit, de ilyen kiélezett küzdelem egyik csoportban sem zajlott. A B-t úgy nyerte meg Macedónia Észtország (utóbbit a felkészülés során kétszer is legyőztük…) előtt, hogy otthon 45 ponttal verte a riválist, idegenben viszont csak 6-tal kapott ki. A C jelű kvartett élén Izrael végzett, amely az utolsó fordulóban 9 ponttal kikapott Belgiumtól, de 19-cel kellett volna, hogy hátrébb szoruljon. Tehát mától Menorcán Bosznia-Hercegovina, Macedónia és Izrael küzd azért, hogy a nyertes bejusson a kontiensviadal 16-os mezőnyének A jelű kvartettjébe. Erre a papírforma alapján az utóbbinak van a legnagyobb esélye.
Ha már papírforma, akkor nekünk, magyaroknak felül kellene múlnunk északi riválisainkat, Svédországot és Dániát, éppen ez szükséges a legjobbak között maradáshoz. Előbbi nyert meccs nélkül szenvedte végig a pótselejtezős sorozatot, utóbbi csak a befejező körben, már tétmentesen múlta felül az ukránokat. A svédek keretében találunk bosnyák és kongói honosított játékost, a dánoknál is pattogtat több színes bőrű kosaras. Ám ha Ivkovics fiai olyan lelki erővel, és olyan szakmai szinten küzdenek, mint eddig, elérhető a két diadal, s azzal a bentmaradás.
A férfiak programja. Menorca, ma: Svédország–Dánia, holnap: Dánia–Magyarország; péntek: Magyarország–Svédország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.