Úgy tudjuk, a Magyar Közlönyben ma hirdetik ki az Alkotmánybíróság döntését, amely zöld utat adott a három kérdés aláírásgyűjtéséhez. Ezek után csak az Országos Választási Irodának kell ráütni a pecsétet az ívekre, amelyeket aztán a Fidesz sokszorosít, s eljuttat minden településre. Pénteken vagy szombaton megkezdődhet az aláírásgyűjtés.
*
Utcai standokon kívül várhatóan házról házra járnak majd a legnagyobb ellenzéki párt aktivistái begyűjteni az emberek aláírását. A másik három kérdéssel, ami a patikán kívül gyógyszerárusításra, a termőföld elővásárlási jogára és a kórház-privatizációra vonatkozik, a Fidesz egyelőre nem foglalkozik. Azok ugyanis még az Alkotmánybíróság asztalán fekszenek Kálmán László magánszemély azonos témájú, de ellentétes tartalmú kérdéseivel együtt. Még kérdéses, hogy az eljárások elhúzódása miatt a hat kérdésről egy népszavazáson lehet-e dönteni, az a valószínűbb, hogy jövő tavasszal vagy nyáron csak három kérdésről szavazhatunk, amelyeknek népszavazásra történő kiírásáról az Országgyűlés dönt, míg az időpontról Sólyom László köztársasági elnök. A Gyurcsány Ferenc által – sokak szerint az MSZP-hez fűződő korrupciós botrányok figyelemelterelése végett és a Fidesz népszavazását tematizálandó – kezdeményezett, a képviselők jogállásával, valamint a kampány- és pártfinanszírozással kapcsolatos népszavazást várhatóan nem lehet egy időben tartani a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj ügyében megrendezett referendummal, még akkor sem, ha kikerülik a társadalmi aláírásgyűjtés időszakát, hiszen a választási bizottsághoz csatolták a parlamenti képviselők egyharmadának aláírását. Ezen kívül számos alkotmányossági aggályt is felvetnek a kormányfő, illetve az MSZP egy része által támogatott, a szabad demokraták részéről pedig elutasított közjogi népszavazási kezdeményezés, ezzel is megnövelve a kiírás előtti eljárásjogi időt.
Orbán Viktor tegnap hangsúlyozta, Magyarországnak összefogásra van szüksége, ami nem azonos a politikusok összefogásával. A háromkérdéses népszavazás jogát az emberek harcolták ki a sok gáncsoskodás, packázás ellenére, s végre magukénak érezhetnek egy fontos politikai ügyet. A népszavazás után létrejöhet egy történelmi szövetség a középosztály és a leszakadó rétegek között, valamint esély nyílik, hogy túllépjünk a jelenlegi helyzeten, a szociális válságon.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke arról beszélt, a Gyurcsány-kormány felrúgta a társadalmi szerződést, amikor választási ígéreteivel szögesen ellentétes gyakorlatot valósított meg. Az emberek a népszavazással mondhatják ki, hogy nincs társadalmi szerződés a jelenlegi kormány és a magyar nép között – jegyezte meg. Nyakó István, az MSZP szóvivője kifejtette, a Fidesz népszavazása populista, mert keresztbe kíván feküdni minden olyan reform előtt, amely Magyarország jelenét és jövőjét szolgálja.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban