Fidesz–KDNP: 2 nap, 200 ezer aláírás

A Fidesz képesnek érzi magát, hogy 48 óra alatt összegyűjtse a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésére vonatkozó népszavazáshoz szükséges aláírásokat – jelentette ki tegnap Orbán Viktor pártelnök. Szerinte a referendum történelmi lehetőséget jelent, hoszszú idő után széles nemzeti összefogást teremthet azok között, akik nem törődnek bele sorsukba, nem hagyják mélyülni a szociális válságot. Orbán leszögezte: egy kormány csak addig maradhat hatalmon, amíg a nép hagyja.

2007. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, a Magyar Közlönyben ma hirdetik ki az Alkotmánybíróság döntését, amely zöld utat adott a három kérdés aláírásgyűjtéséhez. Ezek után csak az Országos Választási Irodának kell ráütni a pecsétet az ívekre, amelyeket aztán a Fidesz sokszorosít, s eljuttat minden településre. Pénteken vagy szombaton megkezdődhet az aláírásgyűjtés.
*
Utcai standokon kívül várhatóan házról házra járnak majd a legnagyobb ellenzéki párt aktivistái begyűjteni az emberek aláírását. A másik három kérdéssel, ami a patikán kívül gyógyszerárusításra, a termőföld elővásárlási jogára és a kórház-privatizációra vonatkozik, a Fidesz egyelőre nem foglalkozik. Azok ugyanis még az Alkotmánybíróság asztalán fekszenek Kálmán László magánszemély azonos témájú, de ellentétes tartalmú kérdéseivel együtt. Még kérdéses, hogy az eljárások elhúzódása miatt a hat kérdésről egy népszavazáson lehet-e dönteni, az a valószínűbb, hogy jövő tavasszal vagy nyáron csak három kérdésről szavazhatunk, amelyeknek népszavazásra történő kiírásáról az Országgyűlés dönt, míg az időpontról Sólyom László köztársasági elnök. A Gyurcsány Ferenc által – sokak szerint az MSZP-hez fűződő korrupciós botrányok figyelemelterelése végett és a Fidesz népszavazását tematizálandó – kezdeményezett, a képviselők jogállásával, valamint a kampány- és pártfinanszírozással kapcsolatos népszavazást várhatóan nem lehet egy időben tartani a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj ügyében megrendezett referendummal, még akkor sem, ha kikerülik a társadalmi aláírásgyűjtés időszakát, hiszen a választási bizottsághoz csatolták a parlamenti képviselők egyharmadának aláírását. Ezen kívül számos alkotmányossági aggályt is felvetnek a kormányfő, illetve az MSZP egy része által támogatott, a szabad demokraták részéről pedig elutasított közjogi népszavazási kezdeményezés, ezzel is megnövelve a kiírás előtti eljárásjogi időt.
Orbán Viktor tegnap hangsúlyozta, Magyarországnak összefogásra van szüksége, ami nem azonos a politikusok összefogásával. A háromkérdéses népszavazás jogát az emberek harcolták ki a sok gáncsoskodás, packázás ellenére, s végre magukénak érezhetnek egy fontos politikai ügyet. A népszavazás után létrejöhet egy történelmi szövetség a középosztály és a leszakadó rétegek között, valamint esély nyílik, hogy túllépjünk a jelenlegi helyzeten, a szociális válságon.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke arról beszélt, a Gyurcsány-kormány felrúgta a társadalmi szerződést, amikor választási ígéreteivel szögesen ellentétes gyakorlatot valósított meg. Az emberek a népszavazással mondhatják ki, hogy nincs társadalmi szerződés a jelenlegi kormány és a magyar nép között – jegyezte meg. Nyakó István, az MSZP szóvivője kifejtette, a Fidesz népszavazása populista, mert keresztbe kíván feküdni minden olyan reform előtt, amely Magyarország jelenét és jövőjét szolgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.