A Magyar Gárda Egyesület is a forradalomhoz igazította újabb avatási ceremóniáját. Vasárnap több száz gárdista teszi majd le az esküt az előzetes hírek alapján 15 órakor a budapesti Hősök terén. A Magyar Önvédelmi Mozgalom szervezésében hétfőn 17 órai kezdettel a Szabadság téren is várható egy koncertekkel színesített esemény. A nemzeti radikálisok megemlékezését támogatja a Jobbik, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, Budaházy György és a Tomcat néven ismert blogger is. A szervezők úgy tervezik, hogy a megjelentek az MTV székházától átvonulnak az Operaházhoz, ahol este nyolc órától Gyurcsány Ferenc mond beszédet, miközben a környéket hermetikusan lezárják a rendőrök. Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom tiszteletbeli elnöke szerint aki tud, hozzon magával gázálarcot és egyéb védőmaszkot az esetleges könnygáz miatt. Szintén hétfőn mond ünnepi beszédet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem központi épületének aulájában Sólyom László köztársasági elnök. A fél négykor kezdődő megemlékezést fáklyás felvonulás követi az egyetemtől a Bem-szoborig a Rákóczi Szövetség szervezésében. A szokásos felvonulás az egyetemi ifjúságnak állít emléket.
Az állami megemlékezések október 23-án, kedden a Kossuth téren kezdődnek 10 órakor az állami lobogó ünnepi felvonásával, hagyományos katonai tiszteletadás mellett. Fél órával később a Nagy Imre-szobornál helyezik el a tisztelet virágait a közjogi méltóságok. A nemzeti ünnepnapon este fél nyolckor az Ötvenhatosok terén is lesz állami megemlékezés. Színészek mondanak részleteket a szabadságharcról szóló versekből, majd egy óriási gömbön a levegőből érkező nőalak kezében a tér fölé hozza a forradalom jelképes lángját.
Várhatóan több százezer ember látogat majd el a Fidesz október 23-i megemlékezésére. A nagygyűlés 15 órakor kezdődik kedden a budapesti Astoriánál; a legnagyobb ellenzéki párt itt tartotta forradalmi megemlékezését tavaly is. A fő szónok Orbán Viktor pártelnök lesz, de beszédet mond Wittner Mária egykori halálraítélt szabadságharcos, országgyűlési képviselő, valamint Tarlós István, a Polgári Szociális Bázis vezetője és Tőkés László református püspök, európai parlamenti képviselőjelölt. A Fidesz szervezői arra kérnek mindenkit, hogy lehetőség szerint hozzanak magukkal egy szál gyertyát vagy fáklyát. A rendezvény ugyanis nem ér véget az Astoriánál, a nagygyűlés résztvevői átvonulnak az Andrássy úti Terror Házához. Itt gyertyagyújtással emlékeznek az 1956-os szabadságharc hőseire.
Kornis és O’sváth is beszél. A Brüsszeli Magyar Kulturális Intézet tegnap reggeli sajtójelentésében módosított programmal lepte meg az érdeklődőket. Közleményükből kiderül, az október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc, valamint a köztársaság kikiáltásának évfordulója alkalmából a Brüsszeli Kulturális Intézet 18 órakor kezdődő „ünnepségén” (azaz a vérbe fojtott forradalom 51. évfordulója alkalmából tartandó megemlékezésen) nemcsak Kornis Mihály író mond beszédet, mint az az eredeti meghívón állt, hanem O’sváth György, Antall József és Horn Gyula volt miniszterelnökök egykori tanácsadója is. Kornis egyébként Kádár János utolsó beszéde című könyvét október 22-én mutatja be a Brüsszeli Magyar Kulturális Intézetben. Az irodalmi esten Bárdos Andrea színművésznő olvas fel részleteket a műből, amely a Kalligram Kiadó gondozásában jelent meg 2006-ban. (L. I.)
Jókedvű ünneplést vár Hiller. Hiller István azt szeretné, ha Magyarországon is eljönne az az idő, amikor a szabadságvágyat úgy ünnepli mindenki, mint Franciaországban a július 14-i nemzeti ünnepet, örömmel és jókedvvel – erről az oktatási és kulturális miniszter tegnap a párizsi magyar nagykövetségen kétszáz meghívott előtt az 1956-os forradalom emlékére rendezett ünnepségen beszélt. (MTI)
Javultak a viszonyok. Aki ünnepelni akar, az nyugodtan ünnepeljen október 23-án – mondta lapunknak Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, akit arról kérdeztünk, tervez-e a márciusihoz hasonló bejelentést az 1956-os forradalom megünneplése kapcsán. Feldmájer kora tavasszal ugyanis arra kérte a budapesti zsidókat, március 15-én ne menjenek az utcára, mivel Magyarországon „régen nem tapasztalt intenzitású antiszemitizmus” zajlik. Feldmájer most így indokolta, hogy nem kéri a felekezetéhez tartozókat az otthon maradásra: „Március óta a magyarországi viszonyok jelentősen javultak, és világossá vált, hogy nincs olyan parlamenti párt, amely támogatná a zsidóellenes nézeteket valló csoportokat.” (J. I.)
Már a rendőrök sem bíznak a kormányban. A kormány sorozatosan semmibe veszi az érdekegyeztetést, az elkeseredett és bizalmukat vesztett fegyveres és rendvédelmi munkavállalók nem látják hitelesnek vezetőiket – olvasható a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége elnökségének tegnapi közleményében. A rendőrszakszervezet szerint a kormány tárgyalni sem hajlandó a törvényben előírt jövedelemnövekedésről. – A szolgálati törvény módosítási javaslatát jogsértően, egyeztetés nélkül nyújtották be a parlamentnek, tömeges munkaügyi perek zajlanak, miközben egyoldalúan elvárják, hogy a fegyveres és rendvédelmi dolgozók lojálisak legyenek a hatalomhoz, a kapott parancsokat maradéktalanul hajtsák végre – szögezte le a szövetség elnöksége, felszólítva a kormányt: változtasson magatartásán, a törvényeket pedig tartsa be. (Sz. Zs.)

Kiderült, hogy zavarja-e az embereket, amikor a szomszéd füvet nyír