A szociális biztonság visszaállítása, valamint a középosztály és a leszakadó rétegek közötti történelmi szövetség létrehozása a tétje a népszavazásnak, amelyekhez nem a nagykoalíción keresztül vezet az út – jelentette ki tegnap Orbán Viktor azon a szociális válságról rendezett konferencián, amit a Fidesz női tagozata rendezett Budapesten. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke kifejtette, mindenfajta nagykoalíciós álmodozás kerülendő, ez csak a „dolgok legyengítésére”, zavarkeltésre jó.
– Új kezdethez, a válság megoldásához minőségi programokra és minőségi emberekre van szükség, éppen ezért nem lehet ezt a feladatot olyan emberekre bízni, akik a problémákat előidézték, az egész szociális rendszert elrontották – hangsúlyozta Orbán Viktor. Mint fogalmazott: az országot tönkretevő elittel való mutyizás és együttműködés helyett végre az emberek gondjaival kell foglalkozni.
A Fidesz elnöke hat pontban foglalata össze a legsúlyosabb válságjeleket: negyven százalékkal nőtt 2002 óta a regisztrált munkanélküliek száma, hárommillió ember él szegénységben, hatvan százalékkal emelkedett a háztartási energia ára, 40,5 százalékkal nőttek az egészségügyi kiadások, 33 százalékkal esett vissza a tandíj bevezetésének hírére a felsőoktatási intézményekbe jelentkezők száma, valamint 8,5 százalékkal több csecsemő halt meg az utóbbi időben, mint korábban. Felhívta a figyelmet, hogy az egyre inkább lecsúszó, elszegényedő rétegek a kilátástalan helyzetük miatt nem a hatalommal fordulnak szembe, akiknek sorsukat köszönhetik, hanem azokkal, akiknek jobban megy a dolguk, tehát az egzisztenciálisan független középosztállyal. Éppen ezért feladata a jobboldalnak a szociálisan érzékeny kormányzás megteremtése többek között annak érdekében, hogy a középosztály biztonsága és kiszámítható világa fennmaradjon.
A társadalombiztosítás privatizációjáról szólva Orbán Viktor kategorikusan kijelentette, nemcsak visszaállítják a jelenlegi rendszert, hanem annak költségeit a biztosítótársaságokkal, a befektetőkkel fizettetik majd meg. Emlékeztetett, hogy a szocialisták választási ígéreteikben garantálták a társadalombiztosítás állami kézben tartását, ám a hatalom mégis szembefordult a népakarattal. – Nemcsak azért fizetjük az adókat, hogy közrend, közvilágítás legyen, hanem azért is, hogy szociális biztonságot adjon az állam – mondta a volt miniszterelnök. Szerinte most az a legfontosabb érdek, hogy kitartóan a népszavazás egyszerű és világos útján menjenek végig, amelyen elsöprő győzelmet arathat az egész társadalom. Ez hozhat megoldást Magyarország számára és egyben szociális fordulatot is – hangsúlyozta Orbán Viktor.
A konferencián felszólalt Tarlós István is, a szociális népszavazás politikai vezetője. Arról beszélt, hogy aki megpróbál csúfot űzni a referendumból, az valójában fél attól. – A kormány kegyetlenül elszúrta, uszít az értelmiség ellen, mindeközben tudásalapú társadalomról szónokol – fogalmazott. Úgy vélekedett, hogy a kormányzati negyed megvalósítását időben odébb kell tolni, s mindjárt nem kell annyi adót emelni.
Pelczné Gál Ildikó, a Fidesz női tagozatának vezetője, az ellenzéki párt alelnöke szerint a szociális válságból való kiút minden női politikánál fontosabb. Az eseményen a politikusok mellett felszólalt Vukovich Gabriella demográfus és Farkas Péter szociológus is, akik szakmailag elemezték a súlyos szociális válságot és annak jövőbeni hatásait.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban