Orbán: Hajrá, APEH!

Egy olyan csoport végzi Orbán Viktor Fidesz-elnök és Kubatov Gábor pártigazgató adóellenőrzését, amely jogilag nem is létezik, s az adóhatóság tájékoztatása alapján csak „egy ideje” működik. Orbán Viktor áll az adóhatósági vizsgálatok elébe, de mint fogalmazott: mindenkinek megvan a magához való esze, ő is érti, mi célt szolgál az.

2007. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tények magukért beszélnek, jöjjenek csak – jelentette ki tegnap Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az ellene és Kubatov Gábor pártigazgató ellen kezdeményezett vagyonosodási vizsgálatról. A Fidesz elnöke utalt arra, hogy már jó néhány ilyen vizsgálaton túl van.
Mint fogalmazott: „mindenkinek megvan a magához való esze, érti, hogy mi történik ebben a világban, én is értem, állok elébe”.
– Hajrá, APEH! – buzdította a vizsgálódókat a volt miniszterelnök.
Egy titokzatos, semmilyen jogszabály által elő nem írt négyfős testület vizsgálja Orbán Viktor pártelnök és Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatójának adóügyeit – tudta meg lapunk az adóhatóságtól. Kérdésünkre az adóhatóság szóvivője azt válaszolta: ez a négyfős csoport, amelynek nincsen elnevezése, neves művészeket, sportolókat, fegyveres testületek tagjait és politikusokat szokott ellenőrizni. Bakonyi Ágnes szerint ebben a „kontrollcsoportban” olyan tapasztalt öreg rókákat foglalkoztatnak, akik nem ijednek meg, s autogram kérése helyett ugyanúgy végzik revizori munkájukat a híres embereknél is, mint bármelyik állampolgár esetében. Arra a kérdésünkre, hogy milyen előírás alapján működik ez a testület, azt válaszolta: nincs jogszabályi előírás, amely alapján ténykedik ez a csoport. Arra, hogy mióta létezik ez a négytagú testület, azt felelte: „egy ideje”.
*
Bakonyi felvetésünkre ezzel a csoporttal magyarázta azt is, hogy az ábécé szerint nem éppen egymás után következő nevű fideszes politikusoknak kiküldött adóhatósági megbízólevél sorszámai egymást követik. Mint a szóvivő kifejtette: e négy revizor valamelyikéhez került Orbán Viktor és Kubatov Gábor adórevíziós ügye, miután kidobta nevüket a számítógépes rendszer, ezért lehetséges, hogy a megbízólevélre egymást követő számok kerültek.
Bakonyi Ágnes szerint egyébként a dolgok mai állása alapján nem lehet kijelenteni, hogy Orbán Viktorral szemben vagyonosodási vizsgálat indult; lehet, hogy az lesz belőle, lehet, hogy nem. Bakonyi úgy fogalmazott: minden vagyonosodási vizsgálat személyijövedelemadó-ellenőrzés is egyben, de nem minden szja-ellenőrzés jelent vagyonosodási vizsgálatot. – Az, hogy a két fideszes politikus esetében lesz-e vagyonosodási eljárás, az első konzultáción dől el – tette hozzá. A vagyonosodási vizsgálatra akkor kerül sor, ha az adóhatóság a jövedelemadó utólagos ellenőrzésekor úgy látja, hogy a bevallott jövedelem nem áll összhangban az adózó életmódjával. Az ehhez összeállított kérdőív sokkal szélesebb körű, mint az szja-vizsgálat során alkalmazott, maga a vizsgálat pedig hónapokig eltarthat – mondta az APEH sajtófőnöke. Közölte: bármely magánszemély bejelentése alapján elrendelhetnek vizsgálatot valaki ellen, ha a feljelentést megalapozottnak tartja az adóhatóság. A szóvivő elismerte, hogy Veres János pénzügyminiszter utasíthatja adóhatósági vizsgálatra az APEH-et, de a kormány és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem.
Ismeretes, bár korábban határozottan tagadták a kormány részéről, vagyonosodási vizsgálatot rendelt el az adóhatóság Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével és Kubatov Gábor pártigazgatóval szemben. A két vezető ellenzéki politikusnak küldött APEH-küldemények megbízóleveleinek sorszámai egymást követik. Lapunk már három napja beszámolt arról, hogy egész pályás letámadásra készül Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a legnagyobb ellenzéki párt és a Fidelitas ellen, amelynek része a Fidesz vezetőinek vagyonosodási vizsgálata is. Az akció egyik célja a szocialisták és személy szerint a kormányfő számára különösen kínos Zuschlag-botrányról való figyelemelterelés. A korábbi cége miatt áfacsalási ügybe keveredett Veres János pénzügyminiszter által felügyelt APEH öt évre visszamenőleg rendelt el vagyonvizsgálatot a két vezető fideszes politikussal szemben.
Vagyonosodási vizsgálatot kér maga ellen Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője. A szocialista politikus a törvényesség lényegével szemben állónak tartja, hogy „a Fidesz két politikusa személyes és politikai sérelemnek tekinti az adóhatóság vizsgálatát, amelyre ezekben a hetekben 13 ezer magyar állampolgár esetében kerül sor”.
Daróczi Dávid kormányszóvivő tegnap arról beszélt, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2006 nyarán kezdeményezett önmagával szemben vagyonosodási vizsgálatot, amely már lezárult, az adóhatóság mindent rendben talált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.