A kiszipolyozott gazdaság

A népszavazás egyfajta előre hozott választás lesz – jelentette ki Orbán Viktor a Fidesz alapprogramjának szombati bemutatásán. A pártelnök szerint ma a kormány a hatalmon maradása érdekében minden erőforrást elszív a gazdaságtól, azaz a politika megerőszakolja a gazdaságot.

2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor beszéde elején a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett népszavazás jelentőségéről szólt. Úgy fogalmazott, hogy a népszavazás egyfajta előre hozott választás lesz. A volt miniszterelnök ezt a kijelentését azzal indokolta, hogy a referendummal döntünk az egészségügy, az oktatás jövendőbeli szerkezetéről, s válaszolunk arra, ezen a mostani úton akarunk-e továbbmenni, vagy másik irányt választunk, amely erőssé teszi Magyarországot.
A legnagyobb ellenzéki párt elnöke a budapesti Gólyavárban tartott programbemutatón több száz fős hallgatósága előtt – külföldről is érkeztek vendégek a német, a holland és a lengyel testvérpártok részéről – felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon másfél éve állandósult a rendkívüli állapot. – Amit a kormány akar, azt elutasítják a választók, amit pedig a választók akarnak, azt a kormány utasítja el – érvelt Orbán Viktor. Szerinte a politika romlottá és korrupttá vált, emiatt került vészesen legyengült állapotba az ország.
*
– Ez nem balesetszerűen történt, a regnáló hatalom szándékosan számolta fel a versenyt és az önkorlátozó eszközöket a politikában. A politika erkölcsi alapjainak elveszítéséért részben a teljes magyar értelmiség is felelős – tette hozzá.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a hazugság áruvédjeggyé vált hazánkban, amellyel hatalomban lehet maradni. – Sok abszurditás történik, a minap például együttes kormányülést tartott Magyarország Oroszországgal – jegyezte meg. A politika korrupttá válásáért és a gazdaság tönkretételéért Orbán Viktor szerint elsősorban a magyar gazdaság duális rendszerré alakítása a felelős, hiszen a jól működő, külföldi kézben lévő beruházásokkal állnak szemben a megmaradás határán egyensúlyozó kis- és középvállalkozások. Másrészt a kormányzó pártok saját érdekeikre használják fel, lényegében megerőszakolják a magyar gazdaságot – mutatott rá a Fidesz elnöke. A kormány ugyan látványosan kivonul a közszolgáltatásokból, de egy másik ajtón visszatér: túladóztat, korrupciós és kliensrendszert épít ki. A hatalom mindezt szándékosan egy keleti, oroszos társadalmi berendezkedés kialakítása érdekében teszi. Ennek a társadalomképnek a lényege, hogy az uralkodó osztály gyengévé akarja tenni a középosztályt, és azt akarja, hogy tőlük, a szűk elittől függjön a szélesebb rétegek sorsa is – mondta a Fidesz elnöke. Mint fogalmazott: az uralkodó elit a saját érdekeinek megfelelően ki akarja játszani egymás ellen a különböző társadalmi csoportokat, szembefordítva például az orvosokat a betegekkel, a tanárokat a szülőkkel, a kiszolgáltatott embereket a középosztállyal. Hozzátette ugyanakkor, hogy mivel a politika gyengítette le az országot, a politikának is kell újra erőssé tennie hazánkat – de nem a mostani hatalomnak, hanem egy változás utáninak. Egy „dakota közmondással” aláfestve mondandóját közölte: „nem a disznók szokták maguk után kitakarítani az ólat”.
Szintén óriási problémának nevezte a volt miniszterelnök, hogy nincsen önbecsülésük a magyaroknak. De miért is lenne? – tette fel a kérdést, hiszen, mint mondta, általánossá vált a hazugság, a korrupció, a színlelés és a megtévesztés, amelyekre nem lehet büszkének lenni. – Magyarországot nem a jövendőt meghatározó szándékok, hanem a múlt reflexei és a múlt emberei uralják – hangsúlyozta. Orbán Viktor úgy vélte, ma minden gazdasági gondunk gyökere, hogy a politika ugyanúgy rátelepszik a gazdaságra, mint a rendszerváltás előtti korszakban. Pedig a politikának egyetlen önszabályozója van: az erkölcs, csak ezzel együtt lehet kormányozni, politizálni – közölte a legnagyobb ellenzéki párt vezetője.
A Fidesz Erős Magyarország címet viselő programjáról szólva Orbán Viktor kifejtette, Nyugat-Európában már bevett szokás, hogy egy párt olyan alapprogramot alkot, amelyre később választási és kormányprogramot tud építeni. Egy jól megalkotott alapprogram 10-15 évre szól, s a Fidesz mostanra kidolgozott programjában sok ezer ember munkája van benne. Kiemelte, hogy a program a növekedés ösztönzésére, a gazdaság élénkítésére koncentrál. A volt miniszterelnök óvott attól a Latin-Amerikából ismert jelenségtől, amikor a középosztály falakkal védi magát a szegényektől. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elit és a szegény rétegek nem érintkeznek egymással, ezért nagy a veszélye annak, hogy a nyomorban élők haragja a viszonylagos jómódban élő középosztálybeliek ellen fordul. – A Fidesznek az az alapvető célja, hogy a középosztály, illetve a bérből és fizetésből élők megkössék egymással a rendszerváltáskor elmaradt történelmi szövetséget, mert ennek hiányában elindul egy önpusztító folyamat. A lefojtott indulatokból cselekvő energiát alkotni, ez a mi küldetésünk – jelentette ki Orbán Viktor.
Navracsics Tibor frakcióvezető – akinek a vezényletével készült a 94 oldalas dokumentum – arról beszélt, hogy a Fidesz az Európai Néppárttal folyamatosan egyeztetve dolgozta ki a szakpolitikai irányelveket kijelölő alapprogramot. Megjegyezte: vannak, akik szerint semmi újat nem tartalmaz ez a program. – Köszönjük meg nekik, hogy végre kimondták, a Fidesznek eddig is volt programja, és elismerték azt is, Gyurcsány Ferenc hazudott, amikor ennek az ellenkezőjét állította – hangoztatta Navracsics Tibor. Rámutatott azonban, hogy az országnak nincsen programja, mivel a kormány ilyet adni nem képes. Ezért szerinte ezt a feladatot az ellenzéknek kell vállalni, még akkor is, ha az MSZP ellophatja azt, ahogy már korábban is több programelemet tulajdonított el a Fidesztől. Példaként említette a Költségvetési Tanácsot, amit korábban, amikor a Fidesz javasolta, populistának és alkotmányellenesnek ítéltek, majd egy évvel később százszor akkora méretben és százszor akkora költségvetéssel, de mégis létrehoztak.
– A Fidesz tisztességes piacon, tisztességes verseny segítségével, gazdasági növekedésen alapuló gazdaságpolitikát szeretne megvalósítani, egy olyan programot, amely alapján mindenki megtalálja számítását ebben az országban – jegyezte meg a Navracsics Tibor, aki külön kiemelte a negatív demográfiai helyzet elleni küzdelmet.
Az állampolgárok, a munkavállalók, a fogyasztók kiszolgáltatottságának csökkentését, a népességfogyás megállítását, a biztonság megteremtését, valamint a teljes foglalkoztatottság létrejöttét nevezte a legfontosabb feladatnak felszólalásában Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője. Szerinte Magyarországon a baloldal nem az emberek mindennapi életét érintő kérdésekről akar beszélni, fontosabb neki az Árpád-sávos zászlóról folytatott vita, mint a tényleges problémák megvitatása.
A Fidesz programja kapcsán Nyakó István, a szocialisták szóvivője az MTI-vel közölte: az MSZP a maga részéről fontosnak tartja a programalkotást, de hozzátette, hogy ők ezt választások előtt szokták megtenni. Úgy vélte, pusztán a dokumentum címéből, hogy „programadó”, nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, mert Orbán Viktor a hozzászólásának kétharmad részében vagy a népszavazási kampánnyal foglalkozott, vagy pedig az MSZP-vel, és nagyon kevés időt szentelt a Fidesz „programjára”.

Holland és német támogatás a programnak. Corien Wortmann-Kool, az Európai Néppárt holland alelnöke felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz programalkotását széles európai konzultáció előzte meg, amely érezhetően magában a dokumentumban is erősen jelen van. Kifejtette, a Fidesz most elkészült programja alternatívája az MSZP–SZDSZ-kormány politikájának. Erwin Teufel, Baden-Württemberg volt miniszterelnöke – aki az1956-os forradalom hatására lépett be 16 évesen a CDU-ba – arról beszélt, hogy a német kereszténydemokratáknál a család politikája áll a középpontban. Mint fogalmazott, bár fontos a verseny, nem a klasszikus piacgazdaság megteremtésére kell törekedni, hanem a szociális piacgazdaságéra. Hozzátette: a XXI. században egyetlen nemzetállam sem képes megvédeni önmagát, ezért egy erős Európára van szükség.

Jobbklikk. Ma 13 órától élőben kommentálja a parlament ülésén elhangzó napirend előtt vitát a jobbklikk.hu internetes oldal. A néhány hete működő weboldalon Navracsics Tibor és hét újságíró, elemző bejegyzései, illetve az azokra érkező hozzászólások olvashatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.