Népszavazás: kész a terv az időhúzásra

Rendkívüli parlamenti ülésnapot kezdeményez a Fidesz, ha a házelnök és az OVB-elnök „gyurcsányista hatalmi törekvéseket” segítő trükkjei megakadályozzák, hogy még decemberben – amelyre megvan a lehetőség – elrendelje a népszavazást az Országgyűlés – jelentette ki tegnap Deutsch-Für Tamás. Lapunk megtudta, milyen jogi trükkökkel tolhatják ki nyárig a népszavazás időpontját.

2007. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint az MSZP csekély létszámban jelenne meg egy rendkívüli ülésnapon, s ezért könnyen elképzelhető, hogy nem lesz határozatképes a Ház. Orbán Viktor Fidesz-elnök kabinetfőnöke tegnap arról beszélt: amennyiben nem alkalmazza az újabb valószínűsíthető trükköket Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság elnöke és Szili Katalin házelnök, akkor továbbra sincs akadálya, hogy a december 10-én vagy a december 17-i utolsó ülésnapon a parlament megtárgyalja a referendum elrendeléséről szóló javaslatot. Deutsch-Für Tamás úgy véli, a Fidesz népszavazási kezdeményezésének 14 hónapos története azt bizonyítja, hogy a 21. század elején a gyurcsányizmus nem kevesebbet jelent, mint a kézzelfogható, lopakodó diktatúrát.
Felháborítónak, jogszerűtlennek és tisztességtelennek nevezte, hogy Szigeti Péter OVB-elnök a korábbi gyakorlattal szemben nem hajlandó a kérdések hitelesítéséről haladéktalanul tájékoztatni Szili Katalint. – Ez egy klasszikus gyurcsányista trükk – jegyezte meg.
*
A Fidesz elnöki kabinetfőnöke hozzátette: emellett a házelnök még feltételes napirendi pontként sem hajlandó szerepeltetni a referendum elrendeléséről szóló határozati javaslatot a parlament ülésén, ami azt jelentheti, hogy Szili Katalin minden korábbi nyilatkozata ellenére fontos kérdésekben segítséget nyújt a gyurcsányista hatalmi törekvés érvényesülésében.
Világossá kell tenni Gyurcsány Ferenc előtt, hogy ha a feje tetejére áll, akkor is lesz népszavazás, mert nincs eszköz a kezében, amivel elvehetné ezt a lehetőséget az emberektől – hangsúlyozta a fideszes képviselő. A népszavazást lassító trükknek értékelte, hogy Szili Katalin és a szocialisták 1990 óta példátlan módon meg akarják akadályozni a Fidesz által december 14-re kezdeményezett politikai vitanapot, hiszen ha ezen a napon nem tartanak ülésnapot, akkor arra sem adódik lehetőség, hogy aznap a népszavazás elrendeléséről is döntsenek. A szocialisták februárra, a tavaszi ülésszakra csúsztatnák a vitanapot.
Az időhúzás taktikájának jogilag is kivitelezhető forgatókönyve: az OVB szerdai aláírás-hitelesítését szombatig lehet megtámadni a Legfelsőbb Bíróságon, pontosabban kifogással lehet élni a választási bizottság határozata ellen. Erre még a népszavazások történetében a rendszerváltozás óta nem volt példa. A Legfelsőbb Bíróságnak újabb három napja van arra, hogy jogerőre emelje az OVB döntését, amelyet postai úton kell visszaküldenie a választási bizottságnak. Az OVB csak ezután értesíti Szili Katalint a testület határozatáról, a házelnök pedig a legközelebbi parlamenti ülésnapon jelenti be, hogy megkapta az OVB jelentését. Mindezek után az Országgyűlés 15 napon belül köteles elrendelni a referendumot. A parlament december 17-én tartja az utolsó ülésnapját, s ha Szili Katalin csak akkor tudja bejelenteni, megkapta Szigeti Péter OVB-elnöktől a választási bizottság döntését, akkor mondhatják a szocialisták, hogy a népszavazást elrendelő 15 napos időszak csak az Országgyűlés szünete után, vagyis február közepén kezdődik.
A Fidesz mindenképpen azt indítványozza majd, hogy a házszabálytól való eltéréssel, még az őszi ülésszak utolsó napján döntsön a Ház a referendum elrendeléséről, hiszen az Alkotmánybíróság egyik korábbi határozata is előírja: minden népszavazásban közreműködő szerv köteles együttműködni a referendum mihamarabbi kiírásában. A Fidesz úgy értékeli, az MSZP-nek – bármennyire tagadták is eddig – színt kell vallania, hogy hagyja-e érvényesülni a népakaratot, vagy továbbra is gáncsoskodik. Amennyiben februárban hozna határozatot a parlament, az azt jelentené, hogy a népszavazást Sólyom László köztársasági elnök nyár derekára tudná kiírni a tavaszi hónapok helyett, amikor a szabadságolások, nyaralások miatt nehézkesebben lehet érvényes referendumot rendezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.