Információink szerint a Fidesz ugyan számít arra, hogy a szocialisták részéről „kivesézik” most elkészült programját, ugyanakkor beszédes az a csend, amely eddig körülvette azt. Lapunk elsőként számolt be az Erős Magyarország című szakpolitikai alapvetésekről, amely a gerincét alkothatja egy választási vagy kormányprogramnak. Az MSZP és a kormány hosszú ideje a program hiányát kérte számon a legnagyobb ellenzéki párton.
Várhatóan túl általánosnak minősítik majd, ám a Fideszben azt vallják, akár néhány nap alatt elkészülhet az iránymutatásokból egy konkrétumokat is felsorakoztató kormányprogram vagy egy jogszabály-alkotási terv.
*
Az Erős Magyarország nevet viselő anyag az egyes szakpolitikai irányoknak az összefoglalása, stratégiai dokumentum. A Navracsics Tibor frakcióvezető vezényletével, főképp a képviselőcsoport mellett működő kabinetek és szakértők által kidolgozott alapprogram 12 fejezeten keresztül foglalkozik az állam feladataival, illetve azzal, hogy a Fidesz mit tenne a különböző területeken hatalomra kerülése esetén. A német kereszténydemokraták egyébként az elmúlt 30 évben mindössze három ilyen alapprogramot készítettek, a választások előtt pedig kiegészítették, konkretizálták őket.
Az „új jobboldal” programja magát nemzetinek, demokratának, versenypártinak és szociálisnak határozza meg, mivel azt ajánlja, hogy őrizze meg a magyar kultúra értékeit, ragaszkodjon a demokratikus játékszabályok betartásához, s védje meg Magyarország gazdasági érdekeit, valamint a társadalmat attól, hogy az emberek életének minden területét a piac és a haszonszerzés logikája alapján szervezzék át. A gazdasági fejlődés zálogát a minden fiatal számára elérhető színvonalas oktatásban, a magyarok tehetségében és a középosztály megerősödésében látja a program. Hangsúlyos helyen kezeli a családbarát adózási rendszer kiépítését, a demográfiai problémák elleni küzdelmet, a gazdaságélénkítő intézkedéseket, a célzottan végrehajtott adócsökkentés szükségességét és a jogbiztonság erősítését. Az Erős Magyarország című szakpolitikai programot ma mutatja be a Fidesz egy konferencián, amelyet délelőtt 10 órától élőben közvetít a fidesz. hu portál. Beszédet mond Orbán Viktor pártelnök és Navracsics Tibor frakcióvezető. Felszólal még Szájer József európai parlamenti képviselő, Corien Wortmann-Kool, az Európai Néppárt alelnöke, Erwin Teufel, Baden-Württemberg volt miniszterelnöke és várhatóan a lengyel Polgári Platform képviselői.
Hiábavaló Panelprogram. A Panelprogram során végzett felújítások jó esetben gazdaságtalanok, rossz esetben épületkárokat okozhatnak – mondta Osztroluczky Miklós építészmérnök a Fidesz lakótelepi munkacsoportjának tegnapi tanácskozásán. Tapasztalatai szerint a panelházban lakók informálatlansága miatt gyakran a ház közös képviselője egyedül dönt arról, hogy milyen felújításra pályázzanak. Ezzel felmerül a korrupció lehetősége, és műszaki, valamint tűzvédelmi szakvélemény híján gyakran szükségtelen felújításokat is végeztetnek. A pályázatokat László Tamás fideszes országgyűlési képviselő szerint az önkormányzatok által kinevezett emberekkel kellene ellenőriztetni, a felújításokat építési engedélyhez kellene kötni, és a felújítási költségekről utókalkulációkat kellene végeztetni, csak így lehetne hatékony és ellenőrizhető a Panelprogram. László Tamás célként tűzte ki, hogy a munkacsoport tagjainak a közeljövőben a lakótelepeken személyesen is jelen kell lenniük, helyi civil szervezeteket kell létrehozniuk, illetve a már meglévőkkel minél szorosabb együttműködést kell kiépíteniük. A Panelprogram lehetőségeiről pedig információs irodákban kell tájékoztatást adni. (Sz. R.)
Az etikaoktatást hiányolták. A Fidesz és a KDNP a Szabad Európa vitanapok konferenciasorozat keretében tegnap az Európa-szerte egyre nagyobb méreteket öltő szexuális bántalmazásokra és a gyermekkereskedelem problémájára hívta fel a figyelmet. Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke elmondta: ez ellen úgy kell küzdeni, hogy közben ne gyengüljenek a családot összetartó szálak. Kiemelte, hogy a nevelés a legmeghatározóbb, ezért megdöbbentő, hogy Magyarország az egyetlen olyan ország a térségben, ahol nincs egységes etikaoktatás, holott az segíthetne az erőszakkal szembeni gondolkodás kialakításában. Járóka Lívia, az Európai Parlament néppárti képviselője az emberi jogok érvényesítése érdekében a civil szervezetek szerepét hangsúlyozta. Példaként említette a tavaly októberi események tálalását, amiben a médiával szemben különböző szervezetek segítették az igazság felmutatását. (G. D.)
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó