Zuschlag János társadalmi szervezetek költségvetési – köztük az egykori ifjúsági és sportminisztérium – támogatásait használta fel törvénytelenül. A baloldali fiatalokhoz köthető egyesületek és alapítványok mintegy 75 millió forint pályázaton nyert pénzzel nem tudnak elszámolni. A Zuschlag-ügy összesen 14 gyanúsítottja közül három van előzetes letartóztatásban. Szabó Ferenc megyei főügyészhelyettes szerint várhatóan február közepéig befejeződik a nyomozás.
Eközben tegnap tanúként hallgatta meg a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség a büntetőeljárás kapcsán Deutsch-Für Tamás korábbi ifjúsági és sportminisztert. A fideszes politikus az eddig meghallgatott tanúk közül elsőként nyilvánosságra hozta meghallgatásának jegyzőkönyvét. Korábban számos kormánypárti politikust idéztek az ügyészségre: Gyurcsány Ferencet, Szilvásy György titokminisztert, Ujhelyi István önkormányzati államtitkárt, Mesterházy Attila MSZP-s frakcióvezető-helyettest, volt államtitkárt, Jánosi György volt minisztert, Arató Gergelyt, az oktatási tárca államtitkárát, de közülük senki nem tette közkinccsé vallomását.
A dokumentumból kiderül, hogy az ügyészség főképp arra volt kíváncsi, hogy Deutsch-Für minisztersége alatt milyen módon adott a tárca támogatásokat a civil szervezeteknek. Orbán Viktor kabinetfőnöke leszögezte: munkatársaival mindvégig arra törekedtek, hogy egységes, áttekinthető, a viszszaélésekkel szemben garanciákat nyújtó közpénz-felhasználási rendszert működtessenek. Ennek érdekében pályázatkezelő szervvé alakították át a Mobilitás nevű háttérintézményt, valamint miniszteri rendeleteket alkottak. A szakmai döntéseket Deutsch-Für Tamás emlékei szerint soha nem változtatták meg utólag, így cselekedtek a pályázatokért felelős helyettes államtitkárok is. Leszögezte ugyanakkor, hogy az elé rakott szakmai javaslatokat nem olvasatlanul írta alá, hanem felelőssége folytán érdemben elbírálta. Hozzátette, a pályázati pénzek felhasználását – ahogyan a későbbi években is – és a beszámolókat a Mobilitás ellenőrizte. Az úgynevezett egyedi támogatási kérelmekkel kapcsolatban a képviselő kijelentette, azok mindig a szakmai helyettes államtitkárhoz kerültek, a döntések egy részét hozta meg a miniszter ezekben az esetekben.
– Itt sem fordult elő olyan, hogy a szakmai alapon történt elutasítás ellenére bármelyik kérelmet támogatta volna – jegyezte meg Deutsch-Für Tamás, hozzátéve, az viszont megtörtént, hogy a támogató előterjesztés ellenére sem jutott döntése miatt pénzhez a kérelmező. Hangsúlyozta: a pályázatok, kérelmek elbírálásakor kizárólag a kiírás szerinti szakmapolitikai szempontok érvényesültek. – A politikai, önkormányzati szférával kizárólag három ember, a miniszter, a politikai államtitkár és a kabinetfőnök tartotta a kapcsolatot az ifjúsági minisztériumban 1999 és 2002 között, ez tilos volt a közigazgatási apparátusnak – mondta tanúvallomásában a volt tárcavezető.
Deutsch-Für Tamás megjegyezte, hogy az egyedi támogatásokra fordítható összeget a kormányváltás után, 2002-ben a kétszeresére emelték egy jogszabály-módosítással, amely megnövelte a visszaélések lehetőségét. A fideszes politikus nem emlékezett arra, hogy minisztersége idején találkozott volna a Zuschlag-ügybe keveredett egyesületek, alapítványok nevével, Zuschlag János pedig sem közvetett, sem közvetlen formában nem fordult hozzá pályázatok pozitív elbírálása kapcsán, de ha máshoz fordult is, eredménnyel nem járhatott abban az időben. Az exminiszter az ügyészeknek azt mondta, politikusként az volt a benyomása, Zuschlag a saját pártján belüli erősödése céljából hosszú időn át próbálta eljátszani azt a szerepet, hogy jó kapcsolatban áll a politikai túloldallal, ez azonban – tette hozzá – „természetesen nem volt igaz”.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó