Az elmúlt évben a rendőrség milliárdokat költött könnygázgránátra és vízágyúkra. Sok rendőrőrsnek azonban nemhogy rossz minőségű, lejárt szavatosságú, hanem semmilyen golyóálló mellénye nincsen – közölte lapunkkal egy neve elhallgatását kérő rendőr. Elmondta, az esztergomi rendőrgyilkosság után ugyan kaptak védőfelszerelést, ez azonban korántsem megfelelő minőségű. Mivel túl nagy, nem méretre szabott, a mozgást jelentősen korlátozó úgynevezett csapatszolgálati mellényekről van szó, amelyek a gyakorlatban használhatatlanok. Még 2006 őszén lejárt a legtöbb ilyen jellegű eszköz szavatossága, így kivonták őket a forgalomból, újat azonban az ő szolgálati helyén nem kaptak. Ráadásul a mellények használata sincs pontosan szabályozva, így a viselése sem kötelező.
A téti lövöldözésnél – amikor egy egyenruhás súlyosan megsebesült az ámokfutó golyózáporában – és az esztergomi rendőrgyilkosságnál sem vették fel a védőeszközt a rendőrök, bár mind a két esetben volt az autójukban mellény, de az akadályozta volna munkájuk végzését. A megoldás az egyéni védőfelszerelés viselése lenne: a fegyvertől védő tárgyak között ugyanis vannak olyanok, amelyek ing alatt is hordhatók, egyénre szabottak, így sem az időjárási körülmények nem nehezítenék az intézkedő járőrök dolgát, sem a mozgásukat nem akadályozná.
– A rendőrök szerint a golyóálló mellények nem megfelelőek, levágják róluk a tanúsító címkét, így a lejárati idő nem ellenőrizhető – írta meg korábban a Zsaru Magazin. Ez közvetlenül veszélyezteti a munkájukat végző rendőrök az élethez és a testi épséghez való alkotmányos alapjogait.
Nyílt levélben kérdezett rá a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete a golyóálló mellények állapotára és hiányára Bencze Józseftől – tájékoztatta lapunkat Szima Judit, a szervezet főtitkára. Választ kértek arra, hogy a kollégák védelme érdekében milyen intézkedéseket tettek a vezetők, a munkavédelmi szabályokat hogyan tartották be. Választ várnak arra is, „megfelel-e a valóságnak, hogy a végrehajtói állomány nem rendelkezik golyóálló mellénnyel, ha igen, akkor ennek mi az indoka, illetve van-e felelőse az ügynek. Ha van, akkor kit terhel a felelősség?” – olvasható levelükben. Ezenkívül kérik, ha mégis vannak védőeszközök, azok hollétéről, országos elosztásáról, típusukról és a vételezés módjáról tájékoztassák a szakszervezetet. Az esztergomi rendőr halálesetének felelőse felől – ha van ilyen – szintén érdeklődtek.
Lapunk értesülése szerint ha a golyóálló mellényben található úgynevezett kevlárbetét szavatossága lejár, akkor nem képes megakadályozni a lövedék behatolását, sőt, sok esetben a golyó még a második réteget is átüti, kimeneti nyílást hagyva maga után. Az esztergomi tragédia kapcsán Török Zoltán, az ORFK közrendvédelmi főosztályának vezetője úgy nyilatkozott: ezentúl a telefonáló szemtanúk alaposabb, célzott kikérdezése előzi majd meg a kiszállásokat, és a helyszínen is alaposabban tájékozódnak a járőrök. Elmondása szerint az illetékes parancsnok adhatja parancsba a mellény viselését, de az intézkedő rendőr is dönthet úgy, hogy felveszi azt. Ezentúl azokban az esetekben lesz kötelező a viselése, amikor erőszakos cselekményekhez riasztják az egyenruhásokat. A főosztályvezető szerint megfelelő számú mellény áll a rendőrség rendelkezésére, ezek sokszor nem megfelelő komfortfokozatúak, azaz viselésük kényelmetlen. A lövedékálló mellények ára egyébként 150 ezer forinttól nagyjából 400 ezer forintig terjed, de a közeljövőben valószínűleg nem fognak több tízezret beszerezni.
Itt az igazság: ő a legidősebb Viagra használó
