Noha a népszavazás estéjén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még kategorikusan kijelentette, hogy nem pótolják a kieső bevételt a háziorvosoknak és az egészségügyi intézményeknek, ma már úgy tűnik, a kormány nem zárkózik el ilyen egyértelműen a kompenzációtól. Horváth Ágnes tegnapi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy kompenzációra nincs lehetőség, de vizsgálják, honnan lehetne forrást szerezni a kárenyhítésre, amit csak a társadalombiztosítás keretein belül tud elképzelni. A tárcavezető arra kérte az egyeztetésre hívott szakmai szervezetek képviselőit, hogy konkrét javaslatokkal érkezzenek.
A miniszter szerint a referendum eredményeképpen nemcsak anyagi kár éri az egészségügyet, hanem szakmai is. – A díjfizetés – próbálta bizonygatni – sok jó folyamatot indított el, amelyek most megakadnak. Példaként említette az indokolatlan orvos-beteg találkozások csökkenését, a felesleges kórházi ápolási napok visszaszorulását és a hálapénz csökkenését. Orbán Viktor kompenzációs javaslatáról pedig azt mondta: a Fidesz elnöke folytatja azt a populista politikát, amelyet a népszavazás előtt is képviselt. Nem mondja meg, mi legyen a kompenzáció forrása. Hiába javasolja a Szerencsejáték Zrt. adóbevételeit, ha azt már elköltötte a költségvetés.
Arra a kérdésre, ha sikerül forrást találni, akkor az intézmények és a háziorvosi praxisok mikortól számíthatnak kieső bevételeik pótlására, a tárcavezető úgy fogalmazott: a pénzügyi finanszírozáshoz idő kell, ezért nehezen képzelhető el, hogy már áprilistól, a vizitdíj és a napidíj megszűnésének időpontjától létezzen. Megtudtuk azt is, hogy a gyermekellátásnak nyújtott eddigi többletpénz (ezt azért kapták az érintettek, mert a gyerekek után nem szedhettek vizitdíjat) elvonásához is idő kell, így ezt valószínűleg egy-másfél hónappal a díjfizetés megszűnése után is kapják majd.
Szerettük volna megtudni Horváth Ágnestől, hogy számíthatnak-e büntetésre azok az intézmények, amelyek már április előtt megszüntetik a vizitdíj és a kórházi napidíj fizetését, de erre többszöri kérdésfeltevésünk ellenére sem volt hajlandó konkrétan válaszolni. Csak azt ismételgette, arra kér mindenkit, tartsa be a törvényeket. A Fidesz felszólítására, amely a biztosítási rendszer átalakításáról szóló törvény visszavonására vonatkozott, úgy reagált: tanulmányozzák az ellenzéki párt javaslatát, de a törvény él, dolgoznak a végrehajtásán.
Agyhalottnak, Soros-ügynöknek nevezi saját EP-képviselőit Magyar Péter - itt az újabb hangfelvétel!