Horváth kárenyhítési javaslatokat vár

Egyeztetést kezdeményez Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a szakmai szervezetekkel arról, hogy miként lehetne enyhíteni a vizitdíj és a kórházi napidíj miatt keletkezett károkat.

2008. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a népszavazás estéjén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még kategorikusan kijelentette, hogy nem pótolják a kieső bevételt a háziorvosoknak és az egészségügyi intézményeknek, ma már úgy tűnik, a kormány nem zárkózik el ilyen egyértelműen a kompenzációtól. Horváth Ágnes tegnapi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy kompenzációra nincs lehetőség, de vizsgálják, honnan lehetne forrást szerezni a kárenyhítésre, amit csak a társadalombiztosítás keretein belül tud elképzelni. A tárcavezető arra kérte az egyeztetésre hívott szakmai szervezetek képviselőit, hogy konkrét javaslatokkal érkezzenek.
A miniszter szerint a referendum eredményeképpen nemcsak anyagi kár éri az egészségügyet, hanem szakmai is. – A díjfizetés – próbálta bizonygatni – sok jó folyamatot indított el, amelyek most megakadnak. Példaként említette az indokolatlan orvos-beteg találkozások csökkenését, a felesleges kórházi ápolási napok visszaszorulását és a hálapénz csökkenését. Orbán Viktor kompenzációs javaslatáról pedig azt mondta: a Fidesz elnöke folytatja azt a populista politikát, amelyet a népszavazás előtt is képviselt. Nem mondja meg, mi legyen a kompenzáció forrása. Hiába javasolja a Szerencsejáték Zrt. adóbevételeit, ha azt már elköltötte a költségvetés.
Arra a kérdésre, ha sikerül forrást találni, akkor az intézmények és a háziorvosi praxisok mikortól számíthatnak kieső bevételeik pótlására, a tárcavezető úgy fogalmazott: a pénzügyi finanszírozáshoz idő kell, ezért nehezen képzelhető el, hogy már áprilistól, a vizitdíj és a napidíj megszűnésének időpontjától létezzen. Megtudtuk azt is, hogy a gyermekellátásnak nyújtott eddigi többletpénz (ezt azért kapták az érintettek, mert a gyerekek után nem szedhettek vizitdíjat) elvonásához is idő kell, így ezt valószínűleg egy-másfél hónappal a díjfizetés megszűnése után is kapják majd.
Szerettük volna megtudni Horváth Ágnestől, hogy számíthatnak-e büntetésre azok az intézmények, amelyek már április előtt megszüntetik a vizitdíj és a kórházi napidíj fizetését, de erre többszöri kérdésfeltevésünk ellenére sem volt hajlandó konkrétan válaszolni. Csak azt ismételgette, arra kér mindenkit, tartsa be a törvényeket. A Fidesz felszólítására, amely a biztosítási rendszer átalakításáról szóló törvény visszavonására vonatkozott, úgy reagált: tanulmányozzák az ellenzéki párt javaslatát, de a törvény él, dolgoznak a végrehajtásán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.