Rácz Jenő nem sajnálná a napidíj eltörlését

Kemény kritikát kapott a baloldaltól Rácz Jenő, az előző Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere, a Veszprém megyei  kórház főigazgatója, miután néhány napja találkozott a Fidesz prominenseivel, többek között Orbán Viktorral – erről ő maga beszélt lapunknak adott interjújában. A szakember biztosan elmegy szavazni március 9-én, de azt nem mondta meg, hová húzza majd az ikszet. Annyit elárult, hogy nem okozna érzékelhető veszteséget intézménye számára a kórházi napidíj megszüntetése.

2008. 03. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kapott hideg-meleget a baloldaltól azután, hogy kampánykörútján Orbán Viktor és két korábbi egészségügyi minisztere, Mikola István, illetve Gógl Árpád ellátogatott az ön kórházába?
– Természetesen. De elmondtam nekik, hogy ez a kórház mindenkit szívesen fogad, aki az egészségügy dolgairól kíván véleményt cserélni velünk.
– Ön hívta meg a Fidesz prominenseit, vagy ők kezdeményezték a találkozót?
– Én voltam a meghívó a két volt tárcavezető esetében. Mikola és Gógl miniszter urakkal többször voltak közös megbeszéléseink.
– Csak nem azt akarja mondani, hogy nincs politikai üzenete annak, ha egy korábbi szocialista miniszter a népszavazási kampány hajrájában tárgyalni hívja az ellenzék vezetőit?
– Ha arra várnánk, hogy olyan időszak legyen, amikor nyugodtan hátradőlhetünk, és megbeszélhetjük a nagy kérdéseket, azt hiszem, soha nem találkoznánk. Amióta az eszemet tudom, reform van az egészségügyben.
– Sokan azt mondják a szakmában, hogy Rácz Jenő átállt. Hallotta ezt ön is?
– Hallottam. De ha megnézzük, mit mondtam korábban, látható, hogy nem változott a véleményem. Nem hiszem, hogy mindenben politikai kérdést kellene keresni, rossz, ha azt nézzük, hogy ez jobboldalit vagy baloldalit mondott.
– Miként fogadta egykori főnöke, Gyurcsány Ferenc, hogy Orbán Viktorral fényképezkedett?
– A miniszterelnök nem szokott visszajelzést küldeni a ténykedésemről, mint ahogy nem tart igényt arra sem, hogy én rendszeresen kommentáljam az övét. Persze, amikor arra kért, hogy nyilvánítsak véleményt, én mindig kötelességemnek éreztem, hogy megtegyem.
– Nem próbálta önt meggyőzni, hogy kampányoljon a kormány álláspontja mellett?
– Nem.
– Szavazni fog március 9-én?
– Természetesen.
– Hová húzza majd az ikszet?
– Nem kívánom befolyásolni mások véleményét azzal, hogy elmondom. Bár a konkrét kérdések hátteréről hajlandó vagyok bárkivel vitába szállni.
– Akkor másképp kérdezek. Valóban az ellátórendszer fejlesztésének lehetőségét, vagy csak a kormány által kivont források pótlását jelenti a vizitdíj és a kórházi napidíj?
– Az Egészségügyi Minisztérium legutóbbi kiadványa szerint az alapellátásban, azaz a háziorvosoknál a vizitdíjból származó bevétel havonta körülbelül 150-180 ezer forint, ami az összbevételük 15 százalékát teszi ki. Ez jelentős tételnek tekinthető. De még az alapellátásban dolgozó kollégák is úgy látják, hogy a vizitdíjból származó bevétel nem sokkal több, mint amennyi kiesett a különféle elvonások miatt. Az eszközpótlásra és az ingatlanfejlesztésre fordítható támogatás megvonását kifogásolják, illetve azt hiányolják, hogy az elmúlt években nem emelték inflációarányosan a kártyapénzüket. A szakellátásban viszont más a helyzet, ott az összbevételnek csak csekély, mintegy 1,5 százalékát jelenti a díj. A mi kórházunkban ráadásul ennek a pénznek körülbelül a felét elvitte az egyszeri beruházás és a működtetés költsége. És nem mellékes, hogy részben ennek köszönhetően jelentősen csökkent az igénybevétel. Ha kevesebb a beteg, kisebb a finanszírozás is. Nálunk például 13-15 százalékkal csökkent a járóbeteg-ellátás utáni bevétel.
– Érzékelhető veszteséget okozna a kieső összeg?
– Nálunk biztosan nem. A kommunikációban hallottuk, hogy van olyan fekvőbeteg-ellátó intézmény, amelyik több száz ágyat tudott venni a bevételeiből. Ha kiderül, hogy valamit rosszul csináltunk, akkor szívesen átvesszük a jó ötleteket.
– A kormány azzal fenyeget, hogy ha a népszavazás megszünteti a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, akkor nem pótolja a kieső összeget. Az MSZP színeiben kampányoló Komáromi Zoltán háziorvos azt mondta, hogy így ellehetetlenülhetnek a praxisok. Egyetért ezzel?
– A háziorvosokat valóban másként érintené, ha a vizitdíj kikerülne a rendszerből, mint a járóbeteg- vagy a kórházi ellátást.
– Tényleg nincs átcsoportosítható forrás, hogy legalább számukra pótolják a kieső összeget, vagy csak a kampány kényszeríti ki a kormányból ezeket a kijelentéseket?
– Természetesen ez politikai akarat kérdése. A konvergenciaprogramot nem lehet áttörni, de tudjuk, hogy tavaly is volt 25 milliárd forint megtakarítás az egészségügy kasszájában. A kormány valószínűleg tartja majd magát a kijelentéséhez, főleg azután, hogy az Alkotmánybíróság kimondta: ez nem adójellegű bevétel, és a költségvetésnek nincs köze hozzá.
– A szavai alapján nem kell nagy kreativitás ahhoz, hogy kitaláljuk, igennel fog szavazni.
– Én mindenkinek azt mondom, hogy amikor elmegy szavazni, a legjobb tudása, ismerete, lelkiismerete alapján húzza be az ikszet.
– Mit szól az SZDSZ kampányához, amely azt állítja, hogy aki igennel szavaz, azaz eltörölné a vizitdíjat, az visszahozza a szocializmust?
– Ami elmúlt, azt nem kellene visszahozni. Viszont ha ezt kimondjuk, akkor minden téren ehhez kellene tartani magunkat. Nem jó, ha valaki eldönti, hogy mi a jó az embereknek, és utóbb igyekszik arról meggyőzni őket. Pedig jellemző volt ez nemcsak a vizitdíjnál, hanem az egészségbiztosítás átalakításánál is. Miközben hosszú idő telt el a kormánypártok vitájával, a társadalmi és a szakmai konzultációkra alig jutott idő.
– Ezzel a kormányzati egészségpolitika újabb elemét kritizálja. Legutóbb a megszavazott több-biztosítós rendszert döngölte a földbe.
– A véleményemet továbbra is fenntartom.
– Nem tart attól, hogy nem lesz népszerű a baloldalon, ha rendre kritizálja a nagy reformlépéseket?
– Nincsenek politikai ambícióim. Egyébként sem azoktól kell tartani, akik megfogalmazzák a kritikát, hanem azoktól, akik minden döntést heurékával fogadnak. A kisebbik kormánypártnak is toleránsnak kellene lennie azokkal szemben, akik a döntéseiket kritizálják. Hiszen liberális pártnak vallják magukat, amelynek az egyik alapértéke a tolerancia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.