Szájer József fontosnak tartja, hogy a kordonbontásban részt vevő fideszes politikusok nem kértek különleges elbánást a rendőrségtől és a bíróságtól, hanem lemondtak mentelmi jogukról, sőt fel is adták magukat. Az európai parlamenti (EP) képviselő emlékeztetett, saját maga írt levelet az akkori budapesti rendőrkapitánynak, s tájékoztatta őt, mely EP-képviselők vettek részt a kordonbontásban.
– A tavaly februári akció egyik legfontosabb eredménye a demokrácia győzelme, ugyanis a bíróság döntése igazolta: azoknak volt igazuk, akik kiálltak az emberi szabadságjogokért, és azoknak, akik úgy gondolták, a demokráciában nincsen helye kordonoknak – hangsúlyozta Szájer József. A fideszes politikus szerint a hatalom a korábbi szocialista rendszerhez hasonlóan akarta korlátozni az embereket véleményük kinyilvánításában, olyan eszközökhöz folyamodott, amelyet demokratikus elődei nem alkalmaztak. Úgy vélte, a legnagyobb ellenzéki párt képviselői tavaly februárban csak egy alkotmányellenes és az emberek szabadságjogait durván korlátozó helyzetet számoltak fel, helyreállították a törvényes rendet a Kossuth téren.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság szerint a kordont tavaly elbontó fideszes képviselők cselekedete „oly csekély fokban veszélyes a társadalomra”, hogy emiatt nem volt szükség büntetés kiszabására. A bíróság erre hivatkozva szüntette meg jogerősen a képviselőkkel szemben garázdaság és rendzavarás miatt indult eljárást. A kordonbontás miatt a 2006. őszi brutális rendőri támadásokat levezénylő Gergényi Péter vezette Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tett feljelentést Orbán Viktor pártelnök és 79 társa ellen – először helyesen sem tudták leírni a fideszes politikusok nevét – rendzavarás és garázdaság szabálysértése miatt.
Bárándy Gergely (MSZP) szerint erkölcsficamosak azok a fideszes képviselők, akik a bírósági végzésből azt a következtetést vonják le, hogy helyesen cselekedtek. A szocialista politikus tegnap az MTI tájékoztatása szerint azt javasolta az ellenzéki honatyáknak, fogadják meg a köztársasági elnök korábbi intelmét, miszerint a jogállamot nem lehet nem jogállami eszközökkel szolgálni. Bárándy szerint a fideszes képviselők értékítélete két rossz üzenetet is hordoz: egyrészt azt, hogy ha nem tetszik egy hatósági döntés, akkor fel lehet lépni ellene, másrészt pedig azt a felsőbb rendű arroganciát, amely szerint van, amit a közembernek nem lehet, de a politikusoknak igen.
Az SZDSZ-es Eörsi Mátyás és az MDF-es Herényi Károly is rosszallását fejezte ki az ítélet miatt.
A gyülekezési jogot alkotmánysértő módon korlátozó kordonok eltávolítását a balliberális pártok és a holdudvarukba tartozó „független szakemberek” tavaly is hevesen kifogásolták. Most ugyanezek a független bíróságot támadják. Kolláth György alkotmányjogász egyenesen a jogállam jelképes kivégzésének minősítette a fideszeseket felmentő ítéletet a Vasárnapi Hírek című lapnak adott nyilatkozatában. Halmai Gábor SZDSZ közeli alkotmányjogász a Népszavának úgy fogalmazott, a végzés az emberek jogbiztonságba vetett hitét ingathatja meg, mert ha egy átlagpolgár tette volna ugyanezt, biztosan elmarasztalják. Arra ugyanakkor egyik balliberális közszereplő sem tért ki, hogy a kerítések hosszú hónapokig korlátozták törvénysértő módon az emberek szabad mozgását és véleménynyilvánítását. Emlékezetes az is, hogy a kordonok kapcsán hibásan a műveleti területre hivatkozott a BRFK, amely fogalom nem is szerepelt a rendőrségi törvényben.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja