Fegyelmi eljárást indítanak a szabad demokraták Urbán Imre, a párt jászapáti elnöke ellen, és kizárását is kezdeményezik, ha a politikus nem lép ki a SZDSZ-ből – áll a magát liberálisnak nevező párt távirati irodához eljuttatott közleményében. „A szélsőjobboldali Magyar Gárdával való együttműködés, a homofób és rasszista nézetek elfogadhatatlanok egy liberális pártban” – így a szabad demokrata kommüniké, amely leszögezi: Urbán Imre lapunknak adott nyilatkozata tagadja az SZDSZ értékeit, és ellentétes mindazzal, amiben a szabad demokraták hisznek, illetve amiért húsz éve dolgoznak.
A jászapáti SZDSZ-elnök a Magyar Nemzetnek elmondta: napról napra nő a bűnözés, és a Felső-Jászságban az est leszálltával az emberek már nem mernek kimenni az utcára. Hozzátette: nem tiszte ítélkezni, de hamis az a vélekedés, miszerint nem létező jelenség napjaink Magyarországán a cigánybűnözés. Urbán Imre hangsúlyozta azt is, hogy a becsületes állampolgárok által befizetett adóösszegek elfolynak, nincs látható nyomuk.
Az SZDSZ-es politikus kifejtette: százmilliót költöttek a homoszexuális- felvonulás biztonsági intézkedéseire, azzal viszont senki nem törődött, hogy egy rendesen dolgozó magyar családnak, a galgagyörki Pölöskei famíliának a saját házából éjszaka el kellett menekülnie, mert egy cigány család beköltözött az ingatlanjukba, és pokollá tette életüket. – Csak a Magyar Gárda nyújtott nekik segítséget a költözésben – emelte ki Urbán, s hangsúlyozta: a lakossági fórumhoz és a gárda tagtoborzójának szervezéséhez mindezektől függetlenül nincs semmi köze, ő csak bérbe adta üzlethelyiségét a rendezvény lebonyolítására.
A mostani fenyegetőzéssel az SZDSZ nem hazudtolja meg önmagát, hiszen a Magyar Gárda megalakulását követően Kóka János, a szabad demokraták akkori elnöke egy magyar nemzetiszínű zászlót küldött Orbán Viktor Fidesz- és Semjén Zsolt KDNP-elnöknek, hangsúlyozva, „a felbátorodott újfasiszták alkalmi csapatait most politikai támogatójuk, a több helyen a parlamenti ellenzék pártjaival koalícióban működő Jobbik szervezi félkatonaivá”. Fodor Gábor, az SZDSZ jelenlegi első embere is politikai hibának nevezte a gárda megalapítását, s kifejtette, minden politikai párttól elvárja, hogy világosan és egyértelműen határolódjon el az ilyen szervezetektől.
Urbán Imre esete kísértetiesen hasonlít arra, ahogyan a szocialisták a közelmúltban kizárták soraikból ifj. Nagy Gézát. Korábban hírt adtunk arról, hogy Gyulán az új baloldali ifjúsági szervezet, a Societas megalakulásakor ifj. Nagy Géza kijelentette: egyes kérdésekben készek együttműködni a Jobbikkal és a Magyar Gárdával. Nagy kijelentésétől később mindkét említett szervezet elhatárolódott, mi több, Nagyot a Societas ki is zárta soraiból.
Ahogy Nyakó István, az MSZP szóvivője fogalmazott, „a fiatalember rossz pártot választott”. Az év első felében az SZDSZ Mali Zoltánt, Drávapiski polgármesterét zárta ki a pártból, mert a március 9-i népszavazás előtt a párt népszavazási kampányával szemben Mali a „három igen” mellett folytatott széles körben agitációt.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
