Ságvári-ügy: kártérítést kér a család

Kártérítést kér a Ságvári-ügy egyik ártatlanul kivégzett vádlottjának özvegye és testvére. Az idős családtagok az 1959-es halálos ítélet meghozatalában részt vevő Fővárosi Bíróságot és a Legfelsőbb Bíróságot (LB) perelték be. Az LB felülvizsgálati tanácsa ugyanis 2006 márciusában felmentette a kivégzett Kristóf László csendőrt, megállapítva, a törzsőrmestert koncepciós perben törvénysértően vonták felelősségre.

2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fejér Megyei Bíróság az ítélkezési szünet után kezdi meg a nem mindennapi ügy tárgyalását. Zétényi Zsolt, a felperesek jogi képviselője lapunknak elmondta: azt kérik, hogy a polgári tanács mindenekelőtt a Fővárosi Bíróság és a Legfelsőbb Bíróság kártérítési felelősségéről foglaljon állást. Ezután döntsön a vagyoni és a nem vagyoni kártérítés összegéről. Kristóf László egykori csendőr törzsőrmester 89 éves özvegye egyelőre 120 ezer, az őrmester 87 éves nővére pedig 80 ezer forint kártérítést követel. Igénylik az összegek 1960-tól esedékes kamatait is.
A kártérítés jogi alapja az, hogy a Fővárosi Bíróság és a Legfelsőbb Bíróság koncepciós perben 1959. szeptember 12-én, illetve november 25-én jogsértően hozta meg a halálos ítéletet Kristóf László ellen. Ezt – Kristóf nővérének felülvizsgálati kérelme nyomán – 2006. március 6-án az LB büntetőtanácsa megállapította.
*
A felmentő ítélet szerint Kristóf László nem valósította meg az emberek törvénytelen kivégzésével elkövetett háborús bűntettet. Megalapozatlan volt az a vád is, amely szerint a csendőr törvénytelen kínzásokban vett volna részt. Kristóf feladata ugyanis hajdan az volt, hogy beépüljön az illegális mozgalmakba és leleplezze az akkori jogsértő cselekményeket. A csendőr törzsőrmester elítélésével és kivégzésével a keresetlevél szerint a bíróságok megsértették Kristóf jogát az élethez, az emberi méltósághoz, a becsülethez és a jó hírnévhez. Kristóf László jogainak megsértése miatt sérült özvegyének és testvérének az emberi méltósághoz, a becsülethez és a jó hírnévhez fűződő személyiségi joga is. A családtagok számos hátrányt szenvedtek el amiatt, mert egy kivégzett háborús bűnös hozzátartozóiként tartotta őket számon szűkebb és tágabb környezetük.
Kristóf Lászlót 1959-ben, az 1956-os megtorlás részeként 12 másik csendőr- és rendőrnyomozóval együtt ítélte el a bíróság. Úgynevezett ellenforradalmi vétkük nem volt, hanem a régi hatalmi struktúrában elfoglalt helyük miatt vonták őket felelősségre. Kristófra és egyik társára, Palotás Ferencre Ságvári Endre megölése miatt rótták ki a halálos ítéletet.
Az ismert esemény, Ságvári és a nyomozók tűzharca 1944. július 27-én zajlott le. A hét éve illegalitásban élő kommunista vezető ezen a napon a Nagy-cukrászdában, a jelenlegi Szép Ilona preszszóban találkozott egyik elvtársával. Kristóf László csendőr törzsőrmester, Palotás Ferenc csendőrnyomozó, Cselényi Antal rendőrdetektív és Pétervári János rendőr őrmester azt kapta feladatul, hogy vegye őrizetbe a körözött Ságvárit. Az LB 2006-os ítélete szerint az akció mindaddig szabályszerűen zajlott, míg Ságvári a táskájából elő nem rántotta fegyverét. Az illegális pártmunkás lövöldözni kezdett, s három hatósági embert megsebesített. Kristófot comblövés érte, az őrmester ezzel ártalmatlanná vált. A menekülő Ságvárira Cselényi Antal az épületen kívül adta le a halálos lövést. Cselényi külföldre menekült és nem is jött haza. A tűzharcban – Ságvárihoz hasonlóan a kórházba szállítás után – életét vesztette Pétervári János rendőr őrmester gépkocsivezető is.
Az LB felülvizsgálati tanácsának két évvel ezelőtt kihirdetett felmentő ítélete szerint Kristóf nem vett részt Ságvári halálának előidézésében, a lövést leadó Cselényi Antal is a korabeli jogszabályok szerint járt el. A négy hatósági személynek ugyanis az állami és a társadalmi rend védelméről szóló 1921. évi III. törvénycikk megsértése miatt kellett volna őrizetbe vennie Ságvárit. Ez a jogszabály – mint az ítélet rámutatott – a szélsőjobb és a szélsőbaloldali mozgalmak képviselőit egyaránt üldözte. A nyomozók fegyverhasználata az ítélet szerint jogos volt. A hatósági személyek ugyanis a magyar királyi csendőrség és rendőrség szervezeti és szolgálati utasítása alapján kötelesek voltak tüzet nyitni, ha az intézkedést másként nem hajthatták végre, vagy az intézkedők élete és testi épsége veszélybe került. A jelenlegi rendőrségi törvény is így rendelkezik. A felülvizsgálatot elvégző büntetőtanács úgy találta, nem helytálló az 1959-es halálos ítéleteknek az a kitétele, hogy Ságvári mint ellenálló annak idején jogos védelmi helyzetben volt, a csendőrségnek pedig nem lett volna joga visszalőni. Ennek az ellenkezője igaz: a nyomozók jogszerűen jártak el a körözött személlyel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.