A XII. kerületi turulszobor védelmében szervezett tüntetésen a demonstrálókat csak ruházatuk és táskájuk átvizsgálása után engedték az esemény helyszínére, ráadásul az ellenőrzést nők esetében is férfi rendőrök végezték, ami közfelháborodást keltett. A tüntetés helyszínét körbebarikádozták, mindössze két keskeny átjárón lehetett közlekedni.
Gyurta Tibor ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat munkatársa, aki kollégáival megfigyelőként részt vett az eseményen, úgy véli: a rendőrség a tüntetés biztosításának során több jogszabályt is megsértett. Mint rámutatott, a rendőrségi törvény lehetővé teszi, hogy fokozott ellenőrzést végezzen a hatóság a közbiztonságot veszélyeztető események megelőzése miatt, de a fő szabály szerint csak különleges esetben, halaszthatatlan helyzetben végezheti az alannyal ellenkező nemű rendőr a ruházat átvizsgálását, illetve a motozást. Ilyen helyzet a tüntetésen nem állt fenn. Hangsúlyozta azt is, ebben az esetben az eljárás módja személyiségi jogokat sérthet. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) lapunk kérdésére elismerte, hogy ellenkező nemű csak halaszthatatlan esetben intézkedhet, ám válaszukban azt is közölték, ez idáig nem érkezett panasz a ruházatátvizsgálással kapcsolatban, de ha ilyen jellegű panasz érkezik, ki fogják vizsgálni az esetet.
Schiffer András ügyvéd, jogvédő viszont úgy véli, a tüntetés tartalmától függetlenül – ahol egyes csoportok skandálása kimeríthette a közösség elleni izgatás tényállását is – a demonstrációra igyekvők válogatás nélküli motozása, ruházatuk átvizsgálása – az alany és a vizsgáló nemétől függetlenül – jogellenes. Ilyet csak megalapozott gyanú alapján tehet a hatóság. A turulszobor elbarikádozása további aggályokat vethet fel, hiszen a tüntetőket nem lehet korlátozni, elkeríteni a tüntetésük céljától, csak akkor, ha korábban más is tüntetést jelentett be ugyanarra a helyszínre. Ellentüntetők viszont nem voltak, így az intézkedés okafogyottá vált.
A kordonok elhelyezését aggályosnak tartja Gyurta Tibor is, aki úgy fogalmazott, a teljesen körbezárt téren a többezres tömeg egy esetleges oszlatás esetén nem is tudott volna eleget tenni a rendőri felszólításnak. Tehát a rendőrség intézkedései megakadályozták volna abban, hogy jogkövető magatartást tanúsítson, és elhagyja a helyszínt. Nem beszélve arról, ha nem várt esemény, katasztrófa következik be: az elvonulási lehetőséget nem biztosították. A tüntetők, illetve a tüntetni szándékozók mozgási lehetőségeit aránytalanul, őket veszélyeztető módon korlátozták – tette hozzá. Hangsúlyozta: a turulvédő demonstráción nem történt baj, de ha a tüntetések biztosításának efféle módszerei gyakorlattá válnak, az komoly jogi anomáliákat vethet fel.
A BRFK e kérdésben arra hívta fel a figyelmet, hogy „egy terület lezárását, kordonozását minden esetben természetesen a váratlan eseményekre is felkészülve, a személy- és vagyonbiztonságot biztosítva tervezi meg. A biztonsági intézkedéseket az egyeztető tárgyalások során minden esetben közlik a bejelentővel.”
Gyurta azt is közölte: megfigyelőik arról számoltak be, hogy számos rendőr látható azonosító szám nélkül végezte a dolgát. Hozzátette, minden jogi segítséget megadnak azoknak, akik hozzájuk fordulnak a tüntetésen ért jogsérelmeik miatt.
A turulvédő demonstrációt legalább félezer rendőr kivezénylésével biztosították. Egy kisebb atrocitásra került sor egy kocsmai verekedés kapcsán, aminek rögzítése miatt az Index és az RTL Klub újságíróját bántalmazták. A rendőrök kimentették őket a tömegből. A rendőrök megjelenését a kordonon belül provokációként értékelte a tömeg, amely a falhoz szorította őket. Ekkor lépett közbe a Magyar Gárda – mondta el Baksai Károly budapesti kapitány. Összekarolva sorfalat álltak a rendőrök előtt, hogy segítsenek tétlenül figyelő társaikhoz visszajutni, szerepük az indulatok lecsillapítása volt.
Számonkérés. Nyílt levelet írt John Emese (SZDSZ) a KDNP-s Semjén Zsoltnak és Bagdy Gábornak a turulszobornál tartott tüntetés ügyében. John – aki félfasisztának titulálta a tüntetőket – megdöbbentőnek tartja, hogy a demonstráción részt vett egy keresztényi értékeket valló párt. Szabó Zoltán (MSZP) nyílt kiállásra kérte Orbán Viktor Fidesz-elnököt annak kapcsán, hogy „egy rasszista és félkatonai szervezettel közös rendezvényen” nyilvánított véleményt Turi-Kovács Béla (Fidesz) és a KDNP XII. kerületi frakciója. Turi-Kovács közölte: a kisgazdák előre kikötötték, hogy nemzeti középen álló pártként minden szélsőséges szervezettől, megnyilvánulástól elhatárolódnak, ám a nemzeti jelképek védelmében teljes összefogást szorgalmaznak. (MTI)
A tiszások túlnyomó többsége sem akar kétpárti parlamentet
