Orbán Viktor a parlament feloszlatását és az előre hozott választásokat tartja a lehető legjobb megoldásnak. A Fidesz elnöke nem hiszi, hogy a régi, elvtársias megoldások messzire vezetnének. – Nem a pártelvtársakat kellene megkérdezni arról, mi legyen az országgal – utalt Gyurcsány Ferenc bejelentésére, aki az MSZP szeptember végi rendkívüli kongresszusára bízná kormányának túlélését –, hanem az embereket, ha egy ország láthatóan a válság szélén egyensúlyoz hoszszabb távon, és a vezetői nem tudják megoldani ezt a válságot.
Az Országgyűlés feloszlatását célzó kezdeményezésről a Fidesz hétfői frakcióülésén születik döntés. Úgy tudjuk, a javaslatot támogatja majd a legnagyobb ellenzéki párt és a KDNP képviselőcsoportja is, a kérdés az, mikor nyújtsák be az indítványt, hiszen érdemes megvárni azt a pillanatot, amikor valószínűsíthetően minden ellenzéki párt pozitívan viszonyul ahhoz.
Az Országgyűlés az alkotmány szerint – rendkívüli vagy szükségállapot kivételével – kimondhatja feloszlását. Ez esetben a feloszlás kimondásától számított három hónapon belül országgyűlési választásokat kell tartani. A parlament feloszlatásához az összes (tehát 386) képviselő több mint felének igen szavazata szükséges, ami minimálisan 194 támogató voksot jelent.
Lendvai Ildikó a fentiekre reagálva azt kifogásolta, hogy Orbánnak nem jutott az eszébe a néphez fordulni és a parlamentet feloszlatni, amikor a kisgazdákkal kötött koalíció felbomlásával ő vezetett kisebbségi kormányt. A szocialista frakcióvezető szerint a javaslat a Fidesz és nem az ország érdekét szolgálja. Gulyás József, az SZDSZ ügyvivője azt mondta, érdemben a Fidesz hétfői frakcióülése után reagálnak az Országgyűlés feloszlatására vonatkozó indítványra. Hozzátette: ha ősszel, a költségvetés elfogadása előtt döntenének így, akkor minden bizonnyal egy „éles, brutális, populista választási kampányba menne az ország”. Szerinte nem ez a jó megoldás, ezért először egy reálpolitikai kérdésekre választ adó, szakértői kormány felállítása szolgálná az ország érdekét.
Mindeközben kiderült, az MDF is a parlament feloszlatására tesz határozati javaslatot, ha az ellenzéki pártok ma kezdődő tanácskozásán – amelyen az alelnökök képviselik a pártjukat – nem tudnak megállapodni az egykulcsos adó bevezetéséről vagy a szociális törvény módosításáról. A Dávid Ibolya által kezdeményezett egyeztetésen az SZDSZ ma nem vesz részt, ám ha folytatódik, akkor igen. Párhuzamosan zajlik majd egy másik tanácskozás is, amelyet az SZDSZ szorgalmazott a szakértői kormány felállításáról. Ez utóbbi kérdésben a jövő csütörtökön ülnek le egyeztetésre az ellenzéki politikusok, ám még előtte, holnap Gyurcsány Ferenc és Fodor Gábor is tárgyal egymással a miniszterelnök kérésére a Megegyezés program kiigazításáról, illetve – ahogy az SZDSZ jelezte – mégsem erről, hanem csak a szakértői kabinetről.
A Fidesz egyébként mindegyik tárgyaláson következetesen azt képviseli: a gazdasági, szociális, és politikai válságból egy kiút létezik, ha a döntés jogát visszaadják a választópolgároknak egy előre hozott választással, amely csak az Országgyűlés feloszlatásával lehetséges. A szakértői kormány felállításának ötletét kizárólag rövid időre, az új választásokig tartaná elfogadhatónak a legnagyobb ellenzéki párt.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja